שתף קטע נבחר

שופטים באדום: דיון סוער בוועדת הכנסת

בדיון שנערך בעקבות הגשת כתבי האישום בפרשת שופטים באדום, טען חוקר פרטי כי חבר הכנסת רוני בראון, שבזמנו שימש כמנכ"ל הספורטוטו, הורה לעצור חקירה בטענה שהיא לא מניבה תוצאות. פרקליטו של בראון: "בית המשפט כבר קבע כי אין בסיס לטענות"

פרשת שופטים באדום, במסגרתה הוגשו לאחרונה כתבי אישום חלקם נגד שופטים בכירים שהיו מעורבים בקבלת שוחד והטיית משחקים, קיבלה היום (ב') תפנית מעניינת בישיבת ועדת הכנסת למניעת אלימות בספורט.

 

בדיון הסוער בוועדה נחשף חומר חקירה מלפני כחמש שנים שנאסף על ידי חברת החקירות "ארגוס" שנשכרה על ידי מועצת ההימורים כדי לעמוד על היקפם של ההימורים הבלתי חוקיים בארץ.

 

במהלך הישיבה התפתח ויכוח סוער בין מנכ"ל "ארגוס", שלמה נחשון, לבין חבר הכנסת רוני בראון, ששימש בעבר כמנכ"ל הספורטוטו. לדברי נחשון, בשל אינטרסים אישיים דאג ח"כ בראון לעצור את החקירה ולתקוע מקלות בגלגליה, רגע לפני שנקשרו כל הקצוות ונחשפו גורמים ששולטים בשוק ההימורים בישראל.

 

בראון, מבחינתו, טען כי הפסיק את החקירה מכיוון שהטוטו הוציא כספים רבים ללא תוצאות כלשהן ולכן לא היה טעם להמשיך. בתגובה שנמסרה מאוחר יותר על ידי פרקליטיו של בראון, נמסר כי בפסק דין שניתן בבית המשפט המחוזי בירושלים, על ידי השופט יעקב צבן, נקבע כי אין בסיס לטענותיו של נחשון:  "הדברים סותרים מסמכים חתומים ... לצורך הכרעה שבהליך שבפני אין צורך לקבוע אם מדובר בזיוף מסמך או בטעות בתום לב. מכל מקום ברור שהתובע לא הגיש כראיה את המסמך השלם".

 

מנכ"ל "ארגוס", שלמה נחשון, התייחס לטענות פרקליטיו של בראון: "התביעה נמחקה בעקבות פשרה שהציע ביהמ"ש. מעבר לזה, ביהמ"ש לא היה יכול לקבוע אם המסמכים שלי אמיתיים, כי עורך הדין שלי אמר בדיון שהוא איבד את הקלטות המקוריות". 

 

חומר החקירה שהוצג בוועדה מצביע על כך שחברות בבעלותם של האחים ראובן, משה ועזרא גבריאלי (קרובי משפחתה של חברת הכנסת מהליכוד ענבל גבריאלי) שימשו כ"בנקים" וכמוקדי הימורים בלתי חוקיים. בין השמות שמופיעים בראש הפירדמידה, מזכירים עורכי הדו"ח את משפחות טיסונה, גביש, דבידיאן ואבוטבול המוכרות היטב למשטרה. הדו"ח גם מציין כי היקף ההימורים הבלתי חוקיים בארץ נע בין 800 מיליון דולר לשני מיליארד דולר בשנה.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אבשלום וילן, חזר בדיון על הצהרתו כי יפנה לשרת החינוך והתרבות, לימור לבנת, בדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט עליון שתבדוק את סוגיית ההימורים. לדבריו, "פרשת שופטים באדום הינה קצה הקרחון של ההימורים הבלתי חוקיים. כתבי האישום הנוכחיים עוסקים רק בדקי הרקק, אולם כדי לחסל את התופעה יש לטפל בראשי הפשע".

 

וילן הוסיף כי יזמן לפגישה הבאה את פרקליטת המדינה כדי לדון עמה באפשרויות להחמרת העונשים המוטלים בחוק לא רק על אלו שמארגנים את ההימורים, אלא גם על המהמרים עצמם.

 

הבהרה: הכותרת הראשונית של הכתבה (בראון עצר חקירה בנוגע להימורים) שלא הופיעה כציטוט של מנכ"ל "ארגוס", שלמה נחשון, אינה משקפת את עמדת המערכת. מערכת ynet מתנצלת שעניין זה לא היה ברור מלכתחילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
ח"כ וילן. קצה הקרחון
צילום: אתר הכנסת
ח"כ בראון. ויכוח סוער
צילום: שאול גולן
אלי "קוקוס" כהן. אחד הנאשמים בפרשת שופטים באדום
צילום: שאול גולן
מומלצים