שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צפת: לא לצדיקים בלבד
  אוויר צלול וקריר, אבל נוף שיכונים ישראלי למהדרין; הנוף מעשה אלוהים, ההזנחה מעשה אדם; רוב חילוני ובשבת אפילו החתולים לא זזים. עיר של ניגודים, אבל אופציה מצויינת לקיץ מהביל
  עולם הקבלה רובע האומנים קברות צדיקים טיולי טבע 
  אוכל ולינה 

  הימים הלוהטים של תחילת החודש הכניעו את המזגן בבית ושיכנעו אותי לבדוק אופציית נופש שקצת יצאה מן האופנה - סופשבוע בהרים. נכון, גושי הבטון עתירי המיזוג שליד חופי הים משווקים חבילות נופש סופר סופר אטרקטיביות, אבל הפעם החלטתי ללכת עד הסוף. עד צפת. כן, צפת. זו שבמאה ה-13 היתה העיר הצלבנית השניה בגודלה בארץ, במאה ה-14 בירת השלטון הממלוכי, במאה ה-16 המרכז הרוחני של הישוב היהודי ובירת התיירות של שנות ה-50 וה-60 במאה ה-20.
  ממרומי 850 מטר לועגים רחובותיה הקסומים בקרירות יבשושית לחגבי מישור החוף המהביל. פשוט לא להאמין - כבר באמצע העלייה מראש פינה המטוגנת החלה לנשב רוח קרירה ונעימה, ובשערי העיר תעתוע של ממש: אנשים בחולצות עם חולצות ארוכות וסווטשירט על הכתפיים, לקדם פני רעה, שמא יתקדרו לפתע השמים.
  "מה שהרג את העיר היה המזגן", מקונן זאב פרל, ראש העיריה בעבר ומדריך תיירים בהווה, שעה שהוא מתרפק על זכרונות עירו העזובה. "עד שנות ה-70 לא היה לאן לברוח והקיץ הישראלי הביא לעיר רבבות נופשים, שעשוה בירת חיי ההוללות ומנעמי החיים". לא מעט אגדות פיקנטיות נקשרו להווי 'בתי ההבראה' והפנסיונים. עשרים שנה צמוקות מבקרים הפכו את צפת לפנינת תיירות פיקנטית. כזו שמושכת את המבקשים להיפרד מההמונים חוגגי הקפה בלובי. אלו המבקשים התענגות רוחנית תמציתית. מין אווירת כפר מתובלת בפעילות מכל הסוגים: קצת תרבות, קצת מורשת, קצת טיולים בטבע, קצת דת וקבלה, הרבה אמונות טפלות, אוכל, טיפול מפנק, בריכה, נופי הרים וקורטוב אוויר צונן, שלא הזיק לאף אחד אף פעם.
  צפת משדרת ניגודיות מעניינת והיא שזורה קונפליקטים שדרים בכפיפה אחת והופכים אותה למקום מיוחד, שבו הרוחניות והגשמיות מתערבבות ויוצרות חוייה מיוחדת במינה. כביש הכניסה משדר את מהות העניין: שכונת בגין משמאל ושכונת רבין מימין. הידור זאב עם כבש וגדי עם זאבים ירבץ? בצפת כן. האוויר צלול וקריר כבאירופה, אבל נוף השיכונים ישראלי למהדרין. בלילה האפל אפשר לשמוע את השקט זורם בסימטאות אבל העיר רוחשת פעילות רוחנית תת קרקעית. הנוף מעשה אלוהים, ההזנחה מעשה אדם. עיר פתוחה עם רוב חילוני ובשבת אפילו החתולים לא זזים.

  עולם הקבלה

  סימטאות אבן יפהפיות

  וכך מאפשר סופשבוע בצפת לתכנן תעסוקה רבה, על מרכיביה השונים. מי לפעילות מומרצת ומי להתענגות עצלה. שוטטות עירונית מומלצת מאוד ברובע היהודי העתיק. הרובע הזעיר עשוי תצריף סימטאות אבן יפהפיות ומספר את סיפורו של הישוב היהודי שהתפרסם מ'תור הזהב', התקופה בה צפת היתה לגרעין הפיוט והקבלה, וכלה בסיפור המופלא על עמידתה במלחמת העצמאות עד לכיבושה בידי הפלמ"ח. כדאי לבקר בבית הכנסת האר"י על שם רבי יצחק אשכנזי לוריא, אבי תורת הנסתר. בבית הכנסת ארון קודש מפואר וייחודי בפיתוחים וחיטובים אומנותיים. בית כנסת נוסף יפה במיוחד הוא בית הכנסת 'אבוהב' שבנוי ככיפה, מעוטר כולו ציורי קיר כחולים ולוסטרות עתיקות משתלשלות מתקרתו.

  לאחר שחציתם בשלום את סמטת הסובנירים תוכלו לבקר במוזיאון 'בית המאירי' לתולדות הישוב היהודי, המציג אוסף גדול ומגוון של תמונות, ספרים, כלי מלאכה וכלי בית מהמאה ה-18. במעלה רחוב המדרגות שוכן ה'מוזיאון לאומנות הדפוס', ובו תצוגה מרגשת לחובבי המלה הכתובה של מכונות דפוס עתיקות, אוספי תדפיסים וספרים עתיקים.

  חובבי העתיקות יוכלו לטפס למצודה הצלבנית העתיקה בראש הגבעה. המצודה מוקפת חפיר וחומות ובמרכזה בנויים מגדלים ששופצו על ידי הממלוכים. כיום מתבצעות במקום חפירות וחלקים גדולים סגורים לציבור. בגבעת המצודה שוכן גם מוזיאון התנ"ך.

  המבקשים אוויר פסגות וכושר יכולים לטייל ברגל על טיילת הר כנען, המשופעת נופים אך תלולה למדי.

  חזור למעלה
  רובע האומנים

  כפר שצורתו המקורית נשמרה

  צמוד לרובע היהודי שוכנים שרידיו של הרובע הערבי, שננטש ב-1948. זהו כפר שצורתו המקורית נשמרה וכולו בתים בעלי חצרות פנימיות, ספונים זה על גבי זה במדרון התלול ושזורים סוכות גפן. ב-1948 התיישבה קבוצת אומנים בכפר הנטוש ובתקופת הזוהר הוא מנה למעלה מ-60 יוצרים. סיור ברובע ממלא בקלות שתיים-שלוש שעות מהנות ביותר. גולת הכותרת הוא מוזיאון יצחק פרנל, ששוכן בתוך מבנה נהדר עם חצר פנימית. פרנל היה אישיות יוצאת דופן שציוריו מלאי הכוח מספרים את עלילות חייו הנפתלות.

  כדאי מאוד לבקר בסטודיו של מיכל אורבך. על גג הסטודיו, תחת סוכת גפנים, אפשר לשמוע סיפורי אווירה ומורשת על תולדות צפת מפי האומנית החביבה. גלריות מרשימות נוספות הן אלו של סטפה רייס, שהתפרסמה בעולם, ושל הצייר חיים נהור, שהתפרסם בזכות ציורי נוף מאופיינים בצבעים רכים פסטליים.

  מוזיאון הבובות ששוכן בגן הפסלים עש ציפר הוא אטרקציה של ממש. תצוגה מקסימה של בובות חרסינה עבודת יד, לבושות בתלבושות היסטוריות. המגוון גדול ומרהיב. את המוזיאון הקדישה האומנית מילה רוזנפלד לזכר בתה אלה, שנרצחה בפיגוע ב-1994.

  חזור למעלה
  קברות צדיקים

  תעשייה רוחנית של ממש

  בסיוע רכב מומלץ לצאת לטיול נופים וקברות צדיקים ביערות ביריה. עולים להר כנען ומשם ממשיכים ללב היערות, לקברות הצדיקים. ההרים עמוסים עשרות מערות קבורה, שסביבן התפתחה תעשייה רוחנית של ממש. האזור רוחש פעילות רצופה של בעלי תשובה, חברי כתות וסתם כאלה שמבקשים ישועה וברכה.

  בכל אתר תמצאו שולחנות ועליהם ספרי תפילה וכסאות, ולמרות שמדובר במקומות מבודדים ונטושים בלב החורש הפראי, נשמר בהם הניקיון והסדר. בסיוע השילוט תגיעו לכל נקודה. ביקור חובה הוא קבר יהודה הנשיא על פסגת הר אבנית. בגובה 905 מטר יש עמדת תצפית מדהימה על עמק החולה, בנוסף למערת הקבר האפלולית. מרכז הפעילות הוא קבר ר' יונתן בן עוזיאל, ליד עמוקה - מבנה מודרני מרופד במגרשי חנייה ומעיין קטן בלב עמק קסום. המקום מושך אליו רבים המבקשים להסתייע בצדיק כנציג לענייני ברכה ומזל, מציאת בן/בת זוג, פוריות, התרת נדר ושאר עניינים שבין חיי היומיום לבין השוכן במרומים.

  כדאי בהזדמנות זו להמשיך לבית הכנסת העתיק בנבוריה. על גבעה בלב החורש מצויים שרידים של בית כנסת עתיק מוקף עמודים דוריים מהמאה השלישית. עוד ביערות מספר מעיינות מפכים ולידן פינות חמד וברכות חצובות באבן מלאות במים כל ימות השנה. המהדרין יכולים לרדת לבית הקברות הישן של צפת, שם מחכה ריכוז גדול של קברות צדיקים, המאפשר התחברות סימולטנית לעולם הרוח והקבלה.

  חזור למעלה
  טיולי טבע

  ברגל, בג'יפ, על סוס

  למחפשים טיולי טבע מציעה הסביבה הצמודה לעיר שפע אטרקציות. מיטיבי לכת יכולים לרדת דרך בית הקברות לנחל שכווי ומשם לנחל עמוד השופע בבוסתנים, מים וצמחית גליל ירוקת עד. העלייה חזרה בשביל למעיין פנחס (עין כובס), ששוכן על הכביש שיוצא מאזור התעשייה למכון הטיהור. המעיין משמש מקווה טהרה טבעי לאברכי העיר.

  לחובבי ג'יפים מחכה נחל עכברה. מבית החולים המשיכו לרמת פשחור וחצו את היער דרומה עד לאגם הניקוז בערוץ נחל עכברה. מהאגם עולים לאורך הערוץ המסומן כחול במסלול נחמד עם נוף מצוקי מרשים.

  הנחל מרופד כולו בבוסתנים עשירים של עצי תות, תאנה ורימון. אם יתמזל מזלכם תוכלו להתארח אצל שוכני הפחונים בסביבה לכוס קפה בדואי מתחת לסוכת הגפנים. סיום המסלול בשכונת בגין ממזרח לעיר.

  לחובבי הרכיבה מחכה חוות בת יער, ממנה תוכלו לצאת לסיורים דוהרים בחיק הטבע.

  חזור למעלה
  אוכל ולינה

  והתחככות ברמה תל אביבית

  בחרתי להתארח במלון 'רות רימונים', ולא הצטערתי. מלון מטופח צמוד לעיר העתיקה, משולב בתוך רובע האומנים. מהחדרים המרוצפים פרקט נשקף נוף ירוק מהמם של הר מירון ונחל עמוד. המבנה עצמו בנוי על חאן טורקי עשיר בקשתות וקירות אבן ומוקף בוסתן עצי פרי. העיצוב המיוחד משמר את האווירה ההיסטורית, בצד פינוקים מודרניים כמו ספא, בריכת שחייה ומכון כושר. לאורחי המלון מוצעים סיורים מאורגנים בליווי הדרכה לקברי צדיקים, סיור לילי בעיר העתיקה וסיור גלריות ברובע האומנים.

  לחובבי המזון והבילויים מומלץ לרדת עשר דקות נסיעה לראש פינה. שם, בלב המושבה העתיקה 'ג'עוני' יש מצבור חביב של בתי אוכל, בארים ובתי קפה.

  מסעדה בשרית: כדאי לנסות את Tia Maria ליד צומת גולני אבל היא אינה מתאימה לתפרנים. צמחונית ודגים: מומלץ בחום לנסות את 'סעודה בגן עדן' בהר כנען. בבית הקטן ובגינה לידו מגישה השפית יעל מבחר נפלא של דגים, פסטות ומנות אחרונות.

  חיי לילה: המקום הלוהט העכשווי הוא 'וילה רוזה' בראש פינה, ליד תחנת הדלק. בימי חמישי-שבת יש פעילות אינטנסיבית של שתייה, מוסיקה, פיזוזים והתחככות ברמה תל אביבית.

  סיורי לילה בצפת וסיורי קברות צדיקים: טל': 1202-22-800-1.

  חזור למעלה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום החברה להגנת הטבע
  צפת. כבר בעלייה מראש פינה המטוגנת מנשבת רוח קרירה
  צילום החברה להגנת הטבע
  צילום: החברה להגנת הטבע
  סימטה בעיר. 20 שנה צמוקות מבקרים הפכו את צפת לפנינת תיירות פיקנטית
  צילום: החברה להגנת הטבע
  בית כנסת בירב. התחברות סימולטנית לעולם הרוח והקבלה
  מומלצים