שתף קטע נבחר

קרע באיחוד מפלגות הימין

יו"ר הבית היהודי רפי פרץ איים לפרק את איחוד המפלגות לאחר שסמוטריץ' הגיש את רשימת הדרישות לליכוד מבלי להתייעץ איתו. השניים שוחחו לאחר חצות ויישרו את ההדורים. מקורבי פרץ: "סמוטריץ' הודה בטעותו והתחייב לפעול בתיאום". עם זאת, בבית היהודי עדיין שוקלים מו"מ נפרד מול הליכוד

 

הרב רפי פרץ (צילום: רפי קוץ)
הרב רפי פרץ(צילום: רפי קוץ)
 

זמן קצר לאחר שהגישו אתמול (ב') את רשימת הדרישות שלהם לליכוד, ורגע לפני תחילת המו"מ הרשמי לאחר סיום החגים, מתגלעים חילוקי דעות קשים בין מנהיגי איחוד מפלגות הימין, הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', שמאיימים על עתיד המפלגה.

 

אמש נודע כי יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ שוקל לפרוש מהשותפות עם ח"כ בצלאל סמוטריץ' בעקבות חילוקי דעות קשים על דרישות הרשימה מהליכוד. בכירים בבית היהודי פנו לפרץ ואמרו לו כי לא ניתן להמשיך את השותפות עם סמוטריץ' "בגלל התנהלותו במהלך המו"מ הקואליציוני", כלשונם. "הוא חצה את הקווים האדומים והציג את הדרישות הקואליציונית שלו כאילו הן דרישות של כל הרשימה".

 

 

 

לאחר חצות שוחחו פרץ וסמוטריץ', ולדברי מקורביו של יו"ר הבית היהודי השיחה הייתה קשה ונוקבת. "בצלאל הודה בטעותו וחזר בו", אמרו המקורבים. "הוא התחייב שמעכשיו הוא יתנהל בתיאום - ומבחינת הרב רפי יושרו ההדורים". למרות השיחה בין השניים, בבית היהודי שוקלים לקיים משא ומתן קואליציוני נפרד מול הליכוד.

 

אתמול בעשר בלילה הייתה אמורה להתקיים שיחת ועידה בין סמוטריץ' לבין אנשיו של פרץ, אולם היא בוטלה במחאה על התנהלותו של סמוטריץ' והעובדה כי הציג דרישות לליכוד - מבלי להתייעץ עם פרץ או לקבל את הסכמתו. "הוא מנסה להוביל את המו"מ הקואליציוני לבד ועל הראש של פרץ", אמרו מקורבי הרב. "ההתנהלות שלו מביכה. הוא הוציא טיוטה של דרישות שבכלל לא מקובלת עלינו. אנחנו לא מבינים מה הוא מנסה לעשות. סמוטריץ' הציג דרישות שבכלל לא קיימות, הוא צריך לזכור שאנחנו 4 והם 2".

 

הרב פרץ קיים אמש סבב שיחות טלפוניות עם חברי הבית היהודי כדי לשקול אם להמשיך בשותפות. במקרה של פילוג, סמוטריץ' יישאר עם אופיר סופר בלבד ואילו הבית היהודי תישאר עם 4 מנדטים.

בצלאל סמוטריץ' (צילום: רפי קוץ)
בצלאל סמוטריץ'(צילום: רפי קוץ)

סמוטריץ' מסר בתגובה לדברים: "אין לי מושג מיהם אותם גורמים חסרי אחריות בבית היהודי שמשחקים לידי נתניהו במו"מ ורוצים להחזיר את הציונות הדתית לימי המפד"ל הקטנה והלא רלוונטית. כוחנו באחדותנו, כמפלגה שהיא לשון מאזניים שבלעדיה אין קואליציה. פיצול הוא מהלך חסר אחריות שאסור להעלות על הדעת ומהיכרותי ושיחותיי הרבות עם הרב פרץ בימים האחרונים, אני משוכנע שהוא לא יעלה את זה על דעתו".

 

בהמשך לפרסום שהופיע אתמול ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet על רשימת הדרישות של סמוטריץ', שכללה גם תיקון חוק החסינות, העריך אתמול ח"כ דוד ביטן (הליכוד) כי צפויים לרה"מ קשיים בשיחות עם איחוד מפלגות הימין. "עם סמוטריץ’ תהיה בעיה במהלך המו"מ, ויהיו איתו בעיות גם בהמשך", אמר ביטן בראיון למהדורת החדשות של רשת. "הוא יודע מה שהוא רוצה ולא מוכן לוותר אף פעם. הוא רוצה את תיק המשפטים, אבל ראש הממשלה מתכוון לתת אותו ליריב לוין".

 

ביטן, מסתבר, צפוי גם כן להקשות על נתניהו. יו"ר הקואליציה לשעבר הציב אתמול אולטימטום משלו. "אני מצפה מראש הממשלה לקיים את ההבטחה שלו שאני אהיה שר", אמר. "אם לא אהיה שר, לא אקח על עצמי שום תפקיד אחר".

 

בתוך כך טען אתמול ח"כ מיכאל ביטון, מקום 11 בכחול-לבן המקורב ליו"ר בני גנץ, כי שליחים מטעם הליכוד פנו אליו ואל ח"כים נוספים במטרה להצטרף לקואליציה.

 

בראיון לערוץ הכנסת, סיפר ביטון כי "יש פניות ופיתויים מהליכוד, זה טבע הפוליטיקה לחפש סדקים. גם אליי הם פנו אך הם יודעים שאני אגוז קשה ונאמן לדרכי". מאוחר יותר סיפר ל"ידיעות אחרונות" כי מדובר היה בגישושים עם שליחי הליכוד "אולם גדענו את היוזמה באבחת חרב". בכחול-לבן טענו שהשליחים הגיעו מנתן אשל, מקורבם של בני הזוג נתניהו החבר בצוות המו"מ, אך אשל הכחיש בתוקף: "לא היה ולא נברא. לא יודע אפילו מי זה מיכאל ביטון".

 

ובינתיים, שניים מהח"כים בכחול-לבן, יועז הנדל וצביקה האוזר, הנחשבים לעוגני הימין במפלגה, החליטו על שיתוף פעולה. "הם יהיו אופוזיציה, אבל אופוזיציה ימנית", הבהיר גורם במפלגה. להנדל והאוזר היכרות מלשכת רה"מ, כשהאוזר היה מזכיר הממשלה והנדל ראש מערך ההסברה. הכוונה של הנדל והאוזר להפוך לצמד בסגנון של שקד ובנט שייצגו את הימין הממלכתי ואת הציונות הדתית המתונה", הסבירו במפלגתם. כדוגמא, הם כבר פירסמו הודעה משותפת המביעה צער על עזיבת בנט ושקד את הכנסת - ומבטיחה לתומכיהם למלא את מקומם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ'
צילום: עמית שאבי
מומלצים