שתף קטע נבחר

בחירתו של צחי

מי יהיה מפכ"ל המשטרה הבא? השאלה הזו תלויה מאוד בשאלה אחרת – האם יבקש המפכ"ל אהרונישקי הארכה של שנה נוספת. אם לא – יש ארבעה מועמדים מובילים לתפקיד. וכן, רצוי לזכור: מי שימנה אחד מהם, השר צחי הנגבי, מחכה לבג"ץ שאמור להכריע אם הוא ראוי בכלל לתפקידו בשל החשדות בפרשת "דרך צלחה"

במשטרה מרגישים את זה במסדרונות. אווירה טורדנית של המתנה, שגובלת בחוסר יציבות מתמשכת. הפוליטיקה המשטרתית כולה נמצאת ב"פאוזה". היא ממתינה לשר שלה, צחי הנגבי. אבל השר הנגבי המתין עד כה לבית המשפט – המתנה שעשויה להסתיים בקרוב.

 

הפלונטר לא פשוט: הנגבי הוא שר לביטחון פנים, שחשדות כבדים מרחפים מעליו בפרשת "דרך צלחה". מי שחקר (ואולי יחקור) את החשדות האלה - הם האנשים שהנגבי הפך להיות הממונה עליהם – חוקרי המשטרה. כל צעד שהנגבי לא יעשה בקשר למינוי של המפכ"ל הבא – יחשיד אותו מייד. די אם נזכור שאחד המועמדים, ניצב יוסי סדבון – טיפל בחקירתו בעבר כראש אגף החקירות. מראית עין ציבורית? זה לא נראה טוב.

 

הנגבי רצה לעשות את הדברים בצורה מסודרת. אך העתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ נגד מינויו לתפקיד השר לביטחון פנים, מנעה ממנו עד כה לטפל בנושא. השר לביטחון פנים היה מעדיף לחכות לפסיקת בג"ץ בנושא - אבל השופטים מתמהמהים כבר מספר חודשים, וההערכה היא שכבר בתקופה הקרובה יחליט הנגבי מי יהיה המפכ"ל הבא.

 

האמת העגומה היא, שצחי הנגבי לא מעוניין באף אחד מהמועמדים. ארבעתם ממש לא מלהיבים אותו. אבל השר לביטחון פנים לא נוטה להביא מועמד חיצוני – ובינתיים מחכה להחלטתו של המפכ"ל הנוכחי, רב ניצב שלמה אהרונישקי, שאמור לפרוש בדצמבר. המפכ"ל עוד לא ביקש שנה נוספת. אם יבקש, רוב הסיכויים שיקבל, משום שהוא נהנה מ"גב" של ראש הממשלה שרון.

 

אם אהרונישקי יפרוש – סבב המינויים הגדול ייצא לדרך, כשבראשו מינוי "השוטר מספר 1". מפת ההימורים הפנימית במשטרה מדברת על סגן המפכ"ל, ניצב יצחק אהרונוביץ' ומפקד המחוז הצפוני, ניצב יעקב בורובסקי, כמועמדים המובילים. צמוד אליהם נמצא מפקד מחוז ירושלים, ניצב מיקי לוי - ובסוף הרשימה נמצא מפקד מחוז תל אביב, ניצב יוסי סדבון.

 
ניצב יעקב בורובסקי

ניצב יעקב בורובסקי
התקופה התפקיד
1985-1988 מפקד תחנת זבולון
1988-1990 סגן מפקד מרחב (חיפה) חוף
1990 קצין אג"ם צפון
1990-1991 מפקד מרחב עמקים
1991-1993 מפקד המכללה לקצינים בכירים
1993-1995 מפקד מרחב (חיפה) חוף
1996-1999 סגן ראש אג"ם ונשיא בין הדין לערעורים
1999-2001 ראש אגף תכנון של המשטרה
מיולי 2001 מפקד המחוז הצפוני

ניצב בורובסקי החליף את אליק רון בראשות המחוז הצפוני, שעבר זעזוע קשה בעקבות מהומות אוקטובר 2000. הפצע שבין האוכלוסייה הערבית ישראלית לבין המשטרה היה פתוח ומדמם. אחת ממטרותיו של בורובסקי היתה לנסות ולרפא אותו. למרות הצלחה מסוימת, פרשת המעצרים בקרב אנשי התנועה האיסלאמית העלתה שוב את רף החשדנות כלפי המשטרה.

 

ניצב בורובסקי פעל על מנת להרגיע את הרוחות בין הצדדים ולחדש ולו במעט את האמון של הציבור הערבי ישראלי במחוז.

 

בורובסקי נחשב במשטרה למקצוען ולא 'טיפוס הסחבק'. מבקריו טוענים כי הוא אדם 'אפרורי' מדי לתפקיד. בין לבין, דבקה בו גם תווית של איש שמאל. במשטרה יש מי שאומרים שבורובסקי הוא איש ש"אוהבים לשנוא", שמתקשה להתחבב על פקודיו ועמיתיו בשל גישתו היובשנית לתפקיד.

 
ניצב מיקי לוי

ניצב מיקי לוי
התקופה התפקיד
1982-1987 קצין אמצעים מיוחדים ביחידה ללוחמה בטרור
1987-1989 מפקד פלוגה במג"ב ירושלים
1989-1990 קצין אג"ם מג"ב ירושלים
1990-1992 סגן מפקד מג"ב ירושלים
1992-1995 מפקד תחנת הבירה
1995-2000 סגן מפקד מחוז ירושלים
ממאי עד דצמבר 2000 מפקד מחוז ש"י
מדצמבר 2000 מפקד מחוז ירושלים

במשטרה יש מי שיאמרו שאם המפכ"ל היה נבחר על ידי הציבור – רוב הסיכויים הם שזה היה מיקי לוי. בהליכה.

 

אינתיפאדת אל אקצה והפיגועים הקשים שאירעו בירושלים הפכו את לוי לדמות תקשורתית אהודה הניצבת בלב הקונצנזוס. אירוע הלב שעבר בשיא תקופת הפיגועים רק חיזק את האהדה הציבורית כלפיו.

 

לזכותו של לוי יש לומר כי ידע לנתב נכון וללכת בין הטיפות בעיר הבירה המסובכת ביותר במזרח התיכון. הוא הצליח לשמור על יחסים סבירים ומעלה עם כולם – דתיים, חילונים, ערבים ויהודים.

 

מבקריו טוענים, מנגד, כי ניצב לוי לא מילא כל תפקיד במטה הארצי ואת רוב שירותו במשטרה עשה בירושלים. "יש לו עוד צורך להשתפשף", אומרים במשטרה.

 


ניצב יצחק אהרונוביץ

ניצב יצחק אהרונוביץ'
התקופה התפקיד
1995-1997 נציג משטרת ישראל בארה"ב
1997-1999 מפקד מחוז שומרון ויהודה (ש"י)
2000-2002 מפקד המחוז הדרומי
מאוגוסט 2002 סגן המפכ"ל

סגן המפכ"ל המכהן הוא הוותיק ביותר מבין ארבעת המועמדים במשטרה. לאהרונוביץ' ניסיון מבצעי עשיר, בין היתר כמפקד מג"ב, מפקד מחוז דרום ומפקד מחוז ש"י.

 

למרות שאהרונוביץ' לא מתבלט בתקשורת, במשטרה הוא ידוע כ'בולדוזר', איש של עשייה וביצועים עם ניסיון וראייה רחבה. יש לו תומכים רבים והוא נחשב למועמד מוביל.

 

נקודה נוספת היא העובדה שאהרונוביץ' יושב על משבצת סגן המפכ"ל כבר שנה. ההערכה היא שאם לא יקבל את התפקיד הבכיר – יפרוש מהמשטרה.

 
ניצב יוסי סדבון

ניצב יוסי סדבון
התקופה התפקיד
1987 עבר ממג"ב למשטרה בתפקיד מפקד משטרת בת-ים ולאחריו מונה כסגן מפקד היחידה המרכזית במשטרת מחוז תל אביב
1990 סגן מפקד בית הספר הארצי בקריית אתא ולאחריו קיבל את הפיקוד על מרחב דן במחוז תל אביב
1993 היועץ המשפטי של המשטרה
1997 מפקד מחוז שומרון ויהודה
1998 ראש אגף החקירות במשטרה
2001 ועד היום מפקד מחוז תל אביב

 "המשפטן" והצעיר שבחבורה מגיע מראשות מחוז תל אביב. סדבון שימש בין היתר כסגן מפקד היחידה המרכזית במחוז תל אביב, היועץ המשפטי של המשטרה, מפקד מחוז ש"י וראש אגף החקירות.

 

מועמדותו של סדבון לתפקיד המפכ"ל היתה בטוחה יותר בסבב המינויים הקודם. את "תקופת הזוהר" שלו ידע כאשר היה ראש אגף החקירות וטיפל בחקירות נגד אישים פוליטיים, ביניהם השר הנוכחי שלו – צחי הנגבי. אולי זו בין היתר הסיבה שסיכוייו במשטרה נחשבים לנמוכים ביותר, בין היתר בשל אישיותו ה'אפרורית' משהו.

 

בצהריים (יום ו') נפגש סדבון עם ראש לשכת ראש הממשלה, דוב וייסגלס.

 

סיכום: תסריט אפשרי אחד

  

אם יפנה ראש הממשלה שרון למפכ"ל אהרונישקי ויבקש ממנו להישאר בתפקיד שנה נוספת, ההערכה היא שאהרונישקי לא יוכל לסרב.

 

במשטרה חוזים מצב אפשרי, שבו יקרא אהרונישקי לניצב מיקי לוי (שאותו הוא מאד מעריך) ויבקש ממנו להיות סגנו. במהלך אותה שנה יכשיר אותו אהרונישקי לתפקיד המפכ"ל. במסגרת תסריט כזה ההערכה היא שהניצבים סדבון ואהרונוביץ' יפרשו מהמשטרה. בתום שנתו הנוספת של אהרונישקי תהיה התמודדות בין ניצב לוי לניצב בורובסקי על המפכ"לות.

 

מעבר למועמדים האלה, יש לציין כי למשטרה יש דור צעיר ומבטיח, שהתחרות בין חבריו רק תגבר. בסבב הבא ינסו גם הם לנעוץ שיניים בתפקידים בכירים. זכרו את השמות הבאים: מפקד מג"ב דוד צורי, מפקד מחוז דרום ניצב משה קראדי, ראש אמ"ן , ניצב אילן פרנקו, סגן מפקד מחוז מרכז תת ניצב אורי בר לב ומפקד מחוז ש"י שחר איילון.

 

כולם מחכים לשר הנגבי. הנגבי מחכה בינתיים - לבג"ץ.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני סלומון
מחכה לבג"ץ. השר הנגבי
צילום: דני סלומון
צילום חגי אופן
נהנה מ"גב" של ראש הממשלה. המפכ"ל אהרונישקי
צילום חגי אופן
צילום: מתוך אתר משטרת ישראל
ידוע כ'בולדוזר' עם תומכים רבים. סגן המפכ"ל אהרונוביץ'
צילום: מתוך אתר משטרת ישראל
צילום: אתר משטרת ישראל
נחשב למקצוען . מפקד המחוז הצפוני בורובסקי
צילום: אתר משטרת ישראל
צילום: גלי תיבון
דמות אהודה, גם בתקשורת. מפקד מחוז ירושלים לוי
צילום: גלי תיבון
צילום: גילי כהן-מגן
סיכויים נמוכים בשל החקירות הרגישות. מפקד מחוז תל אביב סדבון
צילום: גילי כהן-מגן
מומלצים