שתף קטע נבחר

הוגשו כתבי אישום בפרשת שופטים באדום

לאחר כשנה וחצי של חקירה הגישה הפרקליטות לבתי המשפט כתבי אישום בגין קבלת שוחד והטיית משחקים נגד 13 נאשמים, ביניהם ארבעה שופטי כדורגל ושופטים לשעבר - חיים מירובסקי, סבי אלנקווה, יוחנן צ'יבוטרו ובריק תחסין. גם שחקן העבר אלי כהן והאוהד פיני שרון הואשמו. יו"ר איגוד השופטים, אריה זייף: "זה חמור ביותר"

לאחר כמעט שנה וחצי של חקירה מאומצת הגישה היום (ב') פרקליטות מחוז מרכז לבתי משפט השלום בתל אביב, נצרת וחדרה שלושה כתבי אישום בפרשת "שופטים באדום". כזכור, בפרשה החמורה שנחשפה על ידי גלי צה"ל, נאשמים שופטי כדורגל מהליגות הבכירות בקבלת שוחד ומעורבות בהטיית משחקים לצורך הימורים.

 

כתב האישום המרכזי שהוגש לבית משפט השלום בחדרה מתייחס לתשעה נאשמים, ביניהם ארבעה שופטי כדורגל ושופטי כדורגל לשעבר - יוחנן צ'יבוטרו, בריק תחסין (קוון בלאומית), סבי אלנקווה וחיים מירובסקי (קוון בינ"ל בליגת העל). עוד מואשמים בכתב אישום זה סוכן ההימורים אבי חודדה, שחקן הפועל תל אביב ונבחרת ישראל לשעבר, המאמן אלי כהן, האוהד פיני שרון, חבר הנהלת הפועל מע'רר, נביל דגש ומנהל אחי נצרת לשעבר, באסם סולימן.

 

על פי כתב האישום קשרו הנאשמים בין השנים 2000 - 1997 קשר לביצוע פשע, לקיחת ומתן שוחד על מנת להטות תוצאות ומהלכי משחקים בהתאם להימור שנקבע מראש, או על מנת לגרום להטיית תוצאת המשחק לטובת קבוצה מסויימת. לטענת הפרקליטות מדובר בסכומים שהגיעו עד עשרות אלפי שקלים למשחק, כאשר ההימורים נגעו לזהות המנצחת וכמות השערים המובקעת בהתמודדות. האישומים מתייחסים למשחקים שונים בליגה הארצית, הלאומית ובמסגרת גביע הטוטו.

 

השופט יוחנן צ'יבוטרו מואשם בקבלת שוחד בגין שישה משחקים, בריק תחסין מואשם בקבלת שוחד עבור שלושה משחקים, אלנקווה עבור שלושה משחקים ומירובסקי עבור משחק אחד. אלי כהן מואשם במתן שוחד בשבעה משחקים.

 

כתב האישום השני בפרשה מתייחס להטיות משחקים וקבלת ומתן שוחד של השופטים יריב מעתוק, מאיר אמסילי ואורי ביטון. השלושה מואשמים כי בין השנים 2000 - 1998 קשרו יחד עם פיני שרון ואלי כהן קשר לביצוע פשע, לקיחת ומתן שוחד כדי להטות תוצאות ומהלכי משחקים. בכתב אישום זה שלושה אישומים, שניים מביניהם נגד שלושת הנאשמים ואישום שלישי נגד יריב מעתוק. האישומים מתייחסים למשחקים בליגה הארצית ובגביע הטוטו.

 

כתב אישום נוסף הוגש נגד בהג'את רינאווי, בעבר שחקן קבוצת הכדורגל הפועל מע'רר ובתקופה הרלבנטית אוהד הקבוצה, בחשד כי סייע בלקיחת שוחד בנוגע למשחק כדורגל בליגה ג'.

 

תחסין: "בית המשפט יוכיח את חפותי"

 

יצחק בן מנחם, עורך דינו של סבי אלנקווה (ששוהה בחו"ל וצפוי לחזור למשפט), לא הופתע מכתב האישום: " לא היה לנו ספק שיוגש כתב אישום לאור הראיות הנסיבתיות לכאורה שהיו בידי המשטרה. נתמודדד עם החומר הזה בבית המשפט ונוכיח את חפםתו של סבי".

 

כתבי האישום מתבססים בחלקם הגדול על עדותו של עד מדינה בפרשה. היום אמר ל-ynet, בני כץ, עורך הדין של אותו עד (שמו נאסר לפרסום), כי מרשו לא היה היחיד שדיבר בחקירה. "אניי יודע שנאשמים נוספים הגיעו להסכמים עם המשטרה בתמורה למסירת עדויות".

 

בריק תחסין, אחד הנאשמים, הגיב על הדברים: "אני מבטיח לצאת זכאי. אני יודע שאני לא אשם ומשוכנע שבסופו של דבר בית המשפט יוכיח את חפותי". צביקה רוזן, יו"ר הועדה המקצועית של איגוד השופטים: "כרגע אני לומד את הפרטים ורק לאחר מכן אוכל להגיב באופן מסודר".

 

יו"ר איגוד השופטים, אריה זייף: "הנחמה היחידה היא שלא נמצאו אירועים של שוחד בשנת 2000 -2001. מעבר לכך, מדובר בתופעה קשה וחמורה ואני שמח שהאיגוד התנהל כפי שהתנהל במהלך הפרשה. אני מאוכזב ועצוב מאוד מכך ששני שופטים פעילים, תחסין וצ'יבוטרו, היו מעורבים בכך בזמן שלשניהם היה עתיד מבטיח באיגוד. היום אנחנו עושים הכל על מנת שמקרים כאלו לא יחזרו ואף משתמשים בבדיקות פוליגרף".

 

הפרקליטות מציגה: כיצד להטות משחק

 

מי שלא בקיא ברזי עולם ההימורים ובקשר לכאורה בינו לבין האנשים עם המשרוקית, יכול ללמוד מכתב האישום על אופן הפעולה שמייחסת הפרקליטות לנאשמים.

 

מספר ימים לאחר שהתפרסם שיבוץ השופטים למשחקים נוצר קשר (ישיר או באמצעות מתווך) בין מי מהשופטים לבין "המזמין" שביקש להטות את המשחק בהתאם ל'ליין' הימורים מסויים בנוגע לזהות המנצחת, כמות הכרטיסים, מספר השערים ועוד קטגוריות עליהן נוהגים להמר והמכונות 'בט'.

 

השופט והמזמין היו סוגרים ביניהם את תוצאת המשחק או את המהלכים שיתרמו להצלחת ההימור, כמו גם את גובה הסכום שיועבר לשופט לאחר ההתמודדות. למי שחושב שהעסקאות הללו נרקמו רק במסגרת המחוזות הנידחים של הליגות הנמוכות, מגוללת התביעה את סיפורו של משחק בליגה הלאומית, הבכירה ביותר באותן שנים (לפני ששודרגה להיות "ליגת העל"), בין עירוני אשדוד ובני יהודה. לאחר אותו משחק פורסמה בעיתון "ידיעות אחרונות" ידיעה שכותרתה הייתה "המופע של סבי" ואשר פירטה את ההחלטות השנויות במחלוקת באותו משחק. 

 

על פי החשד ב-ב-31.10.98 לאחר שנודע לאלנקווה כי שובץ למשחק, הוא יצר קשר באמצעות מתווך עם חודדה, כדי לדעת מה הליין על המשחק. כשנודעו לו הפרטים, ביקש אלנקווה, על פי החשד, בין 4000 ל-5000 דולרים כדי שיפעל למען ניצחונה של ירושלים. המשחק אכן הסתיים בניצחונם של הירושלים (2:4) ואלנקווה קיבל מהמתווך (שבעצמו קיבל 500 דולרים) את דמי השוחד שנקבעו מראש.

 

אלנקווה היה גם על פי הפרקליטות "גיבור" הניצחון של הפועל תל אביב על עירוני ראשון לציון 3:7 בחודש נובמבר באותה שנה. על פי כתב האישום, אלנקווה היה אמור לדאוג שבמשחק יכבשו יותר משלושה שערים תמורת סכום דומה. כנראה, שחלוצי הפועל 'עזרו' לו לעשות מלאכתו נאמנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
אלי כהן
צילום: שאול גולן
צילום: מיכאל קרמר
סבי אלנקווה
צילום: מיכאל קרמר
צילום: מיכאל קרמר
חיים מירובסקי
צילום: מיכאל קרמר
צילום: מיכאל קרמר
בריק תחסין
צילום: מיכאל קרמר
צילום: צביקה טישלר
יוחנן צ'יבוטרו
צילום: צביקה טישלר
מומלצים