שתף קטע נבחר

אתיופיה: מלוסי ועד מלכת שבא

אתיופיה היא אוצרות עתיקים, תרבות עשירה, שווקים הומים, שמורות טבע מקסימות ואגמים בשלל צבעים. גם מוסוליני משתבץ בסיפור שלה

אדיס וערים אחרות גונדאר ואגם טאנה איך להגיע הכתבות הנוספות בסדרה עוסקות בקניה, טנזניה, זנזיבר ואוגנדה, דרום אפריקה ומפלי ויקטוריה ומדריך כללי לטיולים באפריקה.

האתיופי לבוש הגלימה, שהיתה פעם לבנה, התקרב אלי עם ידית של מגרש זבובים עשוי משיער זנבו של קוף, והודיע לי חגיגית שמושל המחוז בגונדאר מעוניין להיפגש עם נציג המשלחת הישראלית. שמחתי להתלוות אליו. יחד הגענו לבית ישן וקלוף טיח. רק לאחר הליכה ארוכה בחדרים הריקים הגענו אל בחור צעיר שישב על משהו שהיה אמור לייצג את כורסת המושל.
הוא קם לקראתי, סיפר שבזמנו למד במכון ליחסים בינלאומיים בתל-אביב, שאל מה נשמע בדיזנגוף והפגין חמימות רבה. בסוף, בנון-שלנטיות, הוא שאל אותי אם פקדנו כבר את מרחצאות מלכת שבא, והבהיר שאם לא, הוא יוכל לסדר לנו ביקור בהנחה משמעותית. שילמתי לו ברצון כמה בירי (המטבע המקומי) לכל ראש של סטודנט ישראלי, ובשמחה חזרתי לקבוצה ובישרתי להם על הביקור הצפוי.
לאחר נסיעה קצרה הגענו למעין בריכה פתוחה המזכירה את ברכת ממילא בירושלים, ולהפתעתנו לא היתה שם נפש חיה, שלא לדבר על כך שאת המים לא החליפו מאז שטבלה במקום מלכת שבא האורגינלית. זה מוכיח שפוליטקאים ששים תמיד, גם באתיופיה, לעשות קצת כסף מהצד.
כך או כך, אתיופיה הפכה ליעד זמין עבור כל ישראלי וחברת התעופה שלה אפילו טסה לישראל במחירים אטרקטיביים. התייר הישראלי עדיין לא גילה את המדינה המעניינת הזאת, המשתרעת על שטח של 1,127,000 קמ"ר ומאכלסת 55 מיליון תושבים, דוברי אמהרית ברובם.

אדיס וערים אחרות

האמבטיה של הקיסר

בעיר הבירה אדיס אבבה ('הפרח החדש'), השוכנת בגובה 2,400 מטר ומתגוררים בה כשלושה מיליון תושבים, נמצא המוזיאון האתנוגרפי, בו מיוצגים ממצאים של התרבות המקומית העשירה ואפילו חדר הרחצה של הקיסר המנוח היילה סלאסי.

המוזיאון הלאומי, בארמון נסיך אתיופי לשעבר, מצדיק ביקור. במוזיאון הזה שוכנת אחר כבוד הגולגולת של לוסי, שהתגלתה יחד עם חלקי שלד אחרים שלה ב-1974 הגיל המשוער של העלמה, לפי בדיקות קרבון-14, הוא למעלה מ-3.5 מיליון שנים (אחר-כך התגלו שלד וגולגולת באתר קרוב, שהתברר שהם בני 4.4 מיליון שנים, מה שהפך את לוסי לילדונת).

באדיס תראו את המבנה המרשים של 'אפריקה הול', שהוקם על-ידי 'סולל בונה' ומשמש לכנסים של מדינות אפריקה. הקתדרלה Giorgis מעניינת למדי, ואסור לדלג כמובן על ה'מרקטו', השוק הפתוח, מהגדולים באפריקה.

Debre Zeit היא עיר קטנה שנמצאת 45 ק"מ מצפון לאדיס. היא משמשת נקודת מוצא לסיורים באגם Rift Valley Lake הנמצא בלוע הר געש כבוי. באותו עמק ובסביבתו נמצאים אגמים מעניינים נוספים, כמו Ziway, שבו ניתן לצפות במיגוון ציפורים, או האגמים Abiyata, Shala ו-Langano, שאחד צבע מימיו חום, האחר כסוף והשלישי כחול.

אקסום נמצאת במרחק 355 קילומטר מהבירה. זו העיר הקדושה ביותר לאתיופים. כאן קיבל עליו המלך האתיופי אזאנה, במאה הרביעית, את הנצרות. האובליסקים הענקיים שבמקום מונחים בשדה שמאחורי המוזיאון. חלקם שבורים, אבל לא תתקשו לזהות את הגדול שבהם, המצבה הגדולה ביותר שנחצבה מאבן אחת - 30 מטרים אורכה. בשנת 1937, לאחר שכוחותיו של הרודן הפשיסטי מוסוליני כבשו את אתיופיה תוך שימוש בגזים רעילים, לא היססו האיטלקים וגנבו מכאן את המצבה. הם העבירו אותה לרומא, שם היא ניצבה חשופה לנזקי זיהום האוויר של אלפי מכוניות. בשנת היובל לשוד הסכימו שלטונות איטליה להחזירה למקומה המקורי.

ליד המוזיאון נמצאת הכנסיה הקדושה ביותר למקומיים, St. Mary of Zion, שנבנתה במאה ה-17 על חורבות כנסיה עתיקה יותר. לפי המסורת, המימצאים העתיקים הובאו לכאן מירושלים על-ידי מנליק, בנה של מלכת שבא.

Lalibela: אחת עשרה כנסיות חצובות לעומק סלע 'לאליבלה', כשהגגות שלהן נמצאים למעשה במפלס הקרקע. לפי המסורת, המקום נבנה במאה ה-12 על-ידי מלך הוזה, בעקבות חלום שהתגלה לו. הצלב הקדוש בן 800 השנה של מלך לאליבלה התגלה במקרה ב-1997, ברומא, על-ידי כומר אתיופי. זהו החפץ הקדוש ביותר לאתיופים ומיוחס לאותו מלך שחצב בסלע את הכנסיות הנושאות את שמו.

חזור למעלה
גונדאר ואגם טאנה

37 איים באגם

Bahar Dar נמצא בחוף הדרומי של אגם טאנה, שמשתרע על שטח של 3,600 קמ"ר. בתוך האגם לא פחות מ-37 איים, ועל חלקם בנויים מנזרים עתיקים, אחדים מהם מהמאה השישית. המנזר הפופולרי כאן הוא Kidene Mehret. ואל תשכחו לפקוד בשבת את השוק שבעיר.

במרחק 750 ק"מ מצפון לאדיס-אבבה נמצאת הבירה העתיקה של אתיופיה, גונדאר, שבכפרים סביבה התגוררו יהודי אתיופיה. הפיאצה הלא מרשימה במרכז העיר היא המקום בו נטועים המבנים המשמשים את התייר, כמו דואר ולשכת תיירות.

מצודת המלוכה, המשתרעת על שטח ענקי, מוקפת חומה שנבנתה כבר ב-1640 על-ידי המלך פסילידאס. כרטיס הביקור במצודה כולל הצצה למרחצאות המלך. שווה גם להתבונן בהריסות ארמון kusquam, שבתוכן נמצאת כנסיית דברה בירהאן סלאסי, על תקרתה המצוירת.

כ-400 ק"מ מדרום לאדיס נמצאת שמורת הטבע - Bale Mountains, פארק עשיר בצמחיה, שבו מתנשא ההר השני בגובהו באתיופיה (4,377 מטר). ואגב, 80 אחוז מהעצים באתיופיה נכרתו ב-25 השנים האחרונות, בגלל הביקוש לחומרי בנייה.

חזור למעלה
איך להגיע

חברת התעופה האתיופית מקיימת טיסות סדירות לאדיס-אבבה בעלות של 627 דולר, אבל את סידורי הקרקע תצטרכו לרכוש בעצמכם.

איסתא הציעה בעבר מסע של עשרה ימים באתיופיה, כולל מפלי טיסיסאט על הנילוס הכחול, הפלגה על אגם טאנה ואפילו ביקור בכנסיות החצובות של לאליבלה. שווה לבדוק אם ההצעה תחזור על עצמה בקרוב.

החברה הגיאוגרפית מציעה טיול בן עשרה ימים ברחבי אתיופיה. עלות: 2,715 דולר לאדם.

טיולים עצמאיים: מגיעים הטיסה לאדיס ויוצרים קשר עם סוכנויות מקומיות.

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אגם טאנה. 80 אחוז מהעצים באתיופיה נכרתו
שווקים פופולריים יש באדיס אבבה ובקידן מרט
כנסיית סיינט מרי מציון. הבן של מלכת שבא הביא לכאן דברים
מומלצים