שתף קטע נבחר

יועץ לחמינאי מת מקורונה, אירופה מציעה סיוע

מניין קורבנות נגיף הקורונה באיראן זינק היום ל-66 - בהם יועץ למנהיג העליון עלי חמינאי. עוד קודם נדבקו כמה גורמים במערכת הפוליטית. צוות של ארגון הבריאות בדרך לטהרן, מעצמות אירופה מציעות לאיראנים חבילת סיוע להתמודדות עם הנגיף. 3,044 מתים בסין וברחבי העולם, נדבק ראשון בירדן

 

 

מניין קורבנות נגיף הקורונה באיראן עלה היום (ב') ל-66 בני אדם. משרד הבריאות האיראני דיווח על 523 נדבקים חדשים ו-12 מתים. בסך הכול נדבקו בנגיף 1,501 אזרחים. בין האיראנים שמתו מהנגיף: יועץ למנהיג העליון עלי חמינאי.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

אחר הצהריים הציעו בריטניה, גרמניה וצרפת לאיראן חבילת סיוע של 5 מיליון אירו כדי להתמודד עם התפשטות הנגיף. משרד החוץ הבריטי מסר ששלוש המעצמות יספקו את הסיוע באמצעות ארגון הבריאות העולמי או סוכנויות אחרות של האו"ם. נזכיר שבין איראן למעצמות אירופה שוררת מתיחות סביב הסכם הגרעין, שמאז הפרישה האמריקנית נמצא על סף קריסה. אירופה חוששת שאיראן תפרוש מההסכם, ומודאגת מהפרות רבות מאז חזרת הסנקציות האמריקניות.

3082 (Photo: AFP)
המנהיג העליון חמינאי(Photo: AFP)
 

היועץ האיראני שמת מהנגיף הוא מחמוד מירמוחמדי, בן 71. לפי התקשורת האיראנית מירמוחמדי מת בבית חולים בצפון טהרן, כמה ימים אחרי שאמו מתה מהנגיף. הוא היה חבר במועצה האיראנית לאבטחת אינטרס המשטר, שבה 45 חברים (לפי AP אחד מהם הוא הנשיא לשעבר מחמוד אחמדינג'אד). תפקיד המועצה הוא ליישב סכסוכים בין הפרלמנט למועצת שומרי החוקה.

 

בשבוע שעבר דיווחה איראן שדיפלומט לשעבר ואיש דת בכיר מת מהנגיף: האדי חוסרושאני, לשעבר השגריר האיראני בוותיקן, היה בן 81 במותו. מתחילת התפשטות נגיף הקורונה באיראן נדבקו כמה גורמים במערכת הפוליטית.

מעסומה אבתכאר סגנית נשיא איראן  (צילום: AP)
מעסומה אבתכאר סגנית נשיא איראן (צילום: AP)

בנוסף הודיעה איראן שהסגנית לענייני נשים ומשפחה, מעסומעה אבתכאר, נמצאת בבידוד. לפניה נדבק סגן שר הבריאות איראג' האריצ'י, שהיה אחראי על ההיאבקות בנגיף.

 

כמו כן דווח על עוד שני מחוקקים לפחות שנדבקו בנגיף הקורונה. מוג'טבה זולנור, ראש ועדת הביטחון הלאומי והיחסי החוץ בפרלמנט, שהוא נמצא בבידוד בביתו. גם מחמוד סאדקי, חבר פרלמנט מטהרן, נדבק בנגיף.

סגן שר הבריאות ב איראן נדבק בנגיף ה קורונה יום לפמני נראה מזיע ו משתעל ()
סגן שר הבריאות באיראן נדבק בנגיף
 

ביומיים האחרונים הוכפל מספר הנדבקים באיראן, על רקע דיווחים ברשתות החברתיות שמניין הקורבנות האמיתי גבוה בהרבה. המומחים מודאגים משיעור המתים הגבוה מתוך כלל הנדבקים, שלפי AP עומד כעת על 4.4% - הרבה יותר ממדינות אחרות.

 

בעקבות שיעור המתים הגבוה החליטה הממשלה האיראנית לסגור את בתי הספר. דובר הממשלה עלי רביעי אמר שלא יהיו לימודים גם בימים הקרובים. דובר משרד הבריאות מסר שהצבא האיראני מוכן לשלוח 300 אלף חיילים להתמודד עם הנגיף, ולבין השאר לסייע במלאכת החיטוי במקומות ציבוריים.

3082 ()
בשדה תעופה בעיראק: נשים שחזרו מביקור באיראן

3082 ()
 

דובר ארגון הבריאות העולמי אמר היום שצוות של ארבעה בני אדם יגיע הערב לטהרן. הצוות יבחן את הדרכים להתמודד עם הנגיף ברפובליקה האיסלאמית ויספק הדרכה טכנית לאיראנים. בביקור, שיימשך שבוע, ייפגש הצוות עם נציגי משרד הבריאות ויבקר במתקנים האיראניים שאחראים על הטיפול בנגיף ועל האזרחים החולים.

 

לפי AP ברחבי המזרח התיכון ידוע על יותר מ-1,680 נדבקים, ורוב המקרים קשורים לאיראן. כמה מדינות באזור דיווחו על אזרחים שחזרו מביקור באיראן ונדבקו. אחת מהן היא כוויית. משרד הבריאות במדינה דיווח היום על 10 נדבקים חדשים ב-24 השעות האחרונות – כולם חזרו מאיראן.

3082 ()
חיטוי ברכבת בטהרן

Residents of Tehran with masks  ()

טהרן איראן וירוס נגיף קורונה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

מניין המתים ברחבי העולם הגיע היום ליותר מ-3,000. בסך הכול נדבקו בנגיף יותר מ-89 אלף איש בסין וביותר מ-60 מדינות ברחבי העולם. לפי רויטרס 3,044 מתו מהנגיף.

 

היום דיווחה ירדן על אדם ראשון במדינה שנדבק בנגיף הקורונה: אזרח ירדני שחזר לפני כשבועיים מביקור באיטליה. שר הבריאות סעד ג'אבר אמר שהוא הגיע במטוס עם עוד כמאה נוסעים, נמצא בבידוד בביתו ומצבו "יציב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP PHOTO / HO / KHAMENEI.IR
המנהיג העליון חמינאי
צילום: AFP PHOTO / HO / KHAMENEI.IR
מומלצים