שתף קטע נבחר

"זה מחטף, לשרים לא היה מושג על מה מצביעים"

כך טוען השר אורלב בעקבות ההחלטה לקיצוץ מאסיבי בקצבאות הביטוח הלאומי. הוא פנה בעניין ליועץ רובינשטיין. "זה היה כמו לבחור בין דבר לחולירע", סיפרו שרים ל-ynet. רבים מהם כלל לא טרחו להשתתף בהצבעה על הקיצוץ. באוצר ובמשרד רה"מ אומרים: הצגנו להם בבירור את החלופות

האם ייתכן כי שרי הממשלה "לא ידעו" כי הם מצביעים על קיצוץ מאסיבי נוסף בקצבאות הביטוח הלאומי, קיצוץ שיפגע שוב בדמי אבטלה, תגמולי מילואים, נפגעי טרור ועוד?

 

שר הרווחה, זבולון אורלב, קורא היום (ג') ליועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, לבטל את החלטת הממשלה בענין קיצוץ קצבאות הבטוח הלאומי - בטענה שהתקבלה באופן שערוריתי ובלתי חוקי. לשרים, לטענתו, לא היה "שום מושג על מה הם מצביעים".

 

במשרד האוצר טוענים מנגד: "השרים ידעו בדיוק מה הם עושים. אפילו הוצגו להם שתי חלופות, לקצץ בקצבאות או בתקציב משרדיהם וזאת היתה בחירתם". שרים בממשלה אומרים ל-ynet: "החלופות היו להצביע בין דבר לבין חולירע".

 

 

"קיבלו החלטה ב-5 דקות"

 

בעד הקיצוץ הצביעו חמישה: השרים צחי הנגבי, אהוד אולמרט, ישראל כץ, מאיר שטרית ושר נוסף (ההצבעה לא נרשמה במזכירות הממשלה). נגד הצביעו שלושה: ראש הממשלה שרון, שר האוצר נתניהו והשר גדעון עזרא. יתר 11 השרים שהיו בחדר - נמנעו. 

 

במכתב ששיגר השר אורלב ליועץ רובינשטיין הוא טוען כי "זו החלטה שערוריתית ואומללה, שהתקבלה במחטף לילי, מבלי שהשרים הבינו על מה מדובר ומבלי שהתקיים כל דיון. היא לא תעמוד במבחן בג"ץ. זה יביא אנשים לחרפת רעב. אחרי כמעט יום שלם של דיונים מקבלים החלטה כזאת בחמש דקות?"

 

עוד מספר אורלב כי על אף שנכחו בחדר 19 שרים, "מרבית שרי הממשלה החליטו להימנע, וזאת על רקע המבוכה בתהליך קבלת ההחלטה".

 

גורמים במשרד ראש הממשלה ובמשרד האוצר דוחים את הטענות לפיהן מדובר במחטף: "להיפך", הם אומרים, "לשרים הוצגו שתי חלופות לקיצוץ סכום בגובה 1.1 מיליארד ש"ח. החלופה הראשונה היתה לקצץ את הסכום מקצבאות הבטוח הלאומי - והחלופה השניה היתה לקצץ ממשרדיהם. ההחלטה לקצץ בקצבאות הביטוח הלאומי היתה הבחירה שלהם, לאחר שהובהר להם שלא תהיה פגיעה בקצבאות של נכים קשים".

 

נקודה אירונית היא שראש הממשלה שרון ושר האוצר נתניהו הצביעו נגד הקיצוץ בבטוח הלאומי - אך היו במיעוט. "ההחלטה אולי מקוממת, אך זוהי החלטה בהחלט חוקית", אומרים בשני המשרדים.

 

שרים שנכחו בדיון אמרו ל-ynet: "ידענו על מה ההצבעה. העניין הוא ש'החלופות' הנדיבות של האוצר היו כמו לבחור בין דבר לבין חולירע, או כמו לחתוך את יד ימין או את יד שמאל".

 

לדברי השרים, פקידי האוצר טענו בדיון שבגלל הקטנת הקיצוץ בביטחון, נותר פער של מיליארד שקל בתקציב, ושהחלופה לקיצוץ בקצבאות הביטוח הלאומי, היא קיצוץ של 275 מיליון ממשרד החינוך, 275 מיליון ממשרד הבריאות, 275 מיליון מהמענקים לרשויות המקומיות ו-275 מיליון מהעלאת מחירי התחבורה הציבורית.

 

"עם חלופות כאלה", אמר אחד השרים ל-ynet, "רובנו העדפנו פשוט להימנע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ישיבת הממשלה. חבר'ה, מישהו מבין?
צילום: איי פי
אורלב. לא היה מושג
צילום: עטא עוויסאת
נתניהו. הוצגו חלופות
צילום: עטא עוויסאת
צילום: גלי תיבון
רובינשטיין. ייענה?
צילום: גלי תיבון
מומלצים