שתף קטע נבחר

ראיות לאישום נגד דוד ביטן: שוחד במאות אלפי שקלים

430 אלף שקל ממנכ"ל דניה סיבוס, קבלן שהבטיח דירות תמורת קידום פרויקטים: המשטרה הגיעה לתשתית ראייתית נגד עשרות בתיק 1803, ובהם הח"כ שמעורב ב-12 פרשיות שוחד והפרת אמונים. מלבדו הושגו ראיות גם נגד ראש העיר ראשל"צ לשעבר דב צור והמשנה לראש העיר ת"א בעבר ארנון גלעדי

דוד ביטן (צילום: צביקה טישלר)
דוד ביטן מחוץ למשרדי להב 433(צילום: צביקה טישלר)

 

חקירת פרשת 1803 מסתיימת בהמלצות נגד עשרות מעורבים, בהם בכירים רבים: המשטרה הודיעה היום (ה') כי סיימה את חקירת ח"כ דוד ביטן מהליכוד וממליצה להעמידו לדין בגין עבירת שוחד.

 

נגד ביטן התגבשה תשתית ראייתית על קבלת שוחד והפרת אמונים ב-12 פרשיות, ומלבדו הוגשו המלצות גם נגד ראש העיר ראשון לציון לשעבר דב צור, סגן ראש העיר תל אביב בעבר ארנון גלעדי, חברת דניה סיבוס והמנכ"ל רונן גינזבורג - ורבים אחרים.

 

 

סיכום החקירה כולל 670 עמודים. בין היתר נכתב בו כי הושגה תשתית ראייתית שמנכ"ל דניה סיבוס העביר 430 אלף שקל כשוחד לביטן ולאדם נוסף, על מנת לקדם אינטרסים של החברה מול עיריית ראשון לציון ומשרד התחבורה. התיק יועבר בקרוב לפרקליטות להמשך ההליכים המשפטיים. ביטן ממוקם במקום ה-24 ברשימת הליכוד. זו הודעת המשטרה המלאה בתיק 1803.

 

1. ביחידה הארצית לחקירות הונאה, להב 433, הסתיימה חקירת הפרשה המכוּנה "תיק 1803".

 

2. פרשת 1803 עוסקת בחשד כי בין השנים 2017-2011, קיבלו ח"כ דוד ביטן, ארנון גלעדי ודב צור טובות הנאה מגורמים פרטיים, ובתמורה פעלו לקידום, אינטרסים של אותם גורמים. בין הגורמים הפרטיים האמורים מצויים חברת דניה סיבוס, והמנכ"ל רונן גינזבורג, רשת כלבו מזון, יזמי נדל"ן, קבלנים ועוד.

 

3. בתחילת התקופה האמורה שימש ח"כ ביטן במגוון תפקידים בכירים בעיריית ראשון לציון, בהם סגן ראש העיר ויו"ר הועדה לתכנון ובניה, והחל ממרץ 2015 כיהן כחבר כנסת. ארנון גלעדי שימש בתקופה האמורה במגוון תפקידים בכירים בעיריית תל אביב, בהם המשנה לראש העיר וחבר הוועדה לתכנון ובניה. דב צור שימש כראש עיריית ראשון לציון.

ראש העיר ראשון לציון לשעבר, דב צור (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
ראש העיר ראשון לציון לשעבר, דב צור(צילום: יריב כץ)
 

ביטן וארנון גלעדי (מימין) (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ביטן וארנון גלעדי (מימין)(צילום: אלכס קולומויסקי)

מנכ"ל דניה סיבוס, רונן גינזבורג (צילום: אוראל כהן) (צילום: אוראל כהן)
מנכ"ל דניה סיבוס, רונן גינזבורג(צילום: אוראל כהן)

"מנכ"ל דניה סיבוס העביר 430 אלף שקל כשוחד לביטן" ()
"מנכ"ל דניה סיבוס העביר 430 אלף שקל כשוחד לביטן"

 

4. החקירה הגלויה החלה ביום 3.12.17 לאחר אישור היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. החקירה בוצעה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433, בשיתוף פעולה עם רשות המסים בפיקוח ר' אח"מ ור' להב, ובליווי פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).

 

5. מדובר בחקירה מסועפת, מורכבת ומאומצת, אשר במהלכה בוצעו מאות פעולות חקירה, נגבו עדויות של למעלה מ-300 עדים ונחקרו כ-80 חשודים. סה"כ נגבו כ-650 הודעות בפרשה. נערכו חיפושים בעשרות זירות, נתפסו 700 קלסרי מסמכים, ובוצעו תפיסות כלכליות בסך עשרות מיליוני שקלים.

 

6. פעולות החקירה בוצעו כמקובל בכפוף לאישורים שניתנו על ידי מפקד להב 433, ראש אח"מ, פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, לפי העניין, בהתאם להתקדמות החקירה.

 

7. עם סיום החקירה עמדת המשטרה הינה כי התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביסוס חשדות כנגד עשרות מעורבים, בהם ח"כ ביטן, בעניינו התגבשה תשתית מספיקה ב-12 מהפרשיות, גלעדי וצור, דניה סיבוס והמנכ"ל גינזבורג, יזמים וקבלנים שונים ומעורבים שונים נוספים, לביצוע עבירות שוחד, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס במקרים שונים על פני השנים 2017-2011.

 

8. ממצאי החקירה העלו כי ח"כ ביטן במסגרת תפקידיו הציבוריים השונים, הן בתקופה בה היה סגן ראש עיריית ראשון לציון והן בתקופה בה כיהן כח"כ, קיבל שוחד במזומן בסכום שעולה כדי מאות אלפי שקלים, וכן הבטחה לקבלת דירות בעד פעולות הקשורות בתפקידו. בתמורה, הפעיל ח"כ ביטן את סמכותו, השפעתו, עוצמתו וקשריו על גורמים שונים והוביל לשינוי החלטות, מתן היתרים מסוגים שונים, והפחתת תשלומי עירייה. כן גרם לשינוי חוות דעת משפטית של גורמי מקצוע בעיריית תל אביב, זרז תהליכים בתשלום חובות וכד'. במסגרת פעילותו כאמור, יזם ח"כ ביטן ישיבות בכנסת ובעיריות, פנה למקבלי החלטות והשקיע בעשייה זו מאמצים רבים. כל זאת עשה ח"כ ביטן במטרה לקדם את ענייניהם של הגורמים העסקיים שבשירותם פעל ומהם לקח טובות הנאה. להלן יפורטו כמה דוגמאות לפרשות בהן נמצאו ראיות לכאורה לביצוע עבירות.

 

9. במסגרת פרשת 'חב' דניה סיבוס', התבססה תשתית ראייתית לכך שבשנים 2015-2013 נתן רונן גינזבורג, מנכ"ל החברה, סכום של 430,000 ש"ח כשוחד לח"כ ביטן ולאדם נוסף, על מנת לקדם אינטרסים של דניה סיבוס מול עיריית ראשון לציון ומשרד התחבורה, הקשורים בתכנית להקמת תחנת דלק במחלף עין הקורא על כביש 431 ולמכרז הנוגע לכביש 38.

 

10. במסגרת פרשה הנוגעת ליזמי נדל"ן, התגבשה תשתית ראייתית לכך שעל פני השנים 2017-2011 סייעו ח"כ ביטן וארנון גלעדי ליזמים לקדם אישורים והיתרים ביחס לשלושה פרויקטים של נדל"ן בת"א מול גורמים שונים בעירייה. בתמורה לקידום הפרויקטים ניתן שוחד בסך של 385,000 ש"ח. חלק מכספי השוחד הוסוו באמצעות חשבוניות פיקטיביות.

 

11. בנוסף נמצא כי ארנון גלעדי לקח שוחד, בכסות של תרומות, בסך של עשרות אלפי שקלים ממס' יזמים ובעלי עסקים ובתמורה לכך, סייע בפתרון בעיות מול עיריית תל אביב.

 

12. פרשות נוספות שנחקרו העלו כי ח"כ ביטן טיפל בעניינם של רבים נוספים, בהם רשת כלבו מזון גדולה, בתמורה לשוחד בעשרות אלפי שקלים מכל אחד, וכן נמצא שבתקופה שכיהן כחבר כנסת המשיך להגיע לעיריית ראשון לציון, קיים פגישות בעיריית ראשון לציון וקידם אינטרסים של גורמים אשר מהם קיבל טובות הנאה. חלק מכספי השוחד ניתנו בכסות של תרומות וחלק הוסוו באמצעות חשבוניות פיקטיביות. באחד המקרים התקבלה גם הבטחה לנדל"ן (שתי דירות בפרויקט), שלא התממשה לבסוף.

עו"ד אפרים דימרי ()
עו"ד אפרים דימרי

עו"ד גיורא אדרת: "מרשי, דב צור, לא קיבל שקל מאיש" (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
עו"ד גיורא אדרת: "מרשי, דב צור, לא קיבל שקל מאיש"(צילום: שאול גולן)

עו"ד טל שפירא, סנגורו השני של צור (צילום: יצחק גולדשטיין) (צילום: יצחק גולדשטיין)
עו"ד טל שפירא, סנגורו השני של צור(צילום: יצחק גולדשטיין)

 

13. פרשה נוספת שנחקרה בתיק זה נוגעת לחשדות נגד ראש עיריית ראשל"צ לשעבר, דב צור, בקשר לקשריו עם יזם נדל"ן מהעיר ראשון לציון. נמצא כי יזם הנדל"ן ניהל את קמפיין גיוס התרומות של דב צור לקראת הבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר 2013, ובתוך כך גייס בעצמו תורמים והעמיד מנגנון לגיוס תרומות המהווה טובת הנאה שהתקבלה אצל דב צור. במהלך כהונתו של צור כראש עיר, הוא דן בענייניו של היזם, קיבל החלטות וחתם על היתרים בנוגע לפרויקטים נדל"ניים של היזם, תוך הסתרת הקשר בין השניים והימצאות צור בניגוד עניינים מול היזם.

 

14. כאמור, עם סיום החקירה, עמדת המשטרה הינה כי נתגבשה תשתית ראייתית מוצקה כנגד עשרות מעורבים, אנשי ציבור וגורמים פרטיים, לביצוע עבירות שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס.

 

15. תיק 1803 יועבר בהקדם לפרקליטות מיסוי וכלכלה לעיון ובחינה.

 

התגובות

עו"ד אפרים דימרי, סניגורו של ביטן, מסר בתגובה: "סוף סוף יכול ח"כ ביטן לקבל את חומר החקירה ולהתמודד איתו בשימוע מסודר שאנחנו מאמינים שייערך. לאחר שיישמעו כל טענות ח"כ ביטן, אנחנו מאמינים שהתיק ייסגר כבר בשימוע".

 

עו"ד דרור מתתיהו, המייצג אף הוא את ביטן, הוסיף: "אני מבקש להזכיר לציבור מושכלות יסוד - המשטרה היא הרשות החוקרת ולא הרשות התובעת ולפיכך אין כל מעמד משפטי למסקנותיה ולהמלצותיה. היועץ המשפטי לממשלה, אשר בידו הסמכות להחליט על העמדת מרשנו לדין, בכפוף לשימוע, טרם נדרש לכך וממילא טרם קיבל החלטה. מרשנו משוכנע בחפותו ובכך שלאחר שתישמענה טענותיו המוצקות לפני היועץ המשפטי לממשלה, החלטתו תהנה שונה בתכלית".

 

ארנון גלעדי הגיב: "כפי שכבר חזרתי ואמרתי בעבר, משימת חיי הייתה ותהיה להמשיך לייצג נאמנה את תושבי העיר ת"א, וכך אני עושה גם כיום. תמיד פעלתי בהתאם לדין ולהוראות החוק, ולכן אין לי ספק שהתמונה תתבהר בחודשים הקרובים ויוסרו כל החשדות חסרי השחר הללו".

 

מדניה סיבוס נמסר בתגובה: "המלצות המשטרה כבודן במקומן מונח, אולם הגורם היחיד שמקבל החלטה בדבר העמדה לדין הוא הפרקליטות בלבד. אנו בטוחים כי לאחר שיתקבל בידי הפרקליטות כל המידע הרלוונטי, תתקבל המסקנה המתבקשת והראויה כי אין בסיס להעמדתם של דניה סיבוס ו/או של רונן גינזבורג לדין".

 

פרקליטיו של דב צור, עו"ד גיורא אדרת ועו"ד טל שפירא, מסרו בתגובה כי אין שחר להמלצת המשטרה להעמיד לדין את מרשם בעבירה כלשהי: "כעולה מהמלצת המשטרה, התיק העיקרי בגינו נעצר ונחקר מר צור נסגר מבלי שנמצאה כל ראיה לעבירה כלשהי שביצע.

 

"צור לא קיבל שקל מאיש ואף לא טובת הנאה אחרת כלשהי. אנו מאמינים שלאחר שהתיק ייבדק בשנית בפרקליטות, שהיא הגורם המכריע והמוסמך לקבל החלטות בתיק, ולא המשטרה, תגיע הפרקליטות למסקנה כי לא נפל כל דופי בהתנהלות של צור אשר רק הטיבה עם העיר ועם תושביה, וכי גם תיק זה, בדומה לתיק העיקרי כנגד צור, יסגר לחלוטין ללא הגשת כתב אישום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים