שתף קטע נבחר

אגוזים: סגולות רפואיות (וטעימות) מהטבע

הם עשויים להגן מפני סרטן השד, לסייע במלחמה בסטרס, להפחית מחלות לב ולהוריד כולסטרול. האגוזים, כמו שלא הכרתם אותם מעולם

שקדים: ידידותיים לדיאטה

 

ב-100 גרם שקדים: 350 קלוריות, 12 גרם חלבון, 32 גרם שומן

 

כוכב תזונתי: סידן

 

ציון: 10

 

מחקרים חדשים מראים שאכילת שקדים אינה מוליכה בהכרח לעלייה במשקל, למרות התכולה הגבוהה של שומן וקלוריות. נשים שאכלו 40 שקדים ליום נשארו במשקלן ההתחלתי במהלך ניסוי שנמשך חצי שנה.

 

המדענים הסיקו שאי ההשמנה נובעת בחלקה מכך שהשקדים תופסים את מקומם של חטיפים אחרים עתירי קלוריות, כגון חטיפי צ'יפס וביסקוויטים, אבל הם גם סבורים שלא כל השומן שבשקדים נספג בגוף.

 

השקדים עשירים במינרל בונה העצם סידן. 50 גרם בלבד של שקדים מספקים יותר משביעית מכמות הסידן שאישה צריכה ביום (שהיא 700 מ"ג).

 

בוטנים: עוזרים ללב

 

ב-300 גרם בוטנים בקליפתם: 566 קלוריות, 26 גרם חלבון, 46 גרם שומן

 

כוכב תזונתי: חומצה פולית

 

ציון: 8

 

בדומה לשקדים, אכילת בוטנים אינה צריכה להוסיף למשקלכם. במחקר שנערך לאחרונה, אנשים שצרכו 1,500 קלוריות ליום - כש-35% מהן מקורן בשומן, בעיקר מבוטנים וחמאת בוטנים - הצליחו לרזות ב-5 ק"ג ולהישאר במשקלם המופחת במשך שנה וחצי. לדעת התזונאים, הדבר נבע מכך שהבוטנים וחמאת הבוטנים עשו את תוכנית האכילה שלהם מהנה יותר מדיאטה קפדנית דלת שומן והקלו עליהם להתמיד בה.

 

הבוטנים מצוינים להעלאת רמת החומצה הפולית, ו-50 גרם מספקים יותר מ-25% מהכמות המומלצת היומית, שהיא 200 מק"ג. צריכה בריאה של חומצה פולית מסייעת להורדת רמות ההומוציסטאין אצל גברים, שבהיותן גבוהות עלולות להוליך לחסימת עורקים ולמחלת לב.

 

אגוזי ברזיל: נלחמים בסרטן

 

ב-100 גרם אגוזי ברזיל: 390 קלוריות, 8 גרם חלבון, 39 גרם שומן

 

כוכב תזונתי: סלניום

 

ציון: 10

 

אגוזי ברזיל מלאים בסלניום, ודי ב-4-3 ליום לספק את הכמות היומית המומלצת לנשים, שעומדת על 60 מק"(אצל גברים 75 מק"ג). מחקרים הראו שאנשים שתזונתם עשירה בסלניום סובלים פחות מסוגי סרטן שונים, במיוחד של הריאות, הערמונית והמעי הגס.

מחקר חדש, שנערך בחוג לרפואת העור באוניברסיטת אדינבורו, הראה שהגדלת צריכת הסלניום עשויה להגן על תאי העור מפני שינויים סרטניים שנגרמים עקב קרינה אולטרה סגולה.

 

אגוזי לוז: אנטי סטרס

 

ב-100 גרם אגוזי לוז: 371 קלוריות, 8 גרם חלבון, 36 גרם שומן

 

כוכב תזונתי: ויטמין E

 

ציון: 7

 

עשירים במיוחד בוויטמין E, כש-25 גרם בלבד - 30 אגוזים ללא קליפה - מספקים כפליים מהכמות היומית הדרושה לאישה - 3 מ"ג. אחד מתפקידיו העיקריים של ויטמין E בגוף הוא היותו נוגד חמצון, שמסייע בהגנת דפנות התאים מנזקם של הרדיקלים החופשיים, שמצטברים ברמות גבוהות כשאנחנו נחשפים לזיהום סביבתי ולסטרס או שוהים זמן רב מדי בשמש.

 

ממחקרים חדשים עולה שלוויטמין E עשוי להיות תפקיד בעיכוב התפתחותם של קטרקט ואלצהיימר. בנוסף, השמן של אגוזי לוז כמעט זהה בהרכבו התזונתי לשמן זית, הידידותי ללב.

 

אגוזי מלך: מגינים על העור

 

ב-100 גרם אגוזי מלך: 688 קלוריות, 15 גרם חלבון, 69 גרם שומן

 

כוכב תזונתי: חומצה אלפא לינולאית

 

ציון: 10

 

מדענים גילו שאנשים שמוסיפים אגוזי מלך לדיאטה להורדת הכולסטרול עשויים להוריד את רמת הכולסטרול הרע שלהם ב-16% נוספים, קרוב לוודאי משום שאגוזי מלך עשירים בסוג של שומן טוב שנקרא חומצה אלפא לינולאית - וזו, ככל הנראה, משפיעה באופן ספציפי על דילול הדם ופועלת נגד היווצרות קרישים.

 

אגוזי מלך מספקים גם את המינרל נחושת, שדרוש לייצור מלאנין, פיגמנט העור שמסייע בהגנה מפני השפעותיה המזיקות של קרינה אולטרה סגולה.

 

אגוזי קשיו: מלאים ברזל

 

ב-100 גרם אגוזי קשיו: 382 קלוריות, 12 גרם חלבון, 32 גרם שומן

 

כוכב תזונתי: ברזל

 

ציון: 7

 

כמות הברזל באגוזי קשיו כפולה מזו שברוב האגוזים האחרים, כש-50 גרם - 25 אגוזי קשיו - מספקים 3 מ"ג מתוך 11 המ"ג שנשים צריכות לקבל מדי יום.

 

נמצא קשר בין שיפור רמות הברזל בגוף לשיפור הריכוז.

 

אגוזי קשיו מצוינים גם לצריכת אבץ, ו-25 אגוזים מספקים כשליש מ-9 המג שאנחנו זקוקים להם ביום. האבץ, שחיוני לחוסנה של מערכת החיסון ולבריאות העור, חשוב גם לפוריות אצל הגברים והנשים כאחד.

 

ערמונים: דלק לגוף

 

ב-500 גרם ערמונים: 170 קלוריות, 2 גרם חלבון, 3 גרם שומן

 

כוכב תזונתי: פחמימות

 

ציון: 7

 

הערמונים ייחודיים בעולם האגוזים בשל תכולת השומן הנמוכה שלהם, ויותר מ-86% מהקלוריות שבהם מקורן בפחמימות. זה עושה אותם לחטיף טוב בשביל מי שרוצים לתדלק בפחמימות אחרי אימוני כושר או כחלק מדיאטה דלת שומן.

 

כ-100 גרם ערמונים קלויים מספקים 50 מ"ג מתוך 700 המ"ג של סידן שנשים צריכות לצרוך מדי יום כדי לשמור על בריאות עצמותיהן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אגוזים: אוצר בריאות
אגוזי מלך: מורידים כולסטרול
אגוזי לוז: עשירים בוויטמין E
ד"ר רק שאלה
מומלצים