שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יין של לילות ירח מלא

  בציר 2000 של הלא-מסונן של סגל הוא חוויית יין נפלאה. לחובבי הגוף המלא, למכורים לניחוחותיו וטעמיו של הפרי, זאת אפילו מתנה אישית. עבודתו של היינן אבי פלדשטיין, בצירוף בציר מצוין, הניבו תוצאה מענגת

  הופעתו השנתית של "היין הלא-מסונן" של סגל, בציר 1999 אשתקד, ובציר 2000 בימים אלה, עשויה בהחלט לפתח אצל המדור ציפייה שנתית קבועה מעתה ועד עולם. בעידן אחר של יינות סגל, כאשר היה זה עסק משפחתי של אלכוהול ששורשיו לפני 200 שנה בבוברויסק ברוסיה הלבנה וזכויותיו רבות בהיסטורית היין המקומית, נוצר לראשונה הקברנה סוביניון ה"לא-מסונן" ב-1988. כעבור שנים המסורת נפסקה, והתחדשה בשנתיים האחרונות. בינתיים, נמכר היקב של סגל ליקבי ברקן, אך נותר כמותג נפרד.
  נקדים מכה לרפואה, ועוד בטרם נספר על השתלשלותו של היין הזה, נציין כאן באופן ברור: מדובר במשהו נפלא. לחובבי הגוף המלא, למכורים לניחוחותיו וטעמיו של הפרי, זאת מתנה אישית. עבודתו של היינן אבי פלדשטיין, בצירוף בציר מצוין, הניבו תוצאה מענגת. היין מאוזן, עשיר, נלעס בתאווה בפה ומותיר אחריו הד ארוך על החך.
  ענביו הגיעו מכרם דישון אשר בעמק קדש, בגליל העליון, וזגיהם שרו ביין למעלה מחודש ימים אחרי שתסס התירוש, ממצים מעצמם את כל טוב הפרי. התיישנות היין היתה למשך 20 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות וחלקו הקטן באמריקניות, וארבעה חודשים נוספים בבקבוק, בטרם השיווק. פרק ה"ללא סינון" הוא המייחד אותו. יין עובר שלבים של זיכוך (בעזרת חלבון ביצה, למשל, או דם שוורים... לא אצלנו) וסינון, על מנת לסלק ממנו פסולת, שמרי תסיסה מתים וכו'. מכל דרכי הניקוי האלה והאחרות, מחוייבות המציאות, השפייה היא הדרך הפחות מתערבת ביין. שפייה היא העברת היין מחבית לחבית, כאשר בדרך זאת מסלקים את הפסולת הכבדה השוקעת ברובה בתחתית. בצרפת, ביקבים השומרים בקנאות על מסורות ישנות, מבצעים את השפיה בלילות ירח מלא, כאשר רוח צפונית נושבת והשמים בהירים. מצחיק? ממש לא. אלה תנאים המלווים במחוזות שונים מזג אוויר עם לחץ אטמוספרי גבוה – ואז הפעילות הגזית ביין נמוכה יותר וחלקיקי הפסולת נוגעים בתחתית.
  הקברנה סוביניון ה"לא-מסונן" של סגל עבר ארבע שפיות, בוקבק בכמות לא גדולה יחסית של 6,100 בקבוקים, ונמכר לכל דורש ב-140 שקלים. חוויה מקומית.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  היין הלא מסונן, בציר 1999. ציפייה שנתית
  מומלצים