שתף קטע נבחר

מתנדבים לטבע

בשנה האחרונה נוספו מאות מתנדבים ומתנדבות לפעילות של רשות הטבע והגנים ותרמו מזמנם ומרצם למען ערכי הטבע והמורשת. הם מסיעים בעלי חיים פצועים למוקדי השהייה והטיפול, נותנים מידע ומסבירים בכניסה למסלולי הטיול בשמורות הטבע והגנים הלאומיים, מנקים שבילים וגוזמים. בואו להכיר אותם

בשיתוף רשות הטבע והגנים

 

החיבור של משפחת פדר לטבע ולארץ ישראל, זורם בעורקים דורות אחורנית במשפחה. אביה של ורה פדר, פנסיונרית שמתנדבת ברשות הטבע והגנים בגן הלאומי בירקון, היה חקלאי ותיק. את תורת הנתינה שעליה חונכה, מעבירה ורה לילדה ונכדיה, כשמשחר ילדותם רגילים לדאוג לסביבה. "אני מרגישה מחוברת לארץ הזאת, וטוב לי שהילדים שלי ממשיכים באותה הדרך", היא מציינת.

 

אתם בוחרים את שמורת הטבע של המדינה! היכנסו, הצביעו והשפיעו

 

יובל פדר, בנה של ורה, הוא אחראי גזרת צפון במיזם ההתנדבות "חיבולנס", שדואג לשנע חיות בר פצועות מן השטח אל בית החולים שבספארי. "אין ריגוש יותר גדול, מאשר לשחרר חיה משוקמת באותה נקודה שבה אספת את חית הבר פצועה", הוא אומר. "החיבולנס" של רשות הטבע והגנים בעזרת מאות מתנדבים מכל רחבי הארץ, מסייעים לשנע כ-6,000 חיות בר פצועות בשנה אל בית החולים, ובכך מצילים את חייהם. "אזרחים מדווחים למוקד או לקבוצת הפייסבוק, ואזרחים טובים בכל שעות היום, ובכל מועד עוזרים להסיע את החיות לתחנות שהייה או לבית החולים. לעיתים אנשים מגיעים מרחוק, רק בשביל המטרה הזו", מוסיף פדר.

 

 

מי הם המתנדבים שלנו ומדוע הם מצטרפים אלינו? 

למעשה, די קשה לענות על שאלה זו. המתנדבים ברשות הטבע והגנים הם קבוצה מאוד מגוונת. למשל, מתנדב בן שש עשרה שלומד במכינה קדם-צבאית במהלך השבוע ובוחר לבלות אתנו את סופי השבוע בפעולות הסברה בעמדות המידע, מתנדבת שזה עתה יצאה לגמלאות וחיפשה קבוצת השתייכות חדשה עם אנשים בעלי תחומי עניין ועשייה משותפים, אדם שעובד כל היום בעבודה מאתגרת מבחינה נפשית, ושעות ההתנדבות שלו הן שעות ההתרעננות והשקט, אישה שעובדת בעבודה משרדית, אבל כל חייה חלמה להדריך והיא רואה בהתנדבות אצלנו הזדמנות ומנוף לקריירה שניה ועוד.

 

ואכן, אחד היתרונות הבולטים בהתנדבות ברשות הטבע והגנים הוא שהעשייה היא מהנה, נעימה ונעשית באוויר הצח, בחיק הטבע ובאתרי המורשת.

 

ואם יש רצון טוב ואהבה לטבע, אבל אין ידע מקדים?

חלק גדול מהמתנדבים שלנו עוברים הכשרה מקצועית, הכוללת היכרות עם תחומי הידע הרלוונטיים, פיתוח מיומנויות הקשורות למשימות ההתנדבות (למשל, מתודיקה בהדרכה, תקשורת בין אישית) וכמובן ליווי והנחיה בהתנסויות הראשונות בשטח.

 

ואם קשה להתחייב. יש לכם רעיון להתנדבות ליום אחד?

לאחרונה יש עלייה בפנייה של קבוצות המעוניינות להגיע ולהתנדב ליום אחד: קבוצות של בני נוער במסגרת בתיה"ס, תנועות נוער, מקומות עבודה, מכינות קדם צבאיות, חיילים וקבוצות של משפחות מטיילות, שמחפשות תוכן נוסף וערך מוסף על מנת לתת מענה לפניות אלה ובמקביל- לרכז את ימי ההתנדבות החד יומיים במספר מצומצם של מקומות, כדי שהעשייה בשטח תהייה משמעותית ואפקטיבית , הוגדרו מוקדים להתנדבות חד יומית: פארק הכרמל, שמורת טבע דור הבונים, גן לאומי פלמחים ושפך נחל השורק ושמורת טבע חולות ניצנים.

 

 (צילום: יח"צ) (צילום: יח
(צילום: יח"צ)

המשימות משתנות בהתאם לעונות השנה ולצורך בשטח: ניקיון לאחר סערה בחופי הים, עקירה של מיני צומח פולשים, גיזום ותחזוקת מסלולי טיולים בפארק הכרמל ועוד.

 

אז איך מתחילים?

הנה דוגמא לכמה משימות שלהן אנו מחפשים מתנדבים ממש בימים אלה:  רוצים להתנדב כמשפחה? אנו קוראים ל'משפחות פורצות דרך' להגיע בימי הפסח ולשלב טיול עם ניקיון של בוקר, לפני שמאות אלפי המטיילים מגיעים לשטח. באתר האינטרנט שלנו תוכלו לראות את המסלולים המבוקשים, ולהירשם למשימה. רוצים להצטרף ליובל פדר ולעשרות המתנדבים שכבר לוקחים חלק בהסעה מהירה של בעלי חיים פצועים למרפאת חיות הבר המשותפת לרשות הטבע והגנים ולספארי? אנא הצטרפו לפייסבוק שלנו.

 

 (צילום: יח"צ) (צילום: יח
(צילום: יח"צ)

 

המשותף, כנראה, לכל המתנדבים שלנו, אלה שמגיעים באופן קבוע וגם אלה שבוחרים להגיע רק פעם אחת, הוא האהבה לטבע והחיבור לארץ ולמורשתה והרצון לעשות טוב. אנו מזמינים גם אותך להוסיף קצת טבע לחיים ולמצוא את המשימה המתאימה ביותר עבורך.

 

בשיתוף רשות הטבע והגנים

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים