שתף קטע נבחר

שלם וצפה פגיעה: ירידה בהכנסות ממכירת כרטיסים

במקביל לירידה בכמות המתחברים לשידורים בתשלום מדווחות קבוצות בליגה על ירידה בהכנסות ממכירת כרטיסים. הממונה על ההגבלים העסקיים בודק את תקינות ההסכמים בין החברות המחזיקות בזכויות השידור. חיפה - מכבי ת"א ישודר ביום א' בערוץ 2

לאחר שלושה שבועות בהם התברר כי הצרכן הישראלי לא נוהר בהמוניו אחרי ליגת העל ונתוני הרייטינג של צ'רלטון לגבי ההתחברות לשלם וצפה אינם עומדים בתחזיות, מתברר כי קיים צד נוסף, מלבד כיסו של הצופה, שנפגע מהשיטה החדשה.

 

בשני המחזורים האחרונים, מאז החלה להפעיל צ'רלטון את הערוצים בתשלום, נרשמה פגיעה בהכנסות הקבוצות מכניסת קהל למגרשים. שתי קבוצות שהרגישו זאת לאחרונה היו מכבי נתניה ובני יהודה. הזהובים קיוו כי מפגש הפסגה מול מכבי חיפה ימלא את המגרש בשכונת התקווה וגם ההערכות המשטרה לפיהן יגיעו קרוב ל-7000 צופים היוו בסיס לאופטימיות. בפועל לעומת זאת הגיעו כ-4,800 צופים בלבד. 

 

רונית אשכנזי דוברת הקבוצה הסבירה: "אין ספק שהשידורים בתשלום פוגעים בנו, בעיקר בהכנסות מקהל הקבוצה האורחת. הקהל של בני יהודה תומך בקבוצה ומגיע למשחקים באותם המספרים כפי שהיה בעבר, אבל הקהל האורח מגיע בכמויות הרבה יותר קטנות. זה קרה מול מכבי תל אביב וזה חזר על עצמו אתמול מול מכבי חיפה".

 

גם בנתניה הרגישו את העדר הקהל של הפועל באר שבע במשחק האחרון ב'קופסה': "מבאר שבע הגיעו רק כ-50 אוהדים. זו ירידה משמעותית ואין ספק שלשידורים בתשלום יש חלק גדול בזה", אמר אופיר שטכנר, דובר הקבוצה. "בנוסף, שעת המשחק איננה אטרקטיבית עבור האוהדים ורבים מהם מעדיפים להשאר בבית".

  

במ.ס אשדוד מרגישים כי למרות האטרקטיביות של הקבוצה, הצופים מעדיפים לשבת בבית מול הטלוויזיה. "זה מוריד את כמות הצופים שלנו, אבל אנחנו מקווים שבאמצעות שידורי הטלוויזיה נחזיר בסופו של דבר את הכסף שאנחנו מפסידים בקופות האיצטדיון", אמר בכיר בקבוצה.

 

בקבוצות הגדולות, התומכות הראשיות ברעיון השידורים בתשלום, לא יצאו כמובן בגלוי נגד השיטה, אולם שלא לייחוס טוענים מספר בכירים כי, "נכון לעכשיו, ההפסד הכספי הוא גדול יותר ממה שחשבנו. באים פחות אוהדים של הקבוצות היריבות. יחד עם זאת נצטרך לחכות עוד מספר מחזורים על מנת לדעת האם זוהי מגמה לאורך העונה או מדובר במשהו חד פעמי".

 

נבדקת תקינות ההסכמים בין החברות השונות

 

בתוך כך נודע ל-ynet כי הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטורם, בודק את תקינותם של כל הסכמי ההתקשרות למכירת זכויות השידור בליגת העל, על מנת לוודא כי אין כל הסדר כובל בין החברות השונות (צ'רלטון, ערוץ הספורט וערוץ 2) שמכריח למעשה את הצופה לרכוש משחקים בערוץ חמש-פלוס ובערוץ הפיי-פר-ויו.

 

עוד בודק שטורם האם מופעלים לחצים מגורמים שונים על ערוץ חמש-פלוס, אשר בעקבותם יקטן בהדרגה מספר המשחקים שישודרו מאירופה. שטורם אמר ל-ynet: "אנחנו עוקבים אחרי כל מה שקורה ובעיקר בודקים את כל ההסכמים - האם הם עומדים בחוק ההגבלים העסקיים".

 

שטורם, אשר לפני כשבוע הודיע כי הוא מתנגד בתוקף להחשכת המסך בשל הפגיעה בחופש הצרכן, אמר היום: "אנחנו לא נעמוד מנגד, במקרה ויפעילו לחץ על הערוץ (ספורט חמש-פלוס - מ.ג) להחשיך את המסך".

 

המשחק המרכזי - בערוץ 2

 

המבחן האמיתי של צ'רלטון ושיטת ה'שלם וצפה' יגיע כבר במחזור הקרוב, כאשר המשחק המרכזי בו תארח מכבי חיפה בקרית אליעזר את מכבי תל אביב יועבר בערוץ השני ולא בתשלום. שבועיים לאחר מכן יועבר גם הדרבי התל אביבי בין מכבי להפועל בערוץ השני.

 

כזכור, בצ'רלטון טענו כי המשחקים המרכזיים העונה בליגת העל ישודרו רק בערוצים בתשלום. כאמור, במחזור הקרוב תשדר את המשחק המרכזי 'טלעד'. שלושת המשחקים שישודרו באולפן של צ'רלטון יהיו: הפועל באר שבע - הפועל פתח תקווה, בית"ר ירושלים - בני יהודה, הפועל תל אביב - אחי נצרת. משחק אטרקטיבי נוסף שלא ישודר בתשלום הוא ההתמודדות בין בני סכנין למ.ס אשדוד שתועבר ביום שני בערוץ 10. המשחק הפותח של המחזור, שיועבר ביום שישי בערוץ 5 פלוס, יהיה בין מכבי פתח תקווה למכבי נתניה.

 

נתונים מאכזבים מהשבת האחרונה

 

על פי ההערכות, במחזור האחרון התחברו רק כ-47 אלף צופים ל"שלם וצפה", נתון שמהווה ירידה בהשוואה לשבת שעברה וגם נמוך מהציפיות בצ'רלטון.

 

כתוצאה מהמספרים העדכניים ייתכן כי בקרוב ינסו ראשי צ'רלטון לשנות את מתכונת השידורים, ולהעביר ארבעה משחקים לפחות. הרעיון החדש שעומד על הפרק הוא שידורם של ארבעה משחקים לפחות בשבת - שלושה משחקים ישודרו במקביל, ומשחק נוסף ישודר מאוחר יותר. במקביל נשקלת האפשרות להפוך את "חמש פלוס" לערוץ הכדורגל הישראלי. במסגרת ההצעה יועברו בערוץ המשחקים מליגת העל, מה שיביא לייקור התשלום החודשי למנויים מ-24 ל-40 שקלים לחודש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
בני יהודה בשכונה. האורחים לא נוהרים
צילום: ראובן שוורץ
צילום: ראובן שוורץ
בחינם. רוסו והצהובים
צילום: ראובן שוורץ
צילום: יוסי רוט
בערוץ 10. רביבו והחברים
צילום: יוסי רוט
מומלצים