שתף קטע נבחר

"נמיביה: חכי לי, אני עוד אחזור"

לחצות את הדיונות של נמיביה, להתרגש מבוטסואנה ולהתפעל ממפלי ויקטוריה בזמביה. מנחם עבדי, מנכ"ל מאגמה מספר על המסלול החדש של מסע "אפריקן דרייב" ומגלה למה הוא כל הזמן חוזר לנמיביה. כל הפרטים על מסע בטבע הפראי של אפריקה: נמיביה, בוטסואנה וזמביה

בשיתוף אפריקן דרייב

 

לדעתי כל מי שטייל בנמיביה הבטיח לעצמו שהוא יחזור אליה. המרחבים העצומים, הנופים הפראיים, השבטים המרתקים, תופעות הטבע המיוחדות, כל אלה גורמים לנו להרגיש שהגענו למקום מדהים ולהבטיח לעצמנו באמונה שלמה: לכאן עוד נחזור. וגם אני כזה, כבר טיילתי בנמיביה לא מעט פעמים ובניתי בה מסלולים לטיולי ג'יפים מיוחדים וגם אני נשביתי בקסם של נמיביה והבטחתי לעצמי שלכאן עוד אחזור.

בין דיונות לחופי האוקיאנוס.  ()
בין דיונות לחופי האוקיאנוס.
נמיביה היא מדינה עצומה שגודלה מעל 800,000 קמ"ר (כמעט פי 40 מישראל) אבל חיים בה רק 2.5 מיליון תושבים, דבר שהופך אותה לאחת המדינות הריקות בעולם. נמיביה מתבססת על התשתיות הטובות של הגרמנים ששלטו כאן החל מהמאה ה18 במשך 200 שנים והיא מדינה מדברית בעיקרה אבל מגוונת להפליא.

 

ארץ המרחבים האדירים

בנמיביה צריך לנסוע, והרבה. הרבה מהדרכים טובות אבל המרחקים "נמיבים" ונסיעה של 300 ק"מ היא חלק מהשגרה למי שחי פה, אבל התמורה לנסיעות עצומה וברוב המקרים הדרכים עצמן הן חלק מחווית הנסיעה: נופי פרא חולפים מול העיניים, מרחבים אדירים נמתחים עד האופק, ליופי של נמיביה אין סוף.

 

אני מגדיר את עצמי "כחולה בעלי חיים" ואוהב אפריקה כך שיצאתי בשמחה להכין את היעד החדש של פרוייקט "אפריקן דרייב": לפני 3 שנים פתחנו את המסלול הראשון שחוצה את מזרח אפריקה והשנה ייפתח המסלול החדש שמתחיל בנמיביה, ממשיך לבוטסואנה ומסיים במפלי ויקטוריה שבזמביה, מסע מיוחד ומרתק שטרם היה כמותו.

לשוט על הנהר בשמורת צ'ובה בבוטסואנה.  ()
לשוט על הנהר בשמורת צ'ובה בבוטסואנה.

המטרה של מסע ההכנה היא לסגור פרטים אחרונים למסעות שיגיעו לכאן ובדרך גם למצוא נתיבים חדשים ורחוקים ממסלולי התיירות הרגילים. מקומות שבהם זה אנחנו והטבע. אנחנו מתחילים בעיר הבירה ווינדוק, מצטיידים במים, דלק וציוד הכרחי למסע ויוצאים לדרך.

 

לנהוג בין דיונות עצומות לחופי האוקיאנוס

ככל שנלך ונתרחק מעיר הבירה ניכנס אל המרחבים הגדולים של נמיביה וביום השני למסע אנחנו כבר נכנסים בנסיעה איטית אל מדבר החולות, נוסעים על גבי דיונות עצומות המתנשאות לגבהים של מעל 700 מטרים. החול שנמצא בתנועה מתמדת יוצר מערבולות באוויר והן מקשות על בחירת הנתיב וההתמצאות כך שהנהיגה מחייבת הרכבת משקפי שמש כהים המאפשרים לנהוג בבטחה.

 

עוד דיונה ועוד דיונה ולפתע מתגלה לעיננו האוקיינוס האטלנטי במלוא הדרו, ירידה ארוכה על המורדות המתונים של הדיונות והנה אנחנו מגיעים אל הים. השילוב בין דיונות החול הצהובות והאוקיינוס הכחול מרגש ומדהים ביופיו והנסיעה לאורך החוף, ממש על קו המים לצד מאות אריות ים, קורמורנים, שחפים, תנים כסופי גב וצבועים נקודים המשחרים לטרף מאפשרת לנו להיות הכי קרוב שאפשר לפסיפס העצום של הטבע.

עם הג'יפים אל פלאי הטבע.  (צילום: מאגמה)
עם הג'יפים אל פלאי הטבע.
 

וכמו כל מסע בטבע, יש בו גם הפתעות: שום דבר לא הכין אותנו למפגש עם גוויתו האדירה של לוויתן גדול סנפיר שנפלט אל החוף. זהו לוויתן המגיע לאורך של מעל 20 מטרים במשקל של 60 טון, שניזון מפלנקטון (סרטנים קטנים) אותו הוא בולע באמצעות "לגימה" של כמויות מים אדירות. את המים המיותרים הוא דוחף החוצה בעזרת לשונו דרך זיפים המשמשים כמעין מסננים.

 

מושבות כלבי ים בנמיביה.  ()
מושבות כלבי ים בנמיביה.

 

אני מודה ומתוודה שלמרות שאני מטייל שנים ברחבי העולם מעולם לא נגעתי בלוויתן, בזיפים, בצדפות המחוברות אליו ובעור המחוספס. לכם זה אולי נשמע מוזר, בשבילי זאת חוויה מרגשת. אבל גם אם לוויתנים לא עושים לכם את זה, אין ספק שהנסיעה על חופי האוקיינוס היא אחת מגולות הכותרת של המסע ואת אריות הים נפגוש במסע לא רק כשהם שרועים על החוף, אלא גם בשייט בלב ים ובנסיעה עם הג'יפים אל המושבות האדירות שלהם.

להגיע למקומות שבהם זה רק אנחנו והטבע.  (צילום: מאגמה)
להגיע למקומות שבהם זה רק אנחנו והטבע.
 

מנמיביה לבוטסואנה וזמביה

מה עוד נעשה שם? במהלך המסע, שיצא ביולי הקרוב וימשך 14 ימים נבקר את שבט ההימבה שנשותיו חשופות החזה מורחות את גופן בתערובת של בוץ אדום וחמאה מקומית מכף רגל עד ראש והמפגש איתן כשהן עושות קניות בסופר מרקט המודרני לצד תושבים שלובשים ג'ינס וטי שירט הוא חלק מהדברים שרק בנמיביה אפשר לפגוש. נצא לספארי בשמורת אטושה העצומה שהיא אחת משמורות הטבע הגדולות באפריקה שבה נמצאים יותר מתשעים אגמים קטנים שאליהם מגיעים מאות בעלי חיים: פילים, זברות, ג'ירפות, אנטילופות ובעקבותיהם כמובן, גם האריות והנמרים.

 

לבקר את שבטי ההימבה.  ()
לבקר את שבטי ההימבה.

 

ספארי בשמורת אטושה - אחת הגדולות באפריקה.  ()
ספארי בשמורת אטושה - אחת הגדולות באפריקה.
 

נמשיך לבוטסואנה, שגם היא מדינה ענקית שגודלה פי 20 ממדינת ישראל אבל שימו לב: בכל השטח הזה חיים רק מיליון וחצי תושבים! בוטסואנה נפתחה לאחרונה לעולם והיא נחשבת ל"נס כלכלי" ולאחת המדינות המשגשגות והמצליחות באפריקה הודות למשאבים טבעיים (בעיקר יהלומים) וניהול נבון ובהעדר תיירות המונית נוהגים לומר שבבוטסואנה יש "יותר חיות פרא מאשר צופים".

 

בבוטסואנה נבקר בשמורת צ'ובה שבליבה נהר מרשים שמושך אליו עשרות מינים של בעלי חיים ונשוט על הנהר בין עשרות היפופוטמים הנהנים מהשמש הנעימה. מכאן נמשיך לזמביה ונסיים את המסע במפלי ויקטוריה שהם ללא ספק אחד האתרים המופלאים שיש לאפריקה להציע ואחד מפלאי עולם הטבע: מפלים שרוחבם כמעט 2 ק"מ (!) וגובהם 108 מטרים בנקודה בה נהר הזמבזי האדיר צונח במלוא העוצמה אל תהום עמוקה.

מפלי ויקטוריה בזמביה - אחד מפלאי עולם.  ()
מפלי ויקטוריה בזמביה - אחד מפלאי עולם.

 

אני חוזר ממסע ההכנה ובניגוד להרגלי, הטלפון שלי מלא בתמונות: דיונות עצומות נושקות לחופי האוקיאנוס, מושבות של כלבי ים, מרחבים מטורפים, שבטים פראיים ועשרות אלפי בעלי חיים שמתנהלים בדיוק כמו שאלוהים ברא אותם וגם הפעם אני מבטיח לעצמי את ההבטחה הרגילה של המגיעים לנמיביה: חכי לי, אני עוד אחזור.

 

רוצים לטרוף את אפריקה? החלה ההרשמה למסע אפריקן דרייב בנמיביה, בוטסואנה וזמביה

 

 
? ??? EVENT ? ?

בשיתוף אפריקן דרייב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים