שתף קטע נבחר

שערוריית רמדיה: החברה הגרמנית לקחה אחריות מלאה

חברת "הומהנה" אישרה את טענת רמדיה ישראל, ולפיה כמות הויטמין B1 בתחליף החלב פחתה באופן דרסטי. בדיון בכנסת האשים פרקליטה של רמדיה כי הגרמנים שינו את תרכובת המוצר באפריל, ולא יידעו את החברה הישראלית

התפתחות דרמטית בפרשת רמדיה: חברת "הומהנה" הגרמנית, המייצרת את תחליף החלב "רמדיה צמחית", קיבלה על עצמה אחריות מלאה למחדל, שגרם על-פי החשד למותם של שלושה תינוקות בישראל ולמחלתם של רבים אחרים. "מדובר בטעות אנוש", אומרים בחברה, ומבטיחים לנקוט "צעדים אישיים וארגוניים" בתוך החברה.  

 

במסיבת עיתונים שהתקיימה אחר הצהריים (יום ג') בברלין אישר דובר החברה, אלברט גרוסה פריי, כי תחליף החלב הכיל כמות ויטמין B1 הקטנה פי עשרה מזו שצויינה על אריזת המוצר.  

 

מהחברה נמסר כי בדיקה שערך מכון בלתי תלוי העלתה שכמות הויטמין במוצר הייתה בערכים של בין 29 עד 37 מיקרו-גרם בכל 100 גרם, בעוד שעל האריזה צויינה כמות של 385 מיקרו-גרם על כל 100 גרם.

 

מנכ"ל החברה אמר כי מדובר בטעות מצערת, אך הדגיש: "זוהי טעות חד-פעמית, שאין לה קשר על שאר מוצרי החברה". הדובר הוסיף כי החברה תשתף פעולה עם המשלחת הישראלית  שנשלחה לגרמניה מטעם משרד הבריאות.    

 

רמדיה: המוצר שונה ללא ידיעתנו 

 

חברת "רמדיה-ישראל" האשימה היום את "הומנה" הגרמנית כי ביצעה שינוי במוצר והוציאה מתוכו תערובת ויטמינים המכילה את הוויטמין B1 ללא ידיעתה. 

 

אמש עברה החקירה למישור הפלילי: פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, הורתה למשטרה לפתוח בחקירה. חוקרים פשטו על משרדי החברה בראשון-לציון. הם חקרו כמה מבכירי החברה במקום והחרימו מסמכים ומחשבים. גורמים המעורבים בחקירה ציינו כי בכירים ברמדיה אף זומנו להגיע לחקירה במשטרה.

 

הלילה אף הגיע מנכ"ל "רמדיה", גידי לנדסברגר, לחקירה במשרדי היחידה לחקירות הונאה של משטרת מחוז מרכז בחשד לגרימת מוות ברשלנות.

 

"רק שילשום גילינו" 

 

עורך הדין ישראל לשם, המייצג את החברה בישראל, אמר בישיבת ועדת הרווחה של הכנסת שההחלטה התקבלה בחברה הגרמנית בחודש אפריל בטענה שצמח הסויה בתחליף מכיל בעצמו את הויטמין. לטענתו, צוות הבדיקה של רמדיה - ישראל גילה זאת לראשונה כאשר הגיע שלשום למפעל בגרמניה.

 

לדברי לשם, מאחר והוויטמין נמצא בסויה ברמה הנדרשת, נעשה השינוי בקו הייצור של המוצרים בין ה- 10 ל- 12 במרץ ובימים הראשונים של חודש אפריל. "הומנה חייבת הסבר להורים ולילדים בישראל איך קיבלה החלטה חד צדדית שיתכן ויש בה טעות שעלתה בחיי אדם", האשים עורך הדין.

 

"השינוי לצורך כשרות - מזערי, אך לא דווח"

 

לדברי עו"ד לשם, השינוי שנעשה בפורמולה של הרמדיה הצמחית כדי להכשירה הוא שינוי חשוב ומזערי, שנעשה לבקשת החברה, אך הוא הודה ששינוי זה לא דווח למשרד הבריאות. "אין שום קשר בין שני השינויים". עוד אמר לשם: "כל מה שיש או אין בפורמולה הנמכרת, מגיע מהמפעל הגרמני, ללא התערבות יצרני משנה. הצהרת היצרן הגרמני הנמצאת בכל משלוח והחתומה ע"י מנהל המעבדה בהומנה ומנהל איכות המוצר בהומנה קובעת שרמת הויטמין B1 היא בהתאם לכתוב על האריזה על פי התקן האירופאי ובאישור משרד הבריאות".

 

לאחר שסיים עורך דין לשם את דבריו בוועדה, אמרה מנהלת שירותי המזון במשרד הבריאות, ד"ר דורית ניצן קלוסקי, כי "בסויה עצמה אין כמות נדרשת של B1". יו"ר הוועדה, ח"כ שאול יהלום, ביקש ממשרד הבריאות לקבוע דרכים להעברת מידע בין בתי החולים לבין משרד הבריאות במקרים חריגים. יהלום ביקש עוד, שמשרד האוצר יוסיף תקנים לשירותי המזון במשרד הבריאות וקבע שהוועדה אינה קובעת עמדתה לגבי הומנה או רמדיה בשל חקירת המשטרה.

 

"קרה דבר שאינם יודעים את משמעותו"

 

מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, סקר בפני חברי הכנסת את השתלשלות הפרשה. לדברי ד"ר לב, "בישראל דוגמים בין 20 ל-30 אחוזים מהמוצרים, לעומת רק אחוז אחד בארה"ב. קרה דבר שאיננו יודעים את משמעותו, אנחנו תמיד טרף קל, אך האחריות היא על היצרן. ככל שאחריות המפעל וההיסטוריה שלו טובה יותר, כך בודקים פחות - וכך היה במקרה של רמדיה".  

 

עוד עלה בדיון בוועדה, לפי דבריו של ד"ר איתמר שליט, מבית החולים "שניידר", כי הורי הילדים שנפגעו מצריכת הרמדיה היו הראשונים שהעלו את ההשערה שזו עלולה להיות הסיבה לפגיעה. הוא אמר שלא ניתן היה להגיע למסקנה מוקדם יותר ממה שהגיעו הרופאים בסוף השבוע האחרון. 


פורסם לראשונה 11/11/2003 11:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
דובר החברה, גרוסה פריי
צילום: איי פי
צילום: מאיר תורג'מן
מנכ"ל רמדיה (משמאל) נחקר במהלך הלילה
צילום: מאיר תורג'מן
"לא יידעו אותנו". רמדיה
צילום: ערוץ 2
הפשיטה על המשרדים
צילום: ערוץ 2
מומלצים