שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פנפולד: לטעום ולזכור את השם

  אבי אתגר לוגם יינות אוסטרליים מבית טוב, עושה סדר ומצרף המלצות

  זה תמיד משעשע אותי,הקטע הזה של המבטים מסביב הננעצים בך וביין שאתה מביא. לא שיש בזה משהו יוצא דופן, כולם מביאים יין, אבל בהזמנה הזאת לברביקיו של אניני יין, יש תמיד אפקט דומה לזה של ביקור במקלחות בנים. משווים.
  מה שלא כתוב עליו בצרפתית-לא נחשב, או לכל היותר מתקבל אצל המומחים בעיני עצמם בסלחנות, או בסוג של רחמים השמורים בדרך כלל למקרים קשים, כמו זה המתואר בשיר של אריאל הורוביץ, רחמים על "אשתו של ברנע קצוץ הקנה".
  "אה, פנפולד", אמר האנין שבחן את התווית על הבקבוק שהבאתי, "זה משהו כמו כרמל מזרחי באוסטרליה, לא?" זה כבר היה עלבון כבד מדי. מילא לא צרפתי, אבל כרמל מזרחי?
  לא שהתכוונתי למחול בשם החברה שביקבים שלה מיוצרים כמה מהיינות האדומים הנחשבים באוסטרליה, ביניהם Grange - אייקון יין אוניברסלי. גם לא ציפיתי למחיאות כפיים אחרי שמזגתי את היין. אבל כשהם חזרו שוב ושוב לשירז של "פנפולד" בהנאה, נדמה לי, זה היה כמעט כמו מחיאות כפיים. גם האנין ההוא הופיע לסיום והפטיר "נחמד" אחד לעברי, תוך שהוא בוחן את הבקבוק הריק. "יין נחמד" יצא לו. "אתה יודע אולי איפה אפשר להשיג ארגז כזה במחיר טוב?" הפעם, זה היה התור שלי להיות בטור הרחמים.
  לא פחות מ-14 יינות שונים של "פנפולד" מיובאים לישראל. מחיריהם נעים בין 50 ל-200 שקלים לבקבוק. האדומים שביניהם מפיקים תמורה טובה בדרך כלל ביחס לעלותם.

  Rowson Retreat '99

  היין הזה שהוא הצנוע בסדרת האדומים של פנפולד, קרוי על שמו של בית האבן - המפלט של ראוסון - שהיה ביתו הראשון של ד"ר הנרי ראוסון פנפולד באוסטרליה, לאחר שהיגר לשם מאנגליה ב-1844. היין הזה עשוי מתערובת של ענבי שירז, קברנה סוביניון ורובי-קברנה, הוא שהה מעט מאוד זמן בחביות העץ ולכן אתה חוטף את כל טעמי הפרי שלו, ישר בפרצוף. זהו יין קל, באדום מנצנץ, שהוא במיטבו כשהוא צעיר. יין חביב, לא יותר, ב-55 שקלים יש שווים ממנו.

  Koonunga Hill '98

  תערובת הקברנה–שירז מספקת יין מלא גוף ומעוגל, עם נוכחות בולטת של טעמי שזיפים ותבלינים. זהו כנראה הפנפולד הפופולארי ביותר, ובצדק, נוכח מחירו באוסטרליה: כ-12 דולר. למרות שאצלנו מחירו כפול-89 שקלים לבקבוק, הוא שווה ביותר, בגלל יכולת ההתיישנות שלו, אפילו עשור, אם יישמר כהלכה. אבל הוא יעניק לנו מחסדיו כבר עכשיו.

  Kalimma Bin 28 שירז 97’

  זהו שירז אוסטרלי נפלא, שירז של אקלים חם שהסיט את תשומת הלב העולמית מהגפן האחות-הסירה, שמעמק הרון שבדרום צרפת. קלימנה הוא שם אחד הכרמים שבעמק בארוסה המספקים גם את פריים לגריינג’ האגדי. 135 שקלים ליין האקזוטי הזה שייטב בעוד שנים אך כבר ראוי גם היום.

  Coonawarra ,Bin 128

  זהו שירז נוסף משנת 1997 שענביו מגיעים מאיזור אחד בלבד, קונאווארה, והוא מיושן בחביות אלון אמריקאי. המחיר – 145 שקלים והטעם, ענין של טעם. אני מעדיף את ה-28.

  Bin 407 קברנה סוביניון 97'

  כולו קברנה, מענבים המגיעים מכרמים שונים ומיושנים בחביות עץ יותר משנה. כך נוצר יין בעל גוף בינוני בניחוח פירות יער שחורים. חסרים לי טעמי הפלפל השחור והשזיפים היבשים, שהם נקודות החן האופייניות לקברנה טוב. בכלל, הדבר הכי טוב כנראה שאפשר להגיד על ה-407 ,שהוא אחיו "הצעיר" של ה-707 המהולל. אז כדאי אולי לשמור 171 שקלים לבואינג הבא.כשיגיע.

  Bin 389 קברנה–שירז 97'

  זהו. בשבילי זה פנפולד. אפילו שיש המכנים אותו גריינג' לעניים, (ה-389 מתיישן בחביות ששימשו קודם את הגריינג'). ב-200 שקלים אתה זוכה בפרומו ל-Grange, אם האדום הכהה הבשרני הזה, בניחוחות פירות יער שחורים ובטעמי שוקולד מריר (תאמינו לי!) שהם כל הטוב שיש ,בטוב ביותר ה-Grange .
  המחירים של "שלושת הגדולים" של פנפולד: Bin 707 קברנה סוביניון, השירז St.Henry וה-Grange אינם נקובים עדיין, אך כשיגיעו הנה, בקרוב, הם יעמדו וודאי ביחס ישר למוניטין המצויינים שלהם.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נדב נויהוז
  אבי אתגר
  נדב נויהוז
  Koonunga Hilll, הפופולארי ביתר
  הטוב ביותר, Bin 389
  מומלצים