שתף קטע נבחר

טיול באקוודור, או איך ניסה הפרטי שלי להיפטר ממני

תמי ליבנה נסעה בלב שקט ואוהב לפגוש את בעלה באקוודור. ואז היא גילתה שככל הנראה יש מזימה להרעיל אותה, לדרוס אותה, לעקוץ אותה למוות או סתם להטביע אותה בנהר גועש. מילת הקוד היתה Adventure

קיטו הג'ונגל הנהר 

"השנה ניסע לדרום אמריקה", הודיע לי הפרטי שלי חגיגית. "רק את ואני והג'ונגל". הייתי צריכה לחשוד כבר אז שיוסי מנסה להיפטר ממני. אני? בגילי? לג'ונגלים? מה אני גורילה??!

 

יוסי ואני נדברנו להיפגש בקיטו. אני טסה דרך מדריד. פור פבור סניורה, סי סניורה, נו סניורה. עננים כבדים מפרידים ביני ובין הים בדרך אליו. יש לי הרגשה שהמטוס לא זז.  לידי יושבת בלגית ממוצא אקוודורי שבאה לעשות פרנסה אני באתי לעשות אהבה.

 

 

קיטו

 

אצבע משולשת של תרנגולת

 

קיטו מתחתנו מלמעלה נראית כמו מחנה ג'אבליה לפני שלושים שנה, אבל אנחנו לא שופטים. באנו לגלות יבשת, לחקור תרבות אחרת. קיטו פורשת ידיה אליי וחיוך ענק וידיים חזקות מחבקות אותי. אני נרגשת לאחר שלושה שבועות והמון שעות טיסה. חום הפנים שלו, החיוך, המבט - הכל אומר 'היה כדאי'.

 

למחרת עם מפה ביד ורון בלב יצאנו לתור את קיטו. אינדיאנים, מסתבר, זה לא מה שרואים בהוליווד, בסרט 'קן הקוקיה'. יוסי נראה כמו נפיל ואני כמו אחת מבנותיו של עוג מלך הבשן. אנחנו מנסים את כוחנו בספרדית, הרי באנו ללמוד את הנייטיבז.

 

ואיך לומדים? נכנסים למסעדה עממית, כמו 'מקדונלדס' מקומי, הזמנו קומבו-אמו שנראה טוב בתמונה. אנחנו רעבים והריח של המרק משגע. אני טובלת כף במרק, ואצבע משולשת של תרנגולת מציצה מתוך הצלחת, מלינה על כך שכבר שלושה שבועות לא עשתה מניקור-פדיקור. כאן נסתיימה תרגולת האוכל הנייטיבי שלי.

 

אקוודור עצמה יפהפייה, חבל שלא הציעו אותה להרצל בזמנו, אבל האנשים כאן לא שמעו על המושג 'אקולוגיה': אגזוזים של מנועים ישנים דוחסים עשן שלא היה מבייש את רידינג, יש אפילו מכוניות עם שני אגזוזים. טינופת בכל מקום, ניירות, פחיות שתיה, ניילונים. ילדים קטנים, בני ארבע ומעלה, מצחצחים נעליים בכל פינה תמורת כמה סנטים, מבוגרים מציעים מרכולתם. חוש היזמות מפותח כאן - מוכרים הכל: תפוחים, כרטיסי הגרלה, נעליים, אוכל, הכל ב"און דולר".

 

הרוכלים למען פסי ההאטה

 

הכבישים צפופים והומים. הרמזורים, מעברי החציה והתמרורים הם בגדר המלצה בלבד. יש תחושה לפעמים שהנהגים ממש מתאמצים לדרוס את הולכי הרגל, אם כי לא ראיתי גוויות ברחובות. אולי הכמות הגדולה של הנשרים שראינו מסבירה את זה.

 

ביומנו השני באקוודור למדנו מהי תחבורה ציבורית. אוטובוסים מתקופת מלחמת השחרור פופולריים מאוד, אלה מתקופת ששת הימים הם הטופ.  ציידי הנוסעים יעשו למען הנוסע הכל, עד שישב באוטובוס. התחרות גדולה. בכל טרמינל יושבות למעלה מעשר חברות הסעות ומציעות את מרכולתן, מסיעות אותך על כל משאך באשר הוא - העיקר שתעלה לאוטובוס שלהם ותשלם את הנסיעה.

 

עלינו לאוטובוס שלקח אותנו לעיר השכנה אוטובלו, מרחק כשעתיים נסיעה. בדרך עולים ויורדים מוכרים, מגיל שש ועד שישים, שמכרו שתיה, סנדוויצ'ים , מים קרים, תפוזים מקולפים, שקיות של אורז ושעועית, עופות, נעליים, תירס ומה לא. עולים בתחנה, עושים סיבוב, מחכים לאוטובוס שיאט בגלל פסי האטה, וקופצים באחרת. בכלל, אקוודור מלאה בפסי האטה. יוסי ואני חושבים שזוהי יוזמה של הרוכלים, כדי שיוכלו לעלות ולרדת בקלות מהאוטובוס שנוסע לרוב עם דלת פתוחה.

 

עד כאן לא חשדתי במזימה להיפטר ממני. מלבד נהג או שניים שניסו לדרוס אותי וכמה בתי אוכל שניסו להרעיל אותי, הורעפה עליי הרבה אהבה שהרדימה את חושי.

 

חזור למעלה
הג'ונגל

 

תמות נפשי עם האינדיאני

 

יורדים אל האוריינטה, אל הג'ונגלים, לעיר ששמה תֶנָה, מרחק חמש שעות נסיעה מקיטו, ממנה יוצאים הסיורים לג'ונגל. העיר שיכלה להיות ריווירה אמיתית, עם נהר יפיפה זורם במרכזה, נראית כמו ג'ואריש בימיה הרעים. כאן, בכסילותי, עזרתי ליוסי לבחור סיור אותנטי בג'ונגל, עם מדריך אינדיני, ולא ספארי 'כאילו' עם תוכנית בקתות מיוחדות לתיירים. הוחלט להתלוות לאינדיאני, לישון בבית שלו, לשהות שלושה ימים בג'ונגל ולחזור לציוויליזציה. אני דמיינתי ירח דבש.

 

למחרת, יום שישי בתשע בבוקר, הגיע סרג'יו – אנדיאני נאה בן 27, נמוך ושרירי כמו סוס הולנדי, ומדבר קצת אנגלית. כל אחד מאיתנו סוחב תרמיל על הגב, שני גלונים של מים, מטאטא ושתי שקיות נוספות (רובינזון קרוזו - ששת לידינו), ותוך עשר דקות בוססנו בבוץ שחור שלא היה מבייש אף רפת מושבית ביום גשום. סרג'יו שהיה מספיק זמן במערב כדי להבין שהמטאטא הוא ידידה הטוב של האישה הפקיד אותו בידי למשמרת (וגם לתמיכה בשעת הצורך).

 

בוססנו בבוץ כשבעה קילומטר, ביער מדהים ועוצר נשימה. מטפסים, חוצים פלגי מים, פרפרים, נמלים, והגענו לנהר. "אופס" מתנצל סרג'יו, המים גבוהים מהצפוי. סרג'יו מורה לנו להגביה את הציוד ומבקש מיוסי להחזיק אותי. המגפיים מתמלאים במים והנהר סוחף אותנו. פה התחלתי לחשוד שמנסים להיפטר ממני. אחזתי ביוסי בחוזקה והודעתי לסרג'יו שאם הוא לא בא לעזור אני לא ממשיכה. תמות נפשי עם האינדיאני שכבר מהרגע הראשון שיתף פעולה עם יוסי. מילת הצופן שלהם היתה Adventure. בכל פעם שמישהו משני הגברים השמיע את המילה נדרכתי ונשמרתי.

 

מי שחרוצה יותר, לועסת יותר

 

הגענו לבית אביו של סרג'יו. להקת מחול של ג'וקים קידמה את פנינו בריקוד סלסה בסגנון הג'ונגל ושאר חרקים סתם פיזזו לטינו. הבית בנוי מכלונסאות ורצפת עץ, קירות במבוק וגג דקלי קוקוס. לנו סדרו לינה בבית ממול והכינו לנו משהו מפואר: מזרון נוער עם כלי מיטה וכילה לכל אחד.

 

לאחר שנחנו קמעה,  הלכנו לבית אחותו של סרג'יו לראות איך מכינים 'שישה' - הבירה האידיאנית המקומית. מגעיל משהו זוועה.  את הבירה מכינים משורשי 'יוקה' רתוחים ומרוככים. כתשו אותם בעזרת עלי עשוי עץ למחית אחידה, ואז נטלה דיגנה, האחיינית של סרג'יו, אגרוף מן המחית, הכניסה לפיה ולעסה עד שעיניה כמעט יצאו מחוריהן. אז החזירה את המחית הלעוסה אל יתר המחית, והמשיכה לאגרוף הבא. ככל שהאישה חרוצה יותר ולועסת בפיה את היוקה יותר זמן, ככה הבירה יוצאת יותר טוב. בעעעעע. 

 

היוקה הוא חלק חשוב ממזונה של המשפחה האנדיאנית. מכינים ממנו צ'יפס, מרק, תוספת לבשר וכמובן את הבירה המפורסמת. הוא מוצר זול וזמין. הקטנים במשפחה מספקים את התצרוכת מן היער הקרוב: עם סכין ענקית וסל נצרים, הולכים ילדים בני שש ליער ומעמיסים על הגב כמות ששוקלת כמו מיכל של מים מינרליים.

 

איך פספסתי נסיך

 

לילה ראשון בג'ונגל. אני גמורה. מתכוננת להצטנף מתחת לכילה, מדמיינת את הסרט 'המעבר להודו', אלא שאיתי הגיעה גם שיירה של ג'וקים. לילה לבן עבר על כוחותינו. גם אני וגם יוסי נותרנו ערים - אני מפחד, יוסי מהתרגשות. אין ספק הג'ונגל עושה את שלו. בבוקר אני רואה על המזרון שלי צפרדע. נבהלתי נורא, חשבתי שהקסם פג ושזה יוסי, אבל אז ראיתי אותו על המזרון השני, והבנתי שפספסתי נסיך מהג'ונגל שיחכה עכשיו לנסיכה הבאה.

 

בוקר. שוב שומעת את המילה adventure. אנו שמים פעמינו אל הג'ונגל, נמלות ענק בכל פינה, קני צרעות, קני טרמיטים ואני - מלאת סימני עקיצות. השיטוט בג'ונגל מדהים. עולם קסום, פלגי נחל, מפלונים, עצים ענקים, פרחים יפהפיים, סוגים שונים של פטריות. הגן הקסום של אלוהים. ואז adventure: צריך לעבור נקיק שבתחתיתו זורמים מים. הידיים והרגליים בשפגאט אדיר, נמתחים על קירות הנקיק וחוצים את הפלג. שפגאט כזה, יעל, מדריכת הפילטיס, לא ראתה בחיים.  

 

חזור למעלה
הנהר

 

הנפיל הלבן מטביע

 

הערב יורד לאחר בין ערביים נפלא על הערסל עם רוח קרירה וזרזיפי גשם ענוגים. אני שוב שומעת את המילה adventure: יוצאים להכיר את הג'ונגל בלילה. חושך מצרים. סרג'יו מנסה ללמד אותנו ניווט לילה, אני מחזיקה חזק ביד של יוסי. אילו פקחתי את עיני אולי הייתי לומדת משהו. מגיעים לנהר, עולים על קאנו. אמא'ללללללללללה אני רוצה לרדת. יוסי יושב קדימה והאפצ'י מאחור. כיבוי אורות. כל אבן שגירדה את תחתית הקאנו הקפיצה אותי, כל אשד החזיר אותי למקורות. דברי ההרגעה של סרג'יו שאין מה לדאוג - השאמאן גירש את נחשי האנקונדה מהאזור, נפלו על אוזניים ערלות. מגיעים לגדה. יוסי כמו צופה טוב עוזר למשוך את הסירה לגדה אלא שהקאנו בצד שלי ושל סרג'יו מתמלא במים. למחרת כל הג'ונגל דיבר על הנפיל הלבן שכמעט הטביע את אשתו ואת סרג'יו.

 

בלילה לא לקחתי צ'אנס: התגנבתי מתחת לכילה של יוסי. למחרת, ה-adventure הגדול - יורדים לנהר לשיט של שלוש שעות שיוביל אותנו אל הגשר שממנו נחזור לציוויליזציה.

 

חוויה של פעם בחיים

 

הקאנו מועמס בשלושה תרמילים, ארגז בקבוקי בירה ריקים, שק בננות, תשעה אפרוחים בתוך רשת קטנה וכמובן שק של יוקה. מושיבים אותי במרכז. יוסי, בידו משוט, יושב בחזית וסרג'יו בירכתיים האחוריים. נותנים לי חצי מיכל ריק של מיץ והוראות לרוקן את המים מהקאנו.

 

סרג'יו שמחפש ריגושים בשביל יוסי, הוביל את הקאנו לעבר האזורים המסוכנים. רק אני והאפרוחים שנקרו לי בגב ידענו מה עומד להתרחש. לפתע אני רואה שסרג'יו מוביל את הקאנו לעבר מערבולת. צורחת ליוסי, נענית שאין לו שליטה, ושומעת את החיוך המאושר על פניו. פתאום אני שומעת "יוסי come down" - מסתובבת לאחור ורואה את האפאצ'י במים. מתחילה לצרוח "יוס הוא נפל...הוא נפל!!!".  הקאנו טובע כשהוא מתמלא במים, ומאחר שהאשדות היו גבוהים סרג'יו קפץ כדי להציל את הקאנו מטביעה. הידיעה שהוא לא יתן לציוד לטבוע הסירה חשש מלבי. הקאנו נגרר אל הגדה והמים רוקנו ממנו. אני, רטובה ורועדת מקור, חזרתי אליו תוך שאני מקללת את כל הגברים בעולם על יצר ההרפתקנות שלהם. מסע התענוגות נמשך, אל סיומו המייגע של השיט.

 

 

שלושת ימי הג'ונגל היו חוויה של פעם בחיים. אני בחיים והחוויה היא חד פעמית. 

 

נפרדנו מסרג'יו בנשיקות. ראיתי את המבט שבו הסתכל על יוסי, המבט שאומר - 'מצטער חבר, בפעם הבאה'. 

 

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תמי ליבנה
הג'ונגל. הגן הקסום של אלוהים
צילום: תמי ליבנה
צילום: תמי ליבנה
הבית. הגו'קים רוקדים סלסה
צילום: תמי ליבנה
צילום: תמי ליבנה
סרג'יו. מצטער חבר, בפעם הבאה
צילום: תמי ליבנה
מומלצים