שתף קטע נבחר

הפארק של 'מרכבות האלים'

סופר המדע הבדיוני אריך פון-דניקן פתח בשוויץ פארק עתיר אטרקציות המוקדש לתהייה האם הגיעו לעולמנו יצורים מהחלל החיצון. רק שבסוף הסיור יוצאים המבקרים מהאתר עם יותר שאלות מאשר נכנסו אליו

ביום ה-100 לפתיחתו של פארק המסתורין של אריך פון-דניקן באינטרלאקן, שוויץ, יכול היה מחבר "מרכבות האלים" לחכך את ידיו בהנאה. 195,495 איש ביקרו כבר בפארק החדש, שנפתח בהשקעה של עשרות מיליוני פרנקים, ועל-פי התחזית של מפעיליו הוא בדרך הנכונה להיהפך לאחת האטרקציות הפופולריות ביותר בשוויץ, ואולי בכל אירופה.

 

פון-דניקן, המתקרב לגיל 70, חלם במשך שנים על פתיחתו של פארק מסתורין, בו יוכל להמחיש למבקרים בצורה ויזואלית את השאלה המרכזית שהוא מעלה בעשרות ספרי המדע הבדיוני שכתב: האם ביקרו אי-פעם בעולמנו יצורים מהחלל החיצון?

 

בעקבות רב-המכר 'מרכבות האלים' פירסם פון-דניקן ספרים נוספים, דוגמת 'אותות מהשמים', 'עקבות בחלל' ו'אלים מהחלל החיצון', שתורגמו לעשרות שפות והודפסו ביותר מ-50 מיליון עותקים. הספרים זכו לקהל עצום של גרופיס, המאמינים כי חייב להיות הסבר מדעי לתופעות מוזרות בעולמנו, כמו האבנים הגדולות בדרום-מערב אנגליה, מסלולי הנחיתה והציורים העצומים במדבריות פרו, הפירמידות בנות 4,000 השנה בגיזה ועוד שורה של תופעות על-טבעיות, בהן מגעים עם עב"מים עליהם דיווחו אנשים ברבות השנים.

 

פון-דניקן, סופר, מורה ויועץ לסדרת הטלוויזיה הפופולרית 'תיקים באפלה', מנסה להכניס אותנו לכל התהיות האלה בפארק המסתורין שנפתח בחודש מאי. המתחם כולו משתרע על שטח של 100 דונם, כששטח הפארק עצמו כ-70 דונם. הוא בנוי בצורת מעגל, המחולק לשמונה חלקים. החלק הראשון הוא אולם הכניסה, ומסביב נטועות שבע האטרקציות האחרות, שכל אחת מהן עוסקת בתופעת טבע בלתי מוסברת או מעוררת תהיות: האבנים הגדולות באנגליה, הפירמידות בגיזה, המסלולים המוזרים בפרו (נזקה), הוימאנה בהודו, מגעים עם חוצנים, פירמידות המאיה, ואתגרים - או אם תרצו, 'האם אנחנו לבד ביקום?'

 

בכל אחד מהביתנים מוצג מופע מרכזי, שבמרכזו סרטון באורך 12 דקות. ליד כל ביתן מבנה משני ובו מוצגים שונים המרחיבים מעט בשאלות שהועלו במופע. הביתן של הנזקה, למשל, מעביר את המבקרים בטיסה מעל כל תופעות הטבע המוזרות בפרו תוך כדי ישיבה על מושבים המותקנים על רצפת זכוכית. בנוסף לצפייה במסך הגדול, אפשר להתבונן למטה ולראות דרך רצפת הזכוכית את מסלול הטיסה. בכניסה לפארק מקבלים מכשיר רדיו, המספק מידע על המוצגים בכמה שפות. בעברית עדיין אין. 

 

לא לילדים קטנים

 

בתוך המעגל השני של הפארק מפוזרות, איך לא, מסעדות, מזללות והרבה חנויות מזכרות, שידאגו לכך שהארנק שלכם, שבטח לא נותר בו הרבה אחרי שקניתם את כרטיסי הכניסה, יישאר ריק לחלוטין. יש שם מזכרות רבות הקשורות לתופעות על-טבעיות, חייזרים ועבמים, וגם ספרי מדע בדיוני ופריטים שאינם קשורים ישירות לפארק אבל גורפים כסף.

במרכז ממוקמים גם שני סימולטורים, האחד של צוללת והאחר שמדמה טיסה. בטבורו של הפארק מתנוסס מגדל מרשים, המתנשא לגובה 41 מטר, וממנו תצפית על ההרים והאגמים בסביבה.

 

הביקור בפארק אינו מיועד לילדים מתחת לגיל 7, וסביר להניח שגם ילדים גילאי 12-10, שלא קראו את ספריו של פון-דניקן ולא מבינים על מה כל הרעש, די ישתעממו בסיור. לילדים עד גיל 7 נבנה במרכז הפארק מועדון עליו אחראיות מטפלות מיומנות.

 

מחיר כניסה: 48 פרנקים שוויצריים (כ-160 שקל) למבוגר, 28 פרנקים (כ-94 שקל) לגילאי 13-6. ילדים  מתחת לגיל זה נכנסים חינם, אבל עדיף כאמור לשדך אותם למועדון הילדים, שגובה 6 פרנקים (20 שקל) לשעה לילד (הנחה לילד שני).

גם החנייה בפארק בתשלום, אבל יש הסעות חינם מתחנת הרכבת באינטרלאקן.

 

יותר שאלות מתשובות

 

אם מישהו חושב שאחרי ביקור בפארק הוא ייצא עם תשובות לכל סימני השאלה ביקום, הוא טועה. פון-דניקן הוא אמן בלסבך לנו את החיים, ואחרי ביקור בממלכתו תישארו עם יותר שאלות מאשר נכנסתם אליו.

 

על-פי התחזית של בעלי הפארק, כחצי מיליון מבקרים יגיעו אליו מדי שנה, מספר שיספיק כדי להחזיק את המקום. אבל אם תשאלו גורמי תיירות בשוויץ, כדאי לפון-דניקן ולשותפיו להתחיל לבנות בשטח העצום הצמוד לאתר פארק שעשועים עם מתקנים כמו קרוסלות, רכבות הרים, גלגל ענק ועוד שורה של אטרקציות. זאת משום שפארק המסתורין הוא לא מקום שמישהו עשוי להגיע אליו לביקור חוזר. במתכונתו הנוכחית, ניתן להניח שהוא פשוט ימצה את עצמו אחרי כמה שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני שדה
פארק המסתורין. לא לילדים קטנים, לא לביקור חוזר
צילום: דני שדה
מומלצים