שתף קטע נבחר

הנגבי לבג"ץ: אין כל עילה המצדיקה את הדחתי

ביום שלישי ידונו שבעה שופטי בג"ץ בעתירת התנועה לאיכות השלטון נגד מינויו של צחי הנגבי כשר לביטחון פנים. בתשובתו לעתירה טען הנגבי שאין לראות בתיק שנסגר מחוסר ראיות משום עבר פלילי

השר לביטחון פנים, צחי הנגבי, כתב בתשובה שהגיש היום (א') לעתירה שהוגשה נגדו לבג"ץ שהוא אינו נתון במצב של ניגוד עניינים, ואין כל עילה המצדיקה להדיחו. בתשובתו לבג"ץ אמר הנגבי שמינויו לתפקיד השר לביטחון פנים לא לקה בחוסר סבירות קיצוני, כפי שטענה התנועה למען איכות השלטון בעתירתה.

 

מחרתיים ידון בג"ץ בהרכב מורחב של שבעה שופטים בעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד מינויו של הנגבי לתפקיד השר לביטחון פנים. היום הגיש השר הנגבי את תשובתו לבג"ץ באמצעות פרקליטו, עורך הדין דוד ליבאי. לטענת השר, אין לראות בתיק שנסגר מחוסר ראיות משום עבר פלילי.

 

התנועה למען איכות השלטון עתרה לבג"ץ בעקבות פרשות "דרך צלחה" ו"פרשת בר-און - חברון". הנגבי נחשד שקיבל מחברות דלק כספים כהחזר הוצאות ומשכורת כשעמד בראש עמותת "דרך צלחה", בה בעת שהיה יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת.   

 

בעתירת התנועה הוזכר חלקו של הנגבי במינויו של עו"ד רוני בר-און לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. התנועה לאיכות השלטון ציינה כי ערב הקמתה של הממשלה הקודמת הביע היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין, עמדה ברורה נגד מינויו של הנגבי לאחד מתפקידי השרים הממונים על שלטון החוק, שר המשפטים והשר לביטחון פנים, בשל ניגוד עניינים.

 

ניגוד עניינים או "חשש לניגוד עניינים"?

  

בהתייחסו לפרשת דרך צלחה טען הנגבי שלא פעל בניגוד עניינים ואם נכשל, היה זה "בהימצאות במצב של חשש לניגוד עניינים". לכן, לטענתו, כשם שהיה כשיר להמשיך ולכהן כשר משפטים לאחר שנקבע שהפר את כללי האתיקה של הכנסת, כך הוא כשיר לכהן כשר לביטחון פנים, משום שלשני התפקידים אחריות על אכיפת החוק.

 

התנועה לאיכות השלטון טענה שהנגבי יהיה נתון בניגוד עניינים שכן הוא ממונה, מתוקף תפקידו, על גורמי החקירה שנטלו חלק בחקירותיו מהשנים האחרונות. הכוונה לפרשת דרך צלחה ופרשת "בראון חברון". לטענת התנועה, כל אלו יביאו לפגיעה קשה ביותר באמון הציבור במערכת אכיפת החוק ובשלטון בישראל "אם לא יביאו הגורמים המוסמכים לתיקון המתבקש".

 

הדיון בעניינו של הנגבי יתקיים בפני הרכב מורחב של שופטים, בשל מחלוקות שהיו בין הרכב השופטים הקודם (שלושה שופטים), שבראשו עמד השופט מישאל חשין.


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
לקראת הדיון בבג"ץ. השר הנגבי
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מעורבות בפרשת "בר-און חברון". ח"כ בר-און
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים