שתף קטע נבחר

אתם בחרתם: מצדה - האתר של המדינה

לרגל חגיגות ה-70 למדינת ישראל המבורכת בשפע של אתרי טיולים מרהיבים, ynet ו"ידיעות אחרונות" בשיתוף רשות הטבע והגנים פנו אליכם, הגולשים, וביקשו מכם לבחור את האתר של המדינה - זה הרגע לגלות מי זכה בתואר

בשיתוף רשות הטבע והגנים

 

 

מה משותף לשמורת הטבע נחל עיון (התנור) לגן הלאומי אפולוניה (תל ארשף) ולשמורת טבע חוף האלמוגים בים האדום? הם כולם כאן, בהישג יד, במדינה אחת שמכילה אינספור אתרי טבע מיוחדים במינם. בחלקם משמרים את הטבע ובתי גידול של הצמחים ובעלי החיים הייחודיים למקום, באחרים שומרים על פיסות היסטוריה של העם היהודי, שמלמדות אותנו איך חיו פה פעם וכיצד התפתחו להיות מי שאנחנו - ולכולם מגיעים מדי חג, מועד וימי חול מאות אלפי ישראלים שיוצאים לתור את ישראל וליהנות מהמגוון המיוחד שמציעה המדינה שלנו.

 

בתחילת חודש פברואר פנינו אל גולשי ynet וקוראי "ידיעות אחרונות" בבקשה מיוחדת – להחליט מי יהיה האתר של המדינה מתוך 70 גנים לאומיים, שמורות טבע ואתרים של רשות הטבע והגנים. המשימה לא הייתה קלה, ואחרי מעל ל-60 אלף הצבעות עלו לגמר האתרים הבאים: גן לאומי מצדה, שמורת טבע נחל שניר – חצבאני, שמורת טבע תל דן, גן לאומי תל ערד וגן לאומי תל חצור.

 

מעל ל-8,000 הצבעות בגמר החליטו פה אחד - ובמרחק של למעלה מ-1,000 הצבעות מהמקום השני - שהאתר של המדינה הוא גן לאומי מצדה.

רשות הטבע והגנים ( )
מצדה
 

מצדה

מעוזם האחרון של לוחמי חירות יהודיים מול הצבא הרומי - מסמלת את אחריתה של ממלכת יהודה בסוף ימי בית שני ואת חורבנה האלים. על במת ההר שרידי ארמונות פאר מתקופתו של המלך הורדוס ועדות אילמת למצור הרומי על המורדים שהתבצרו במקום. לימים הפכה מלחמתם הנואשת סמל למאבק לחירות. אירועים אלו והממצאים הארכיאולוגיים שבו הובילו להכרזה על גן הלאומי מצדה בשנת 2001 כאתר מורשת עולמית ע"י אונסקו.

 

רשות הטבע והגנים (צילום: אבינועם מיכאלי)
   

בגן הלאומי מצדה נעשו בשני העשורים האחרונים פעולות פיתוח רבות לשימור הממצאים הארכיאולוגיים ולשחזורם, ולהנגשת האתר לרווחת המטיילים, בין היתר, קידום הגן הלאומי מצדה כאתר מורשת עולמית, רכבל חדש לנוחות המבקרים המאפשר גם גישה גם לאנשים עם מוגבלויות. כמו כן, בוצעו שחזור של שער "שביל הנחש", שימור ושחזור ציורי הקיר בארמון הצפוני, בוצעה הנגשה לאנשים עם מוגבלויות בתנועה, בראייה ובשמיעה. בנוסף, נערך מופע אורקולי חדש בו ההר משמש תפאורה לתאורה הדרמטית ולחיזיון המרשים וכן הוקם צוות שימוש ייעודי לשימור ושחזור הגן הלאומי.

  ( )

 

בשיתוף רשות הטבע והגנים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבינועם מיכאלי
מסמלת את העבר, ההוה והעתיד שלנו - מצדה, האתר של המדינה
צילום: אבינועם מיכאלי
מומלצים