שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: צפון הבקעה - מחוץ לגדר

עקב לחץ אמריקני נאלצו גורמים מדיניים וצבאיים לסגת מהתוכנית המקורית שכללה את צפון הבקעה בתוך תוואי הגדר. לפי התוכנית המסתמנת, תעבור הגדר בסמוך מאוד לקו הירוק - לאורך המורדות המזרחיים של הגלבוע, דרומה לכיוון קיבוץ מירב, עוד דרומה לחוות "מלכישוע", ומשם תפנה מזרחה – לכיוון קיבוץ טירת צבי

פרסום ראשון: מערכת הביטחון החליטה להסיט את תוואי גדר ההפרדה באיזור הגלבוע כך שהגדר לא תיכנס לעומק בקעת הירדן ותיבנה בסמוך לקו הירוק. ההחלטה לא אושרה עדיין על ידי הממשלה, אולם ל-ynet נודע הלילה (יום ו') כי משרד הביטחון וצה"ל כבר נערכים לבניית הגדר בתוואי החדש, ובאיזור נערכו סיורים והכנות ממשיות לבניה החדשה.

 

על פי התוכנית המקורית שאושרה, היתה אמורה גדר ההפרדה בחלק השני שנבנה בימים אלה, להסתיים באיזור העיירה תייסיר, בצפון בקעת הירדן, כ-10 קילומטרים מדרום לקו הירוק. כיוון התוואי באותו איזור נטה דרומה, מעין הכנה להמשך בניית הגדר לאורך כל בקעת הירדן.

 

בשבועות האחרונים, בעקבות הלחץ האמריקני הכבד על ישראל שעסק בתוכניות הבנייה בצפון הבקעה וסביב העיר אריאל והתנחלויות לב השומרון, החלו גורמי הצבא ומשרד הביטחון להכין תוכניות חדשות לתוואי הגדר. בעוד שבאיזור השומרון מעכבת מחלוקת בין שר הביטחון לראש הממשלה את קביעת התוואי, הרי שבאיזור צפון הבקעה מסתמנת הסכמה בין כל קובעי התוואי.

 

לפי התוכנית המסתמנת, תעבור הגדר לאורך המורדות המזרחיים של הגלבוע, מדרום לקיבוץ מעלה גלבוע. משם תמשיך הגדר דרומה לכיוון קיבוץ מירב ותפריד בינו לבין הכפר הפלסטיני ג'ילבון, ומשם עוד דרומה לחוות "מלכישוע". משם תפנה הגדר מזרחה – ותמשיך לכיוון קיבוץ טירת צבי, הסמוך מאוד לגבול ירדן. ככלל, יעבור חלקה המזרחי של הגדר לאורך נחל "בזק", החופף לקו הירוק.

 

גורמים בכירים במערכת הביטחון אישרו את קיומה של התוכנית החדשה. באשר לקטע הגדר המערבי, מאלקנה לכיוון צפון ירושלים, הבטיחו גורמי ביטחון בכירים כי ההחלטה תתקבל כבר בימים הקרובים. 

 

יו"ר מועצת בקעת הירדן יפנה לשרון

 

יו"ר מועצת בקעת הירדן, דוד לוי, אמר ל-ynet בתגובה להחלטה להוציא את בקעת הירדן מחוץ לתוואי הגדר: "זו הפרה בוטה של החלטת הממשלה ושל הבטחות ראש הממשלה ושר הביטחון. הם הצהירו במפורש שתוואי הגדר יעבור דרומה מתייסיר דרומה. גם ראשי הצבא הציגו בפני מפות עם תוואי הגדר לאורך הבקעה".

 

ראש מועצת בקעת הירדן הודיע שיפנה לראש הממשלה "בדרישה שלא ייכנע לתכתיבים האמריקנים, וכמו כן נצא במאבק לשינוי הגזירה. לא יתכן שלאחר שהוצגו בפנינו מפות והחלטות אפילו לא נקבל הודעה על שינוי".

 

בינתיים, בניית הגדר ממשיכה להתעכב. אתמול דחה היושב ראש הזמני של ועדת המשנה לתקציב הביטחון, ח"כ שאול יהלום מהמפד"ל, את ההצבעה על תיקצוב גדר ההפרדה. הוא טען כי נציגי משרד הביטחון וצה"ל לא היו מוכנים להציג בפני הוועדה את מפת תוואי הגדר המתוכנן. חברי כנסת בוועדה האשימו את יהלום בעיכוב של בניית הגדר מסיבות פוליטיות: "נציגי הימין והמתנחלים עושים תרגיל סחיטה מכוער", אמר ח"כ אפרים סנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוואי הגדר הצפוני. לא ייבנה כמתוכנן
צילום: פליקס פריש
בונים את הגדר
צילום: פליקס פריש
מומלצים