שתף קטע נבחר

המדריך להורה הלא יצירתי בימי קורונה

עם כל הכבוד לזמן איכות עם הילדים, לא כל הורה מתחבר לשיעורי מלאכה ולמשימות שדורשות יצירתיות וסבלנות. אל דאגה, אתם לא לבד - שלושה רעיונות שירגיעו את המצפון ויעזרו לכם להעביר את הזמן בכיף

מאז החל משבר הקורונה הרשתות, המיילים והווטסאפים שלנו התמלאו בזרם בלתי פוסק של רעיונות איך להעסיק את הילדים. אנחנו בהצפת מידע ותכנים, חלקם טובים, חינוכיים ומלאי יצירתיות. רבים מאיתנו, לעומת זאת, מוצאים את עצמנו, במקרה הטוב, מסתכלים בתמונות יפות של יצירות של ילדים שאינם שלנו, ובמקרה הפחות טוב פשוט מתעלמים.

 

בתור מישהי עם ידיים שמאליות בעצמי, אני שמה לב לשאלה שעולה ברשת - מה על ההורה הלא יצירתי, זה שאכפת לו מהילדים שלו אבל לא עבר הכשרה של גננת לאחרונה ולא בטוח אילו תכנים לבחור ואיך להעביר את הזמן עם הילדים כדי שיהיה משמעותי.

 

לא חייבים כל היום להמציא את הגלגל (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
לא חייבים כל היום להמציא את הגלגל(צילום: shutterstock)

שלושה עקרונות להורה שאכפת לו אבל הוא קצר בזמן או בכישרון:

 

1. כמות או איכות?

זרם התכנים האין סופי מייצר תחושה פנימית שכדאי כל יום ליצור תוכן למידה שונה ומגוון. בעוד גיוון הוא חשוב, הטמעה של חומרי לימוד, במיוחד בגילאים צעירים, נעשית דווקא על ידי הצגה של חומר חדש וחזרה עליו תוך הרחבה.

 

כך למשל, אם נקריא סיפור כמה ימים ברצף, לאט לאט, ובעזרת שאלות מנחות, נוכל לראות את התפתחות החשיבה וההבנה אצל הילדים. כאשר אנו בוחרים נושא אחד ומרחיבים אותו, אנו מעודדים למידה לעומק ומקלים מעט על עצמנו בצורך להמציא את הגלגל כל יום מחדש.

 

קראו עוד:

חמש שיטות חינמיות ללימוד אנגלית בבית

למידה מרחוק: "מרגישים בטירונות"

משחקי קופסה שאפשר להזמין הביתה

 

2. איך מספיקים הכל?

בזמן שאנחנו בבית עם הילדים אנחנו גם נדרשים למטלות הבית: הכנת ארוחות, כביסות וניקוי הבית. ילדים בכל הגילאים יכולים לעזור במטלות הבית, כאשר אנו מתאימים את המטלה אליהם. כך נייצר למידה, חוויה חיובית ונספיק לסדר ולארגן.

 

כשאנו עובדים עם הילדים על משימה כמו הכנת ארוחה אנו עובדים גם על מוטוריקה עדינה (קילוף, חיתוך) וגם על תכנון וסידור של משימות (למשל כשעוקבים אחר מתכון). נוכל להפוך משימה יומיומית כמו כביסה למהנה: הילדים הקטנים בבית יכולים להעביר את הכביסה לקערה ומשם למשטח קיפול. הגדולים יותר יכולים למצוא את התאמת הגרביים כמשימה מהנה, במיוחד אם נחביא חלק מהגרביים במקומות שונים בבית.

 

גם סידור שולחן הוא פעילות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
גם סידור שולחן הוא פעילות(צילום: shutterstock)

3. מה המסך המועדף עליכם?

ככל שהמסך יותר פרטי (וקטן) קשה לנו כהורים לדעת מה קורה ולכוון את הילדים. כך, צפייה בתוכנית עדיפה בטלוויזיה מאשר במסך קטן משום מנח הצפייה, מיעוט יחסי של הסחות וחוויה יותר שיתופית בבית.

 

מעבר לכך, מחקרים מראים שצפייה משותפת במסך יכולה לתגבר למידה ולהשפיע על אוצר המילים, במיוחד אם לאחר הצפייה ההורה מתעניין במה שהילד צפה בו ושואל עליו. הקפידו לבחור תוכן איכותי המותאם לרמה ההתפתחותית של הילד.

 

תוכניות איכותיות לילדים צעירים יכללו נרטיב סיפורי ברור ומקצב המתאים לגיל הצופה. לעיתים קרובות תוכניות אלו מתייגות חפצים ועצמים ופונות בדיבור ישיר לילדים (כמו למשל ב"דורה" או "רחוב סומסום"), מה שיכול להועיל לכישורי שפה.

 

אופציה נוספת היא משחקים חינוכיים במחשב, כך הילד גם מרוויח מעבודה על מוטוריקה עדינה בעזרת העכבר, וגם יכול להיחשף לתוכן חינוכי המשלב משחק והנאה (כמו למשל באתר של מט"ח - "הסוד של מיה").

 

למרות שכבר מדברים על אסטרטגיות יציאה נראה כי יש עוד זמן בו הילדים יעבירו זמן משמעותי בבית. תרגישו בנוח לחזור על החומר ולצרף את הילדים למטלות הבית. דברים אלו עוזרים לכם ומפתחים כישורים שונים בילדים. כשהילדים או אתם זקוקים להפוגה, פנו למסך, אך השקיעו מחשבה בתוכן הנצפה ובסוג המסך הנבחר כדי למקסם את זמן המסך לתועלות חינוכיות והתפתחותיות.

 

הכותבת היא פסיכולוגית קלינית לילדים ומבוגרים, ומומחית בספקטרום האוטיסטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אפשר ללמוד כמעט מכל דבר
צילום: shutterstock
מומלצים