שתף קטע נבחר

שרי שינוי יתמכו פה אחד בתקציב

בשינוי הוחלט לתמוך בתקציב המדינה לאחר שלטענתם הוסכם שלא תהיה פגיעה בחיילים המשוחררים, לא יועלה שכר הלימוד באוניברסיטאות וכן יקוצצו תקציבי הדתות. לעומת שרי שינוי הודיעה שרת החינוך, לימור לבנת, שתתנגד

שרי שינוי יתמכו כאיש אחד בתקציב, לאחר שהוסכם שלא תהיה פגיעה בחיילים המשוחררים ובסטודנטים ויקוצצו תקציבי הדתות - כך דווח הערב (יום ב') במהלך ישיבת הממשלה המכונסת לדיון בתקציב המדינה.

 

לעומת שרי שינוי, הודיעה שרת החינוך, לימור לבנת, שתצביע נגד. ייתכן שההצבעה תתקיים הלילה. הדיון נמשך משעה 9:00.

 

בשינוי טוענים שאנשי האוצר הסכימו לא להעלות את שכר הלימוד באוניברסיטאות. לטענתם, הוחלט לפרק את המועצות הדתיות ונעשה צעד גדול לקראת פירוק משרד הדתות. כמו כן התקבל העיקרון לפיו הרשויות המקומיות יהיו אלה שיתנו שירותי דת. בשינוי אומרים שמדובר במחלוקת אידיאולוגית עם המפד"ל, וכעת הנושא יועבר לטיפול משרד הפנים (בראשות השר אברהם פורז). במסגרת חוק ההסדרים לא יהיו יושבי ראש מועצות דתיות וסגנים בשכר.

 

השרים שמעו דיווחים מנציגי המשרדים השונים על משמעות הקיצוצים. עד כה נשמעו טענות המשרד לביטחון פנים, משרד החינוך ומשרד הרווחה.

 

שרת החינוך, לימור לבנת, ושר התעשייה והמסחר אהוד אולמרט, דרשו מראש הממשלה לדחות את ההצבעה בשבועיים בטענה שלא הספיקו ללמוד את החומר. ראש הממשלה שרון אמר כי חייבים לאשר את התקציב עוד היום, "ולא - ייגרם זעזוע בשווקים".

 

בארבעה משרדים מרכזיים - הביטחון, החינוך, הבריאות והרווחה - יש התנגדות עזה לקיצוץ: שר הביטחון, שאול מופז, הבהיר שיתנגד לקיצוץ במשרדו, וכמוהו הצהירו גם שרת החינוך ושר הרווחה.

 

שר העבודה והרווחה, זבולון אורלב, דיווח כי התקיים דיון סוער, ומספר שרים הביעו התנגדות נחרצת להצעת התקציב. עד כה, שמונה מהשרים מאיימים להצביע נגד ההצעה, ונתניהו ופקידי האוצר יצטרכו להשקיע שעות של שיכנועים מאחורי הקלעים כדי לקשור את עסקת החבילה של הקיצוץ - והדבר עשוי להימשך רוב שעות היום. למרות זאת, ההערכה היא שבסופו של דבר התקציב יאושר.

 

עוד מיליארד שקל מהמשרדים

 

הבוקר הוחלט כי הקיצוץ האחיד בתקציבי כל משרדי הממשלה, כולל משרד הביטחון, יגדל ביותר ממיליארד שקל נוספים, כדי לפצות על הקטנת הקיצוץ בתקציב הביטחון עליה החליט אתמול ראש הממשלה.

 

בדיונים שהתקיימו הבוקר בין ראש הממשלה ושר האוצר, לפני ישיבת הממשלה, סוכם כי הקיצוץ האחיד בכל המשרדים יגדל ב-4% נוספים. כזכור, הצעת התקציב המקורית דיברה על קיצוץ אחיד של 11-15 אחוזים בתקציב כל אחד מן המשרדים.

 

הקיצוץ האחיד הנוסף יקטין גם את תקציב הביטחון בעוד 320 מיליון שקל, מעבר לקיצוץ של 3.85 מיליארד שקל שעליהם כבר סוכם אתמול, בדיון בין ראש הממשלה לשרי האוצר והביטחון.

 

בשלב זה חסרים עדיין כמיליארד שקל כדי להגיע ליעד הקיצוץ הנדרש של 10 מיליארד שקל, שקבע האוצר כדי לעמוד בגירעון של 4% בתקציב השנה הבאה. באוצר מעריכים כי הקיצוץ הנדרש הנוסף יימצא במהלך הדיונים היום בממשלה.

 

"אתם מתנגחים כמו שני איילים"

 

שרון אמר בפתיחת הדיון בממשלה כי "הקיצוץ בתקציב בסך 10 מיליארד שקלים הוא לעתים קשה מנשוא, אך כדי לשמר את היציבות הכלכלית ולהניח את התנאים לגידול הסקטור הפרטי ולצמיחת המשק, הממשלה חייבת להקטין את הוצאותיה כך שהגירעון בתקציב יהיה נמוך ככל האפשר". 

 

שרון הוסיף כי הוא נחוש, יחד עם נתניהו, לאשר את התקציב בממשלה ולהביאו לאישור הכנסת בהקדם האפשרי. בפתח הישיבה הציגו ראש הממשלה וראשי משרדו את הצעת התקציב לשנת 2004, במשך כשעתיים וחצי, לאחר מכן החלו השרים ממשרדי הממשלה השונים להציג את הסתייגויותיהם.

 

ראש הממשלה הקריא בישיבת הממשלה את מכתבו של פרופסור שוקי דור, ראש היחידה להפרייה חוץ-גופית בבית החולים שיבא בתל השומר. במכתב התריע פרופסור דור מפני הקיצוץ בטיפולים להפרייה חוץ גופית. שרון פנה לשרים וביקש לנסות ולמצוא פיתרון לעניין.

 

השר אולמרט תקף במהלך הישיבה את נתניהו וטען שלא ייתכן שהאוצר יתן לשרים את התוכניות לקיצוץ בהתרעה כל כך קצרה. הוא ביקש להשעות את הדיון עד שהשרים יוכלו ללמוד את תוכניות התקציב לגבי משרדיהם. שרון השווה את ההתנצחות בין אולמרט לנתניהו ל"התנגחות בין איילים שיש להפריד ביניהם".

 

שר החקלאות, ישראל כץ, אמר בתום החלק הראשון של הדיון כי אם תהיה פגיעה במכסת העובדים הזרים בחקלאות, או יוטל היטל על חקלאים המעסיקים עובדים זרים, הוא יצביע נגד התקציב. "זוהי פגיעה אנושה בחקלאות. חקלאים תכננו את השנה לפי מספר העובדים שהוצע להם בעבר ואם הפגיעות בחקלאים לא יבוטלו, אצביע נגד".

 

כך נראית התמונה במשרדים השונים:

 

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר, אטילה שומפלבי ואמנון אטד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. קרב בממשלה
צילום: רויטרס
נתניהו. המלחמה על הקיצוץ
צילום: סבסטיאן שיינר
יתמוך בתקציב. לפיד
צילום: סבסטיאן שיינר
מופז. נגד
צילום: עמית שאבי
צילום: משרד החינוך
לבנת. נגד?
צילום: משרד החינוך
מומלצים