שתף קטע נבחר

רה"מ המיועד אבו עלא: רוצה ערבויות, לא מוכן להיכשל

בהתבטאות ראשונה, מצהיר ראש הממשלה המיועד כי הוא מעוניין לבחון את מחויבותם של האמריקנים והאירופים לממשלתו החדשה ולתהליך השלום. הוועד הפועל של אש"ף אישרר את החלטתו של ערפאת להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על אבו עלא. הוא התבקש להרכיב ממשלה בתוך 48 שעות

ראש הממשלה המיועד של הרשות הפלסטינית, אחמד קוריע (אבו עלא), אומר היום (ב') בהתבטאות ראשונה מאז מונה על ידי יאסר ערפאת כי הוא מעוניין בערבויות מצד ארצות הברית ואירופה  - שיבהירו את תמיכתן בו ובתהליך השלום.

 

"אינני ראש ממשלה עדיין... אני מעוניין לבחון איזה סוג של ערבויות יתנו האמריקנים והאירופים. אינני מוכן לכישלון. אני מעוניין לבדוק מראש האם השלום הוא אפשרי או לא", אמר לעיתונאים במשרדו באבו דיס. 

 

אמש אישרר הוועד הפועל של אש"ף פה אחד את החלטתו של יו"ר הרשות ערפאת להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על אבו עלא. אחד מחברי הוועד הפועל אמר כי הוועד הפועל כבר פנה לאבו עלא והורה לו להרכיב ממשלה בתוך 48 שעות. מינויו של אבו עלא לראש ממשלה טעון עדיין אישור רשמי של המועצה המחוקקת.

 

הוועד הפועל אישר גם הצעת החלטה של ערפאת למינוי שר פנים ולמינוי סגן ראש ממשלה - אולם עדיין לא נקבע מי יאייש את התפקידים. המועמדים המובילים לתפקיד שר הפנים הם היועץ לביטחון לאומי ג'יבריל רג'וב, שר הפנים לשעבר האני אל חאסן, ומפקד הביטחון הלאומי לשעבר נאסר יוסוף. עדיין לא ברור האם ערפאת יעביר את כל מנגנוני הביטחון לסמכותו של שר הפנים שימונה. מוחמד דחלאן הבהיר, מצידו, כי לא ישתתף בממשלה שאבו מאזן לא יעמוד בראשה.

 

אתמול בצהריים, בעת ישיבה עם עשרות חברי פתח במועצה המחוקקת, ביקשו מערפאת חברים רבים להטיל על אבו מאזן שוב את מלאכת הרכבת הממשלה, אולם הוא צוטט כמי שאמר לאבו עלא: "אלוהים יעזור לך בתפקידך החדש". במהלך היום הבהיר אבו מאזן בראיון שהתפטרותו היא סופית. בשעות הערב העביר ערפאת את מינוי אבו עלא בוועד המרכזי של הפתח, ולאחר-מכן אישרר אותו הגוף העליון של אש"ף - הוועד הפועל.

 

כעת נותר סימן שאלה לגבי זהות מחליפו של אבו עלא כיו"ר המועצה המחוקקת. בעל תפקיד זה נחשב למחליפו ויורשו של יו"ר הרשות אם זה מתפטר או הולך לעולמו.

 

"אבו עלא יתמקד במצב הפנימי"

 

"בהנהגה הפלסטינית קיים שכנוע עמוק ולפיו אין תועלת ולא תהינה כל תוצאות ביחסים עם הממשלה הישראלית הנוכחית. לכן הממשלה החדשה תתמקד בשיפור המצב הפנימי ובחיזוק היחסים הבינלאומיים של הרשות הפלסטינית בעיקר עם ארה"ב". - כך העריך בשיחה ל-ynet חבר הוועד הפועל של אש"ף, חנא עמירה.

 

לדברי עמירה, הפועל של אש"ף שהטיל על אבו עלא את מלאכת הרכבת הממשלה, פועל להקמתו של מנגנון ברור שיגדיר ויקבע את הקשר בין יו"ר הרשות לבין ראש הממשלה "כדי להימנע ממשבר נוסף בהנהגה הפלסטינית".

 

עמירה אומר כי המשבר בין ערפאת לאבו מאזן לא היה רק משבר סמכויות: "זה היה משבר פוליטי, שנבע מהציפיות הגדולות מממשלת אבו מאזן. ציפו ממנה להישגים, לשינוי אמיתי במצב האוכלוסייה, לשחרור מאסיבי של אסירים, להביא להסרת ההתנחלויות ולסיים את הסגרים - וכשזה לא קרה זה יצר אכזבה כללית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבו עלא. לא רוצה כישלון
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
ערפאת. מיהר למנות את אבו עלא
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אבו מאזן. התפטרותי היא סופית
צילום: איי פי
מומלצים