שתף קטע נבחר

ספר חדש: '129 סיבות לצאת מהבית'

תה יפני אוכל תנכ"י שוקולד איכותי 

ספר חדש בהוצאת 'מפה' מציע '129 סיבות טובות לצאת מהבית'. מחברות הספר, הילה טוב וקרין נוימן, מספרות בפתח הספר שהמקומות המופיעים בו קשורים כולם באנשים שהפכו את החלום שלהם לחלק מאורח חייהם ושהן הקפידו לכתוב רק על מקומות שהן נהנו בהם. ynet יפרסם בשבועות הקרובים מבחר סיבות מהספר, והפעם: שלוש סיבות הקשורות באוכל.

תה יפני

טקס תה אצל טאיקו

טקס התה הוא אירוע שמתקיים מדי בוקר ברחבי יפן. הוא התחיל כטקס דתי אבל היום הוא מתקיים גם במתכונת חברתיות ורוחניות נוספות. יש כמה גרסאות למוצאו של הטקס. רובן מתחילות בנקודת מוצא משותפת – נזיר בודהיסטי, אייסאי שמו, מאבות כת הזן ביפאן, שהגיע בשלב כלשהו (על הזמן המדויק חלוקות הדעות) מיפן לסין. אייסאי נכח בטקס תה סיני, התפעל והביא אותו ליפן.

עורכי הטקסים לומדים בבתי ספר מיוחדים ואחר כך עוברים הכשרה של מספר שנים אצל מאסטר מומחה בתחום. מי שלא עבר הכשרה מתאימה אינו רשאי לערוך טקסים.

טאיקו קושידה אליאש היא יפנית שחיה ביישוב מכמנים. לפני שהגיעה לארץ למדה כמקובל את מנהגי הטקס במשך מספר שנים ביפן. הבית שלה הוא הכלאה בין יפני למערבי, ובבית התה שהקימה בו, על צלע ההר, היא מקיימת הדגמה של כללי טקס התה. ביפן נמשך הטקס כשלוש שעות ובמהלכן מתרגלים האורחים תרגילי מדיטציה. במכמנים, לעומת זאת, מארחת טאיקו את האנשים לשעה של הסברים והדגמות, ובסופם שתיית תה.

טל': 9884989-04, 247115-056, בתיאום מראש, מחיר סביר.

חזור למעלה
אוכל תנכ"י

מור ונטופה, ארוחות ואוכל ישראלי קדום

לפני שלוש מאות שנה היה הצמח הנקרא 'עכובית הגלגל' גולת הכותרת בכל ארוחה חגיגית באזור שלנו. אלה היו שנותיו היפות של הקוץ הדוקרני הזה כנכס קולינרי, אלא שברבות השנים הועם זוהרו, לא מעט בשל הטירחה שצריך לטרוח סביבו בשעת ההכנה – קילוף הקוצים וכו' – וחזר להתגלגל יחד עם שאר חבריו הדוקרניים בשדות לא מעובדים.

הקאמבק הגיע ממקום בלתי צפוי – דוד עיטם, ארכיאולוג ומומחה לתעשיות קדומות בארץ ובים התיכון. עשרים וחמש שנים הוא ישב באוניברסיטה בחיפה וחקר את התעשיות הקדומות, מהתקופה הפרהיסטורית ועד היום. בשלב מסוים החליט להיפרד מהמחקר התיאורטי לטובת ניסויים מעשיים. היום הוא מבשל ארוחות גורמה קדומות ישראליות וים תיכוניות בביתו שביישוב הררית.

כצעד ראשון הוא החזיר את העכובית למרכז השולחן. הוא מבשל אותה למעלה מעשר שעות ואחר כך מכין ממנה תבשיל ירקות מיוחד. לצידו מוגשת המנה הנחשקת של כל הזמנים – גרש כרמל. לאורך התקופה המקראית נהגו לאכול באזורנו דייסה של גריסי חיטה או שעורה גרוסים בשמן זית. הגרס (גרש) מוזכר במשנה ובתלמוד, וגם במסכת זבחים הוא מתואר כמנחה המועדפת. את הארוחה חותמת הוותיקא, עוגה תלמודית על טהרת הסולת, השמן והדבש – שהדבורים שדוד מגדל מפיקות מצמח המרווה. הארוחה נמשכת שעות ארוכות ומזדחלת על רקע סיפורים מקראיים ומנות כנעניות אל תוך הלילה.

מלבד ארוחות מקיים דוד גם סדנאות על הבישול והאוכל המקראי ומכין שורה ארוכה של מוצרים משלימים לאוכל מתוצרת ארץ ישראל, למשל שמן זית, משלושה זנים שגדלו בארץ, דבש מפרחים שונים, ותבלינים שתירבת מצמחי בר.

דוד עיטם, הררית, טל' 6789557-04, 702634-053, בתיאום מראש, לא כשר.

חזור למעלה
שוקולד איכותי

מפעל לפטיפורים

אם אתם חולי שוקולד, מהסוג שמנסה כל סוג חדש שיוצא לשוק, ורק בגלל הריח הייתם עוברים בצומת עלית עד שהמפעל עבר לנצרת, מפעלון השוקולד מבנימינה הוא עוד נ"צ חובה. בלוקים של שוקולד בלגי גולמי משובח, חמישה קילו כל אחד, מומסים כאן בחום מבוקר ונוצקים לתבניות פטיפורים בטעמים שונים. שלב ההמסה הוא אחד המזוככים בחייו של כל בלוק בדרכו אל ייעודו החדש, ויש הסבורים שהוא גם הטעים שבהם.

בעלת הבית, אביטל, מגדירה את עצמה מעצבת שוקולד. מבחינתה זו התפתחות כמעט טבעית מעולם העיצוב הגראפי שבו פעלה לפני שהפכה שוקולטרית. נקודת המפנה המקצועית שלה מקבילה לזמן שבו גילה העולם את המקינטוש. אביטל העדיפה להמשיך לעבוד עם חומרים, בידיים. באותה הזדמנות החליטה לשלב תחביב ישן עם עבודה וכך הקימה את המפעל לפטיפורים.

המקום הוא קטן, חלל אחד למשרד ועבודה. למרות זאת, אביטל שמחה לארח בו כל מי שרק עובר בסביבה. צריך רק לדחוף את קצה האף בדלת, ומייד יזמינו אתכם להיכנס פנימה. במפעל מתקיימות סדנאות שוקולד שמוזמנים אליהן רק ילדים. בחלק הראשון של הסדנה מתארת אביטל את תהליך הפקת השוקולד מפול הקקאו ועד חנות הממתקים. אחר כך מקבל כל אחד חומרים לעבודה ומגשים את הפנטסיה הפרטית שלו בנושא. הסדנאות מתקיימות לקבוצה של בין שבעה לארבעים משתתפים, בתיאום מראש ובאמצע השבוע בלבד – במפעל הפטיפורים או בכל מקום סגור וקריר שתרצו.

אזור התעשייה בנימינה, מקביל לפסי הרכבת, בבניין הכי מערבי, טל' 6288689-04, 760557-054. שעות פתיחה: א'-ה' 08:00-17:00, שישי עד 14:00. סדנאות היצירה פתוחות לכל הגילים. בתיאום מראש, מחירים סבירים ביותר.

'129 סיבות טובות לצאת מהבית', הוצאת מפה, מחיר מומלץ: 119 שקל.

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רק מקומות שנהנו בהם. עטיפת הספר
ילדים מגשימים פנטסיות. פטיפורים
הסברים, הדגמות ושתייה. טקס תה
מומלצים