שתף קטע נבחר

פוקט: סרט לכל המשפחה

רפטינג בלב ג'ונגל, רכיבה על פילים, צלילה בשוניות אלמוגים וביקור באי קופים הם רק חלק מהחוויות שמציע האי התאילנדי פוקט, כשהתפאורה היא עצי קוקוס ומנגו, חולות לבנים וים כחול. בוקי נאה מתאר איך יכול להיראות הנופש המשפחתי הבא שלכם

בבוקר הגיעו למלון שלנו באי התאילנדי פוקט טרנזיט, מדריך ונהג, ועבור סכום ששווה ל-150 שקל למבוגר ו-120 לילד, לקחו אותנו ליום שלם של ספארי בג'ונגל. זה התחיל עם קיאקים. לא כאלה מגומי כמו אצלנו בגליל, הקיאקים של הרפטינג התאילנדי בנויים מגזעים עבים של עצי במבוק שנקשרו זה לזה. בחרטום עמד תאילנדי קטן ומיומן עם מוט במבוק ארוך ביד, שניווט את הקיאק במורד הזרם.

 

הנחל, אחד מעשרות בג'ונגלים בצפון האי התאילנדי פוקט, זורם בחתיכת יער עבות של עצים טרופיים, ומי שרוצה להיות בטוח שהוא חוזר הביתה בשלום, צריך לשים קסדה, כדי שלא יעוף לו איזה אגוז קוקוס תועה על הראש.

 

הכל מסביב ירוק ופורח, כי תאילנד ארץ טרופית חמה, שגם בשיא החום יורד בה המון גשם. קוצים ושדות צהובים זה מושג שלא מוכר שם. כמו אצלנו בחצבני, אפשר לעצור את הקיאק באמצע הדרך ולקפוץ לשחות. כשגומרים את השיט עולים על פילים. עולים כמו תיירים.

 

התאילנדים מסמנים לפיל שהם רוצים לעלות, הפיל מרים את הרגל שלו כמו מדרגה ומקפיץ אותם למעלה כדי שיתיישבו לו על הצוואר. עם תיירים שמנים ומדושנים זה לא הולך, אז מארגני טיולי הפילים בנו מגדלים בג'ונגל, כדי שגם תיירים עבי בשר וחסרי גמישות יוכלו לטפס על המושבים שעל הפילים.

 

הפיל דוהר לו בג'ונגל, חוצה נחלים, עולה על גבעות, מחליק בבוץ, נתקע בעצים וחוזר לבסיסו. כיוון שהוא הרבה יותר שמן ויציב, הרכיבה עליו נוחה מאוד בהשוואה למשל לרכיבה על גמל. ליד מחנה הפילים, בלב הג'ונגל, יש בקתות במבוק ועץ. בעבור אותם 150 שקלים מהבוקר גם מגישים ארוחת צהריים, שכוללת, כמו כל ארוחה מקומית, אורז, עופות, דגים, סלטים וכמובן אננס לקינוח.

לאורך כל היום המדריך המקומי והנהג דוחפים בכוח לאורחים שלהם בקבוקי שתייה קלה (שכלולים במחיר), כדי שלא יתייבשו.

 

דגים בכל הצבעים

 

חופי פוקט לבנים ומי הים הכי כחולים והכי צלולים שיש. על החופים פזורים כסאות נוח כמו בגלויות. לא פלא שהרבה תיירים מכל העולם מתעלמים מכל האטרקציות שהאי מציע. הרי אפשר בקלות להעביר שבוע שלם על כסאות הנוח ולהסתכל על המים. מצד שני, קשה לעמוד בפיתויים הרבים.

 

למחרת בא שוב הטרנזיט עם הנהג והמדריך שיודע קצת אנגלית. היום נוסעים לצלול באיים. במחיר השווה ל-100-150 שקלים למבוגר וקצת פחות לילד עולים על סירת מרוץ באחת המרינות של מפרץ מיה, למשל, ושטים דרך תעלות מים אל הים הפתוח. תעלות המים עוברות בין איים של עצי מנגו, שלצידם בנויים בתי עץ ופח על כלונסאות.

 

בים הפתוח, מול מפרץ מיה שבאי פוקט, יש קבוצה של מאות איים קטנים, שנקראים איי קופיפי. קוטר כל אחד מהאיים נע בין 100 מטר לק"מ. באמצע כל אי כזה יש ג'ונגל של עצי קוקוס ומנגו, שיורדים כמעט עד קו המים. על הרבה איים קטנטנים כאלה הקימו בתי מלון קטנטנים של חושות ומבני במבוק, לכאלה שרוצים לחיות קצת לבד בג'ונגל ולהרגיש על אי בודד.

 

למרות שעל כל אי כזה דרכו כבר מיליוני תיירים, לא קרה לו מה שקרה לחופי האלמוגים שלנו באילת. עבור אותם 150 שקל ששילמנו לחברת הטיולים בבוקר מקבלים גם מסיכה, שנורקל, סנפירים, מגבת ושקית לחם פרוס. 10-15 מטרים מהחוף מחכה עולם של אלמוגים ודגים מכל הצבעים ומכל המינים והגדלים. שוחים עם פרוסת לחם, זורקים אותה למים, וכעבור שנייה אנחנו מוקפים במאות דגים בכל הצבעים, הגדלים והסוגים, שמתייחסים לשחיין כמו לעוד דג בים. למטה, בעומק של 2-3 מטרים, ישנם אלמוגים בכל הגדלים, הצבעים והצורות. לא צריך להיות צוללן או שחיין. עם שנורקל וסנפירים כל שמן שסובל מקוצר נשימה ואין לו מושג בשחייה מסוגל לעשות את זה.

 

במסגרת הדיל הזה, של 150 השקלים, מגישים כמובן גם ארוחת צהריים על אחד האיים האלה, וכמובן שזה כולל אורז עם דגים ואורז עם עוף ואורז עם ירקות ואורז עם אורז.

 

לקינוח שטים לאחד מתוך עשרות האיים, שעל הצוקים שלהם חיים מאות קופים קטנים. בעבור אותם 150 שקלים שולפים המדריך והמשיט גם אשכולות בננות לתיירים שלהם, שחושבים שהם הראשונים שהגיעו אל פלא הטבע הזה. הקופים משתתפים במשחק. הם רואים את הסירה שמתקרבת לאי ויודעים שיושביה יעשו בדיוק את אותו הדבר שעשו יושבי אלפי הסירות שהיו כאן לפניהם. מגיעים עם הסירה עד לקו החוף. הקופים שעל העצים ועל החוף מושיטים ידיים וצווחים כדי שיזרקו אליהם את הבננות. זורקים להם. הם מבסוטים והתיירים מבסוטים הרבה יותר.

 

ג'יימס בונד היה כאן

 

בקבוצת האיים האלה צולם הסרט המפורסם "החוף". באזור איים אחר ליד פוקט צולם הסרט "האיש בעל אקדח הזהב" בסדרת ג'יימס בונד. גם לכאן שווה לעשות חצי יום טיול, במחיר של 100 שקל.

 

המקום המכונה בשלטים "האי של ג'יימס בונד" זה מין צוק ענק שעולה מהמים לגובה עצום ונראה כמו פטריה ענקית מכוסה ג'ונגל. כאן רדף רוג'ר מור ב-1974 בסירת מירוץ אחרי הרעים. גם לכאן מגיעים בעזרת סירת מנוע. על האי ממול ממוקמים, כמו בכל חור אחר בתאילנד, עשרות דוכנים של שרשראות וצמידים מקוקוס ופנינים, מוביילים ופעמוני רוח מצדפים וקונכיות והמון מזכרות. שווה לשקול למלא ארגזים ולקחת הביתה, כי המחירים זה 10-20 שקלים למובייל או פעמון רוח, שיעלה בישראל לפחות 200 שקל. אפשר לסגור עם ארגז כזה את נושא המתנות לימי ההולדת של החברים של הילדים בשנתיים הקרובות, ולממן בדרך זו חלק לא מבוטל מעלות הטיול.

 

אחרי הביקור באי של ג'יימס בונד עולים על סירות קאנו קטנות ושטים לתוך מנהרות טבעיות שחצובות בתוך האיים. המים שחקו את בסיסי הסלעים הענקים שצומחים מתוך הים ויצרו את המנהרות. המים כחולים, הצוקים מרשימים והכל שקט ושלו ומכוסה בצמחייה ירוקה. מי שרוצה להתרענן זורק פרוסת לחם למים, קופץ עם השנורקל ומתחכך במאות הדגים שבאים להתכבד.

 

כל מלון 5 כוכבים בפוקט שמכבד את עצמו מחזיק פיל קטן ומאולף. הפילון עומד מדי בוקר עם המאלף שלו בכניסה לחדר האוכל ומשעשע את האורחים. הוא יודע לשבת, לעשות שלום, לרקוד, להעביר דברים ממקום למקום, וכשרוצים לתת לו טיפ הוא לוקח עם החדק שלו את השטר ומכניס לכיס של המאלף שלו. בגלל שזה מלון 5 כוכבים, מחוברת לו שקית גדולה לישבן, כדי שאם במקרה הוא ירצה לעשות את צרכיו, האורחים הסטרילים לא יסבלו מהריח.

 

פילים בהופעה חיה

 

יש באיים עוד מיליון אטרקציות לילדים, חוץ מהחופים הלבנים עם עצי הקוקוס והים השקט. יש למשל באי מקום שקוראים לו "פוקט-פנטזי" – מעין יורו-דיסני מקומי. תמורת 110 שקל לילד ו-150 למבוגר מגיעה הסעה למלון ולוקחת את המעוניינים לאתר. מין לונה פארק ענק שבמרכזו אולם מופעים הבנוי בתוך מבצר.

 

בכניסה יש מופעי גורי פילים ונמרים, ובפנים מעין חיזיון אורקולי שמשלב מופעי קסמים, עשרות פילים מרקדים, להטוטנים שיורדים מהתקרה וכמובן רקדנים מקומיים שמקפצים בין מקלות במבוק. המחיר כולל ביקור במסעדה ענקית (4,000 מקומות ישיבה), בה תוכלו לאכול כפי יכולתכם מתפריט שכולל עשרות סוגי בשר, דגים, סלטים וקינוחים.

 

בכל עיר וכפר באי פוקט יש שוקי יום ושוקי לילה, בהם מוכרים הכל במחירים מצחיקים. לבוא לכאן עם ילדים שכל משפט שני שלהם הוא "איזה יופי, תקנה לי", זה לא סיוט כזה גדול, כי חולצת טריקו עם הדפס עולה פחות מ-20 שקל, נעלי ספורט של השמות הכי מפורסמים בעולם (מזויפות כמובן) זה 50-60 שקל, ושעונים מוצעים למכירה ב-20-30 שקל למרות שרשום עליהם רולקס.

 

מי שבא לכאן בלי ילדים יכול לחזור הביתה רגוע, עם שרירים רפויים מכף רגל עד ראש. בכל פינת רחוב ובכל מלון יש סוכנות למסאז'ים. מתקשרים למשרד הקבלה ומזמינים. בתמורה לסכום של בין 25 ל-50 שקל מקבלים שעתיים של מסאז', עם או בלי שמן, עיסוי ראש, גוף וכמובן רפלקסולוגיה. אחרי טיפול כזה כל מה שנותר לעשות זה לישון כמו תינוק שמרוח בשמן. עבור עוד 50 שקל מוצע לתיירים מה שמכונה כאן "ספיישל" או "גוף לגוף", ולא זה המקום לפרט את התפריט.

 

לא צריך להיות גאון כדי להגיע לכאן. גם לא חייבים להתפטר מהעבודה או לקחת חודשיים חופש. בדרך כלל מגיעים לכאן רק תרמילאים ישראלים שיוצאים למסע נדודים במזרח אחרי השירות הצבאי, או ההורים שמקנאים ויוצאים לטיול מאורגן במזרח הרחוק, כי להסתדר כאן נראה מאוד מסובך. אז זה לא מסובך בכלל, ואפשר לעשות את זה גם עם ילדים. מי שכבר חרש עם ילדיו את אירופה הקלאסית, היה איתם בכפר נופש בהולנד ובנופשון בטורקיה יכול לעשות את הנופשון הבא באותו מחיר בתאילנד. הטיסה אומנם יקרה, אבל השהות זולה מאוד. הטיסה לאירופה אמנם זולה, אבל השהייה יקרה מאוד.

 

באי פוקט, למשל, אפשר למצוא בתי מלון במחיר מ-10 דולר ללילה, בחושות ובקתות כמו בסיני, ועד ל-150 דולר לחדר משפחתי מפואר במלונות חמישה כוכבים עם סוויטות ומרפסת על הים, בריכות שחייה, מגלשות מים ושאר תענוגות. ארוחה מקומית יכולה לאכול כל המשפחה במחיר של 5-10 דולר. אז כמו שאמרנו, כיוון שתאילנד חיה מתיירות, בכלל לא מסובך להסתדר שם.

 

התקופה הטובה ביותר לבקר שם היא בין נובמבר למרץ. התקופה הזאת מוגדרת "התקופה היבשה". פחות חם, פחות מזיעים ויש מעט מאוד שעות של גשם בחודש. בין מאי לספטמבר קצת יותר גשום וחם. אז מי שמוכן להמר שדווקא עליו לא יפול פיגוע של אל-קאעידה בסוף העולם – עכשיו זה הזמן. 

 

  • הכתבה פורסמה לראשונה בדצמבר 2002 במוסף 'מסלול' ב'ידיעות אחרונות'. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מכירים שם מושגים כמו קוצים ושדות יבשים
או לשבת ולבהות או לטייל ולשחות
מומלצים