שתף קטע נבחר

תיק גלעד שרון: ההחלטה נדחתה בחודש

בית המשפט העליון נענה לבקשת המדינה והיא תוכל לערער על החלטת בית המשפט שלא לחייב את גלעד שרון למסור למשטרה מסמכים הקשורים לחקירה נגדו. השופטים ביקשו מהמדינה להגיש את טענותיה בכתב בתוך 15 יום ולאחר מכן יתאפשר לעורך דינו של שרון להציג את טענותיו בתוך 15 ימים. אחר כך צפוייה החלטת העליון

בית המשפט העליון קיבל הבוקר (יום ב') את בקשת המדינה לערער על החלטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב לחייב את גלעד שרון להמציא למשטרה את המסמכים הנוגעים ל"פרשת סיריל קרן". גלעד שרון יצא מהדיון וסירב לענות לשאלות הכתבים.

 

השופטים ביקשו מנציגת המדינה, עו"ד אפרת ברזילי, להגיש את טענותיה בכתב בעניין בתוך 15 יום ולאחר מכן יתאפשר לעורך דינו של גלעד שרון, מיכה פטמן, להציג את טענותיו בתוך 15 ימים. לאחר כחודש, כאשר יוגשו סיכומי הצדדים, יישב הרכב של בית המשפט העליון ויחליט האם לתת פסק דין עקרוני וייעתר לבקשת המדינה להחזיר את התיק לבית משפט השלום בתל אביב וייאפשר לעיין במסמכים.

 

סמוך ל-9 החל הדיון בבית המשפט העליון בערעור הפרקליטות על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב שלא לחייב את גלעד שרון להמציא למשטרה את המסמכים הנוגעים לפרשת סיריל קרן. בראש ההרכב ישב השופט תיאודור אור, ועמו השופטים חשין ובייניש.

 

נציגת המדינה, אפרת ברזילי, קראה לחייב את גלעד למסור את המסמכים וציינה כי יש להבחין בין חיסיון בפני הפללה עצמית לבין זכות השתיקה.

 

נציגו של גלעד שרון, עו"ד מיכה פטמן אמר בדיון כי "מה שהמדינה מבקשת זה לשנות סדרי עולם ולהחליף את כל מערך זכויות האדם בישראל". עורך הדין פטמן הוסיף ואמר: "הם לא מבקשים מסמכים בנקאיים, הם מבקשים הכל. כולל התכתבויות בעניין, כל חוזה וכל חומר מהמאה הזאת ומהמאה הקודמת. זה לא מסע דיג, זה כל הצי שממתין בים".

 

עו"ד פטמן הוסיף כי מצידו שכל מסמך הם יתפסו ויביאו אבל "שלא יבקשו ממנו להביא את החבל".

 

הפרקליטות הגישה את הערעור לפני כשבוע, לאחר שבית המשפט המחוזי קבע שאין לחייב את גלעד שרון להמציא למשטרה את המסמכים בפרשת קרן. עוד ביקשה המדינה מבית המשפט לקבוע, כי לבנו של ראש הממשלה לא עומדת זכות השתיקה.

 

הפרקליטות אף ציינה בערעור, כי אין אפשרות לחפש בביתו של גלעד שרון, כיוון שהוא מתגורר בבית אביו בחוות השקמים, וזוכה בשל כך לחסינות.

 

ערעור המדינה הוגש לאחר ששופטי המחוזי קבעו, כי זכות השתיקה עומדת לגלעד שרון גם בהמצאת המסמכים. עם זאת, מתחו השופטים ביקורת על החלטתו, שלא למסור את המסמכים בפרשה.

 

השופטים הדגישו, כי פסיקתם נעשית בהרגשה כבדה, וכתבו: "מעיקה עלינו המחשבה שאנו נאלצים לשמש באמצעים משפטיים כלי בידי גלעד שרון, בשל מעמדו המיוחד, להתחמק ממתן מידע, שייתכן והמשטרה היתה שמה עליו ידה".

 


פורסם לראשונה 29/09/2003 00:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
מעמד מיוחד. גלעד שרון
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
שרון האב, סיריל קרן ועמרי
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
מומלצים