שתף קטע נבחר

הקרב על הונג קונג: טראמפ בסנקציות ראשונות על סין

הממשל קבע כי לעיר כבר אין אוטונומיה מבייג'ינג, והנשיא הורה להתחיל ב"תהליך" של ביטול מעמדה המיוחד של הונג קונג – צעד שעשוי לפגוע במעמדה כמרכז כלכלי עולמי. במקביל אסר טראמפ על חלק מהסטודנטים הסינים ללמוד בארה"ב, תסכול בוושינגטון מהתגובה הרפה של אירופה

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז בסוף השבוע כי ישלול מהונג קונג כמה מזכויות-היתר שמהן נהנתה עד כה ביחסיה עם ארה"ב, וכי יאסור על חלק מהסטודנטים הסינים ללמוד באוניברסיטאות אמריקניות – כל זאת בתגובה על החלטתו של המשטר בבייג'ינג להטיל "חוקי ביטחון לאומי" חדשים בהונג קונג, חוקים שלדברי המערב יגבירו דרמטית את השפעתו של המשטר הקומוניסטי על העיר. השבוע, נזכיר, קבע הממשל האמריקני כי להונג קונג כבר אין אוטונומיה מסין.

 

הקרב על הונג קונג – סיקור נרחב ב-ynet:

 

  (צילום: shutterstock, MCT)
עימות בין טראמפ לסין. בייג'ינג צפויה להגיב(צילום: shutterstock, MCT)

במסיבת עיתונאים אתמול (יום ו') בבית הלבן תקף טראמפ את המשטר הסיני על התנהלותו בכל הנוגע להונג קונג – קולוניה בריטית לשעבר שהוחזרה לשליטת סין ב-1997 במסגרת הסכם שלפיו לפחות עד שנת 2047 תיהנה מאוטונומיה נרחבת ולא תיכפה עליה שיטת המשטר הדיקטטורית-קומוניסטית כמו על יתר ערי סין. "זו טרגדיה עבור תושבי הונג קונג, עבור העם בסין ולמעשה עבור אנשי העולם כולו", אמר טראמפ על החוקים החדשים שמתכוון המשטר בבייג'ינג לכפות על הונג קונג.

 

במסיבת העיתונאים נמנע טראמפ מלפרט לעומקם את צעדי הענישה שינקוט נגד סין, וניכר כי הוא ממשיך להימנע מביקורת ישירה על נשיא סין שי ג'ינפינג, שבמערכת היחסים החמה-לכאורה ביניהם הוא מרבה להתגאות. "אני מנחה את הממשל להתחיל בתהליך של ביטול המדיניות שנתנה להונג קונג יחס מיוחד", הכריז טראמפ, והוסיף: "זה ישפיע על מגוון רחב של הסכמים, החל בהסכמי ההסגרה שלנו וכלה בבקרת הייצוא של טכנולוגיות לשימוש כפול (טכנולוגיות היכולות לשמש הן למטרות שלום אזרחיות והן למטרות צבאיות) ודברים נוספים, עם כמה חריגים".

נשיא ארה
נמנעה מביקורת ישירה. טראמפ, נשיא סין והמהומות בהונג קונג(צילום: AP)

הודעת טראמפ באה אחרי שביום רביעי השבוע עדכן מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו את הקונגרס כי לנוכח ההתערבות ההולכת וגוברת של סין בנעשה בהונג קונג ושחיקת הדמוקרטיה בה, הממשל האמריקני אינו רואה עוד בהונג קונג ישות נפרדת ואוטונומית מסין, וכי לפיכך אין עוד הצדקה ליחס הכלכלי המיוחד שקיבלה העיר לאורך השנים מוושינגטון, יחס שאִפשר לשמר את מעמדה כמרכז כלכלי עולמי. ההכרזה של פומפאו העבירה את הכדור לידיו טראמפ, וכעת עליו להחליט כמה פריבילגיות כלכליות לשלול מהונג קונג ואילו.

 

הערכה: טראמפ עושה שרירים

אם טראמפ יבטל או יצמצם משמעותית את המעמד המיוחד שלו זוכה הונג קונג מארה"ב, עשויה להיות לכך השפעה דרמטית על מרקם החיים העתידי בעיר, הנחשבת כבר עשרות שנים כשער הכלכלי העולמי לסין.

 

הסכם ההחזרה של הונג קונג משליטה בריטית לשליטה סינית אמור היה להבטיח שהונג קונג תיהנה מחירויות שאינן מנת חלקן של ערים אחרות בסין, כגון שוק חופשי, מערכת משפט עצמאית, חופש ביטוי ואוטונומיה חקיקתית, ומכיוון שהזכויות הללו הובטחו להונג קונג – מדינות רבות, בהן ארה"ב, חוקקו חוקים שיאפשרו להן להתייחס אל העיר כאל ישות כלכלית נפרדת מסין ולא להכפיף אותה להגבלות כמו אלה המוטלות על הסחר בינן לבין סין. כך למשל נותרה הונג קונג פטורה ממכסים אמריקניים חדשים שהוטלו על מוצרים מערי סין במסגרת מלחמת הסחר בין וושינגטון לבייג'ינג. הסדרים מהסוג הזה אפשרו להונג קונג לשגשג ולהפוך למרכז סחר עולמי השווה ברמתו ללונדון ולניו יורק. בעיר שוכנים כעת קרוב ל-300 מטות אזוריים של חברות אמריקניות, ועבור סין היא משמשת נתיב גישה נוח למטבע זר ולבנקים בינלאומיים.

  ()

פרשנים מעריכים כי כעת, משמסר הכרזה עמומה-משהו על תחילת ביטולן של הפריבילגיות של הונג קונג, ינקוט טראמפ כמה צעדים משמעותיים שיבהירו לסין כי הוא רציני בכוונותיו, אך יימנע מביטול מוחלט של זכויות היתר שמהן נהנית הונג קונג ביחסיה עם ארה"ב. אתמול כבר הכריז טראמפ על צעד ישיר ראשון נגד המשטר בבייג'ינג כשהודיע שסטודנטים בעלי תואר ראשון הקשורים לצבא סין לא יורשו עוד ללמוד באוניברסיטאות אמריקניות. "במשך שנים קיימה ממשלת סין ריגול בלתי חוקי כדי לגנוב את הסודות התעשייתיים שלנו, ויש הרבה כאלה", טען טראמפ.

 

מנהיג הדמוקרטים בסנאט: "הכרזה פאתטית"

גורמים ניציים במפלגה הרפובליקנית קוראים זה זמן רב לסלק ממוסדות אמריקניים להשכלה גבוהה סטודנטים סינים העוסקים בתחומים רגישים, וה-FBI דיווח בפברואר כי הוא חוקר כ-1,000 מקרים של ריגול כלכלי סיני וגניבת טכנולוגיות סינית. עם זאת, באוניברסיטאות אמריקניות מתנגדים לאיסור על קבלת סטודנטים סינים, בין השאר משום שבשנים האחרונות הן נעשות תלויות יותר ויותר בשכר הלימוד שמשלמים סטודנטים ממדינות זרות, ולאחרונה ספגו מכה קשה גם כך מסגירתן בשל מגפת הקורונה. סין היא המקור הגדול ביותר לסטודנטים זרים בארה"ב: בעשור האחרון הגיעו ממנה ללימודים באוניברסיטאות אמריקניות קרוב ל-370 אלף סטודנטים

ה קונגרס הלאומי העממי של סין אישור חוק הביטחון הונג קונג (צילום: AP)
הקונגרס הלאומי של סין, השבוע, בעת אישור החוקים(צילום: AP)

הונג קונג שוטרים מפגינים הפגנה מחאה עצורים (צילום: gettyimages)
הדמוקרטיה נשחקת. עימותים בין שוטרים למפגינים בהונג קונג, השבוע(צילום: gettyimages)

מבקרים של טראמפ טוענים כי הוא מפנה בכוונה את הזעם לעבר סין, מקור התפרצות הנגיף, בניסיון להסיח את הדעת מהכישלון-לכאורה של ממשלו בכל הקשור לטיפול בקורונה. ארה"ב היא המדינה בעלת מספר הנדבקים והמתים הגבוה ביותר בעולם במגפה הזו, והשבוע חצה מספר המתים מקורונה בה את הרף של 100 אלף איש. מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר כינה בסוף השבוע את הכרזתו של טראמפ "פאתטית", ואליוט אנג'ל, יו"ר ועדת החוץ הדמוקרטי של בית הנבחרים, הזכיר שבשנה שעברה התנהל טראמפ ברכות רבה בכל הנוגע להונג קונג, כשמחאה פרו-דמוקרטית השתוללה שם בעודו מנסה לגבש הסכם סחר חדש עם הסינים.

 

האיסור על הגעת הסטודנטים עשוי להוביל לתגובה סינית. רק בחודש מרץ גירשה סין עיתונאים אמריקנים אחרי שטראמפ הקשיח את התקנות בכל הנוגע להענקת אשרות שהייה בארה"ב לעיתונאים מהתקשורת הממלכתית הסינית.

 

אירופה לא מדברת על סנקציות

בעוד טראמפ מנסה לנקוט טון חריף, תגובתה של אירופה בסוף השבוע נראתה רפה למדי. בתום שיחת וידאו שקיימו שרי החוץ של 27 מדינות האיחוד האירופי הביע שר החוץ של האיחוד ג'וזף בורל "דאגה עמוקה", אך נמנע מלאיים בסנקציות על סין ואמר כי התוכניות לקיים ועידת פסגה סינית-אירופית נמשכות. בורל הודה כי רק מדינה אחת באיחוד העלתה את האפשרות להטיל סנקציות על סין – לפי דיווחים מדובר בשבדיה – והצהיר כי ההשקעה האירופית בסין אינה מוטלת בספק.

הונג קונג שוטרים מפגינים הפגנה מחאה עצורים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הונג קונג שוטרים מפגינים הפגנה מחאה עצורים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בארה"ב יש מי שהתאכזבו מהתגובה האירופית. "אירופה הרשמית נוקטת צעד שמרחיק אותה מהמערב ומקרב אותה אל הכסף", צייץ ריצ'רד גרנל, השגריר היוצא של ארה"ב בגרמניה שמכהן כעת כממלא מקום מנהל המודיעין הלאומי האמריקני.

 

בריטניה, השליטה הקולוניאלית לשעבר של הונג קונג, שיתפה בסוף השבוע פעולה עם ארה"ב במועצת הביטחון של האו"ם כשקראה למשטר בבייג'ינג לשקול מחדש את מעשיו, אבל במועצה עצמה אין שום סיכוי למהלך ממשי נגד סין, משום שהיא נהנית מזכות וטו בה ויכולה לסכל כל מהלך נגדה. שגרירות סין באו"ם קריאה ללונדון ולוושינגטון לחדול מיד מהתערבות בענייניה של הונג קונג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock, MCT
טראמפ. "תחילת התהליך"
צילום: shutterstock, MCT
מומלצים