שתף קטע נבחר

אנדורה: קנו ותיהנו

אנדורה היא אכן הדיוטי-פרי הגדול בעולם, אבל היא מציעה גם מוזיאונים מעניינים, כנסיות עתיקות, נופים מרהיבים ומגוון פעילויות ספורט וסקי. דני שדה על כל אפשרויות הבילוי בנסיכות הקטנה שבפירנאים

קניות היסטוריה מוזיאונים סקי 
ספא 

הדיוטי-פרי הגדול בעולם. זאת הדרך המקובלת לתאר את אנדורה, המדינה הקטנה הנמצאת בפירנאים בין צרפת וספרד. מעל 1,500 חנויות פטורות ממס, עם מחירי מוצרים רבים הזולים באופן משמעותי בהשוואה לכל מדינה אחרת באירופה וגם בהשוואה לחנויות הפטורות ממס בנתב"ג.

 

כן, זוהי הסיבה העיקרית לכך ש-8 מיליון מתוך 12 מיליון מבקרים מגיעים מדי שנה לאנדורה. הם מגיעים בכלי רכב פרטיים ובאוטובוסים מספרד, מצרפת וגם ממדינות מרוחקות יותר, חורשים את הרחוב הראשי של עיר הבירה אנדורה דה וליה ושל ערים אחרות (שברובן מספר התושבים בקושי כמה אלפים), מעמיסים עגלות קניות בכל טוב, וחוזרים הביתה.

 

קניות

 

שלוש שעות של ריקון מדפים

 

בדיקה מדגמית שערכנו לגבי משקאות חריפים ובשמים העלתה כי חלק מהמוצרים זולים בעשרות אחוזים מהמחירים בהם הם נמכרים בחנויות הפטורות ממס בנתב"ג, ובהחלט זולים בהשוואה למרבית מדינות אירופה. גם לגבי מכשירי חשמל ואלקטרוניקה עשינו בדיקה. מכשירי וידיאו, למשל, ניתן למצוא בפחות מ-70 אירו. DVD אפשר למצוא ב-99 אירו (ומדובר על מותגים כמו סמסונג, סוני, פיליפס ואחרים).

לגבי ביגוד קשה לומר שיש באנדורה מציאות גדולות. בכל אופן לא כאלה שיכולות להתחרות במחירי מכירות החיסול האטרקטיביים בארץ.

 

אבל אם אתם מאלה שלא יכולים להתאפק וחייבים לעשות קניות בחו"ל – אנדורה היא בהחלט המקום בשבילכם. צריך רק לראות את שיירות האוטובוסים המגיעות מברצלונה עם אלפי מבקרים מדי יום, הנכנסים לחנויות ויוצאים עם עגלות עמוסות בסחורה, כדי להבין. שלוש שעות באוטובוס מברצלונה יביאו אתכם לגן העדן של הקניות, ואחרי שלוש שעות בהן תרוקנו את המדפים, תיסעו חזרה לברצלונה, מרוצים ורצוצים.

 

השדרה הראשית של הבירה, אנדורה דה וליה (יש המתרגמים בטעות את המילה וליה ל'עתיקה'. אבל האנדוראים אומרים כי מקור השם הוא 'עיר' ולכן מדובר באנדורה-סיטי) הוא מריקסאל, שהופכת בהמשך לפרינס בנלוך.

זוהי שדרה ארוכה ופתלתולה ובה חנויות כלבו ענקיות, לצד מאות חנויות תמרוקים, חנויות למוצרי חשמל ואלקטרוניקה, ביגוד, הנעלה, טבק ומשקאות חריפים, חנויות ספורט וחנויות המתמחות בסקי בלבד, חנויות רהיטים, מה לא. חלק מחנויות המשקאות והסיגריות גדולות יותר משתי הקומות של הדיוטי-פרי בנתב"ג והן משופעות בכל טוב.

 

 

חזור למעלה
היסטוריה

 

הכניסה באוטובוסים ומכוניות בלבד

 

האמת היא שמי שמתייחס לאנדורה רק כאל מרכז קניות אחד ענק, עושה לה קצת עוול. שכן יש לאנדורה מה להציע גם למי שמחפש פעילות אחרת. לאורך השנה מתקיימים בה אירועי תרבות בינלאומיים, יש בה מספר מוזיאונים ייחודיים, כנסיות עתיקות, מגוון רב של פעילויות ספורט לקיץ וכמובן גם סקי בחורף, בחמישה אתרים שמרבית מסלוליהם מתאימים למתחילים ומתקדמים, אך יש גם מסלולים המיועדים לגולשים המקצועיים.

 

אנדורה נמצאת בלב הרי הפירנאים וצורתה כצורת משולש הנחצה על ידי שלושה נהרות הזורמים דרך שלושת העמקים הראשיים, העמק הצפוני, העמק המזרחי והעמק הגדול, היוצרים צורה של האות -Y גודלה של המדינה 468 קמ"ר בלבד. מספר תושביה עומד על כ-66 אלף, בהם כ-12 אלף אזרחים והשאר עובדים זרים.

המדינה נחלקת לשבעה מחוזות. מזג האוויר בה יבש אך קר בחורף וחם מאוד בקיץ. לאנדורה אין נמל תעופה ואין גם מסילת ברזל המגיעה אליה. ניתן להגיע בטיסות דרך ברצלונה או טולוז (צרפת), ומשם באוטובוסים או ברכב פרטי.

 

אנדורה נכבשה בשנת 806 מידי המוסלמים על ידי קרל הגדול. 400 שנה לאחר מכן הסתיים מאבק שליטה על הנסיכות ונחתם חוזה שהפך אותה לנסיכות החייבת בנאמנות פיאודלית למלך צרפת (מאוחר יותר עברה הסמכות לנשיא צרפת ולבישוף של העיר סאו דה אורחל בקטלוניה, ספרד. בשנת 1278 נקבעו גבולותיה, ואלה נשארו עד היום).

 

בשנת 1993 הצביעו אזרחי המדינה על הפיכתה לנסיכות פרלמנטרית דמוקרטית והיא הצטרפה לאו"ם ולקהילה האירופית. בפרלמנט של הנסיכות 28 חברים. הבחירות לפרלמנט ולממשלה נערכות כל ארבע שנים וכיום שולטת במדינה המפלגה הליברלית. השפה הרשמית בה היא קטלונית, אבל התושבים מדברים גם ספרדית וצרפתית, ובבתי הספר מחייבים את התלמידים ללמוד את כל שלוש השפות האלה וכן שפה זרה נוספת.

 

חזור למעלה
מוזיאונים

 

מוזיאון סיכות ומוזיאון בולים

 

את הביקור כדאי להתחיל בעיר אורדינו, אם אפשר לקרוא עיר ליישוב בן כ-2,400 תושבים. בעיר נמצאים כמה מוזיאונים ייחודיים. הראשון בהם הוא מוזיאון הדואר, שהרעיון להקמתו נהגה בשנת 1982, כשממשלת אנדורה ערכה תערוכת בולים גדולה.

 

המוזיאון משתרע על שתי קומות. בראשונה תערוכה ומופע אור-קולי מרתק, בו רואים את התפתחות הדואר באנדורה, מהתקופה בה נאלצו להביאו ברגל או על גבי חמורים וסוסים מספרד וצרפת. סיפור תולדות הדואר מסופר על-ידי הדוור הראשי של אנדורה, ממשיכם בתפקיד של אביו וסבו. בקומת הקרקע ישנה תצוגה של אוסף הבולים המלא של אנדורה.

 

המוזיאון השני שחובה לפקוד באורדינו הוא קאסה ד'ארני דה פלאנדוליט. במקום זה התגוררה משפחת אצולה שהיתה לה השפעה רבה על החיים הפוליטיים באנדורה. המפורסם בבני המשפחה הוא דון גיליאם, הברון של סנאלר, שהיה אחד הפעילים ביותר בתנועת הרפורמה במאה ה-19. ביתו הפך למוזיאון וניתן ללמוד בו על חיי היום יום בבית האצילים. החל מהכניסה הרחבה אליה הכניסו את הבהמות, דרך חדר האורחים הגדול, חדר האוכל רחב הידיים עם הארונות בהם כלי אוכל מפורצלן עם עיטורי זהב, מתנה שקיבל הברון מקיסר אוסטריה. בהמשך המטבח נמצאת הכניסה המיוחדת למשרתות (וגם כניסה מיוחדת לבעל הבית שהיה נפגש עימן בסתר). אפשר לבקר גם בחדרי הרחצה, בחדרה של הברונית, בחדרי הילדים עם הצעצועים שעוצבו במיוחד בשבילם, בחדרו של אחד מבניו של הברון, רופא שיניים, ובו נמצא הציוד המקורי מהמאה ה-19, ובחדרו של אחיו, שהיה צלם, ובו מצלמות וציוד צילום עתיקים.

 

שני מוזיאונים נוספים ראויים לביקור באורדינו הם מוזיאון הסיכות ומוזיאון המיניאטורות. במוזיאון הסיכות (Pin Museum) תמצאו סיכות של קבוצות כדורגל, משחקים אולימפיים, משטרה וצבא, מכוניות ואופנועים, כמו גם סיכות מיוחדות של אנדורה ועוד. במוזיאון מעל 52 אלף סיכות. הוא היחיד מסוגו בעולם וזכה להיכנס לספר השיאים של גינס.

 

מוזיאון המיניאטורות הוא אחיו של מוזיאון דומה הנמצא בפראג. מוצגות בו עבודותיו של האומן הרוסי ניקולאי סיאדריסקיי, אותן ניתן לראות רק באמצעות מיקרוסקופ.

 

בעיר אינקאמפ (כ-10,000 תושבים) נמצא מוזיאון נוסף שחובה לראות, בעיקר לאוהבי הגלגלים. מדובר במוזיאון המכוניות של אנדורה, ובו אוסף של כ-100 מכוניות, רובן ענתיקות, וכן רכבים דו-גלגליים. המכוניות המוצגות במוזיאון הן בבעלות פרטית ולא של המוזיאון. בעלי המכוניות השאילו אותן למוזיאון וזה בתמורה דואג לשימורן ושיפוצן במקרה הצורך.

 

היכן מסתתרים ציורי הקיר

 

עוד אתרים מעניינים הם הכנסיות העתיקות, ובמיוחד הכנסייה הרומנסקית סן מרטי דה קורטינדה, שנבנתה במאה ה-12. לכנסייה מגדל פעמונים מרהיב וכן ציורי קיר שהתגלו רק בשנת 1967, כאשר נערכו בה שיפוצים. מתברר שבכל פעם שהכנסייה עברה תהליך של שיפוץ פשוט הוסיפו שכבת גבס על הקירות, וכך כיסו את אותם ציורים מרהיבים. חלקם התגלו בעת השיפוץ האחרון ואחרים עדיין מכוסים, בשל חשש כי ניסיון לקלף את הקירות כדי לגלותם עשוי לפגוע בהם.

 

 

חזור למעלה
סקי

 

סקי לכל המשפחה

 

בתקופת החורף הפעילות העיקרית באנדורה, לצד הקניות, היא הסקי. באנדורה חמישה אתרי סקי: ארינסאל-פאל, אורדינו-ארקאליס, סולדאו-אל-טארטר, לה רבאסה ופאס דה לה קאסה. הם פעילים מדצמבר עד מרץ.

 

מדובר באתרי הסקי הגדולים ביותר בפירנאים, עם מסלולי גלישה באורך של 279 ק"מ, המיועדים למגלשיים וסנובורד בכל הרמות, ובעיקר למתחילים ומתקדמים, וכ-180 ק"מ של מסלולי קרוס. מעל 600 מדריכי סקי עובדים באתרים אלה ויש בהם כ-1,300 תותחי שלג, על מנת להבטיח תנאי גלישה מתאימים בכל עונת החורף.

 

באתרים יש מגוון פעילויות המתאימות לכל בני המשפחה, ובעיקר לילדים ובני נוער. אלה כוללים גלישה במזחלות, טיול במזחלות רתומות לכלבים, גלישה באבובים או ב'טובוגן' וגם דהירה ברכבי שלג ('סנומוביל') במסלולים מיוחדים במחיר של 20 אירו לרבע שעה או 30 אירו לחצי שעה.

 

בכל הערים הצמודות לאתרי הסקי יש מסעדות רבות, בארים ודיסקוטקים. בכל האתרים, כמו גם בחנויות רבות בעיר, ניתן לשכור ציוד סקי – חליפות, כובעים, נעליים, מגלשים ועוד. לא חייבים להביא כמעט כלום מהבית.

 

מנהל תחום הסקי בחברת 'איסתא', אורן אזולאי, אומר כי אתרי הסקי באנדורה מתאימים לגולשים מתחילים ומתקדמים ולאלה שרוצים להיות בחיק המשפחה, אך לא מעוניינים להיות ב'קלאבים' סגורים, אלא בבתי מלון או בדירות נופש, עם אפשרות לצאת לבלות בערבים היכן שרוצים, ובמחירים זולים מאלה של האתרים הפופולריים בצרפת, אוסטריה או שווייץ.

 

בקיץ אפשר ליהנות באנדורה מפעילות מגוונת, החל מרכיבה על סוסים, מצנחי רחיפה, טיולים במסוקים לאורכה ולרוחבה של אנדורה, טיולים רגליים במגוון מסלולים בהרים, מסלולים לטיולים באופנועי שטח או טרקטורונים, גלישת מצוקים, דיג, כדורים פורחים ועוד.

 

חזור למעלה
ספא

 

ספא עם מרכז קניות

 

ברובע אסקלדה-אנגורדניי באנדורה דה וליה נמצא הספא המפורסם 'קלדיאה'. זהו הספא הגדול ביותר בדרום אירופה, הבולט במבנה הזכוכית העתידני המזדקר לשמיים. בספא, שנבנה ב-1994, שלוש קומות עם מרחצאות, בריכות שחייה, אמבטיות טרמיות, גלריה לאומנות וגם, איך לא, מרכז קניות. אחרי כמה ימים של סקי ושוטטות בין החנויות כדאי להיכנס לספא הזה כדי להרגיע קצת את הגוף.

 

גם כמה מהמלונות היוקרתיים ברחבי אנדורה מציעים מרכזי בריאות הכוללים בריכות שחייה (מקורות), סאונה ועוד.

 

הכתבה פורסמה לראשונה בדצמבר 2002 במוסף 'מסלול' ב'ידיעות אחרונות'

 

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני שדה
אנדורה היא גן עדן של קניות
צילום: דני שדה
ברחוב הראשי שלה יש אינסוף חנויות
צילום: דני שדה
צילום: דני שדה
אבל יש בה גם כנסיות ומוזיאונים מיוחדים
צילום: דני שדה
מומלצים