שתף קטע נבחר

השבוע: חגיגות ה'לוי קראטונג' בתאילנד

בשבת הקרובה יגידו התאילנדים תודה לאלת המים וישיטו אליה סירות קטנות ומוארות עם פרחים וקטורת. אם יש לכם קשרים בקהילה התאילנדית בישראל - תוכלו לחגוג איתם גם בארץ

אם אתם בתאילנד בשבת הקרובה (8 בנובמבר), תוכלו להשתתף בחגיגות 'לוי-קראטונג' הנערכות בכל רחבי המדינה.

 

החג מגיע ממסורת הודית, לפיה העניקו המאמינים - רובם איכרים - מנחות לאלת המים, כתודה על המים שסיפקה להם במהלך השנה. משמעות השם בתאית היא 'לוי' - להשיט, 'קראטונג' - סירה קטנה בצורת לוטוס, עשויה מעלי בננה. 

 

בליל החג, שהוא ליל ירח מלא, מגיעים עם הקראטונג אל מקור מים. בדרך כלל מניחים בתוך הסירה נר, קטורת, כמה פרחים ומטבעות. יש כאלה שמצרפים גם דגימות מהשערות או מהציפורניים שלהם, כדי לגרש את המזל הרע הלאה מהם. מדליקים את הנר והקטורת, מביעים משאלה ומשלחים את הקראטונג אל המים. אם אתם באזור נהר הצ'או-פראייה בבנגקוק, תוכלו לעלות על ספינה תמורת כמה מעות, ולשלח ממנה את הקראטונג שלכם במורד הנהר, ביחד עם כל הצרות.

 

בעבר רוב התאילנדים היו עמלים להכין את הקראטונג שלהם בעצמם, ויש כאלה שעדיין עושים זאת כיום, אבל הרוב קונים אותם מוכנים.

 

ראש עיריית בנגקוק, סמאק סונדארא-ווט, פרסם השנה בקשה אישית: הוא ביקש מהתושבים להשתמש בכמה שפחות חומרי ריפוד סינתטיים, כדי להקל על עובדי העירייה שינקו את הנחלים, האגמים והנהר ביום ראשון בבוקר. הוא גם הודיע כי הגנים ברחבי העיר יהיו פתוחים בשבת עד עשר בלילה, כדי לאפשר לכולם להשיט את קראטונגיהם.

 

מי שמאוד מוטרד מנושא הניקיון יכול להסתפק בקראטונג וירטואלי. אחת מחברות האינטרנט המקומיות מאפשרת לעשות זאת באמצעות הודעת SMS. מלון בפטאייה יערוך תחרות חובבים להכנת קראטונג אכיל, כלומר סירה אכילה שבה יונחו קינוחים תאילנדים. הקראטונג הטעים חייב גם לצוף לפחות במשך 30 שניות.

 

אגב, גם אם אתם נשארים בארץ תוכלו להשתתף בחגיגות. אם אתם מכירים תאילנדים החיים באזור מגוריכם, שאלו אותם מה הם עושים בשבת בערב. הם ישמחו אם תצטרפו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לשלוח את הצרות במורד הנהר. חוגגים בתאילנד
מומלצים