שתף קטע נבחר

רה"מ: לא לירות אש חיה לעבר מפגינים

שרון קרא בישיבת הממשלה לחקור את האירוע במהלכו נורה פעיל שמאל בהפגנה נגד הגדר. "על הגדר צריך להגן, אבל באמצעים של פיזור הפגנות". השר פריצקי: "מישהו בצה"ל השתגע. יש לקבוע מועד לסיום בדיקת העניין ושמישהו ייתן על כך את הדין". בבית החולים התייצב מצבו של גיל נעמתי שנפצע קשה מהירי

ראש הממשלה אריאל שרון מתנגד לשימוש בירי חי לעבר מפגינים ישראלים. בישיבת הממשלה התייחס שרון לתקרית הקשה בה נורה פעיל שמאל מאש צה"ל ביום שישי. שרון ציין: "שוחחתי עם שר הביטחון בנושא, וצריך לחקור את המקרה הזה ולבדוק היטב את העובדות".

 

שרון הדגיש כי "על הגדר צריך להגן, כי היא מגינה עלינו, אבל צריך להגן עליה באמצעים של פיזור הפגנות ועל פי הכללים של פיזור הפגנות, אין צורך בצעדים אחרים ואני מבקש להקפיד שלכוחות יהיו האמצעים הדרושים כדי שהחיילים לא יועמדו בפני מצבים קשים".

 

ביום שישי נפצע קשה פעיל השמאל, גיל נעמתי והתיירת האמריקנית אנה פארינה נפצעה קל מירי של כוחות צה"ל, כשניסו לחתוך את גדר ההפרדה באיזור בידיה. האירוע עורר סערה במערכת הפוליטית וחברי הכנסת מהשמאל קראו לחקור את החיילים.

 

פריצקי: מישהו בצה"ל השתגע

 

לפני הישיבה הבוקר אמר השר יוסף פריצקי (שינוי) ל-ynet בתגובה לירי: "מישהו צריך לתת על כך את הדין. נראה שהאצבע באירוע הזה הייתה קלה מאוד על ההדק. בכוונתי לשאול את שר הביטחון, האם מישהו מנענע גדר, ובתגובה יורים בו? האם החיילים היו בסכנת חיים? האם נגמר הגז המדמיע בצבא? יש לקבוע מועד לסיום בדיקת העניין, ושמישהו ייתן על כך את הדין. אני חושב שמישהו בצה"ל השתגע".

 

השר עוזי לנדאו (ליכוד) קרא אתמול "לתת גיבוי מלא לכוחות צה"ל, שכן בפעילותם הנחרצת נגד משתפי הפעולה עם הטרור, הם מגנים על אזחי ישראל". לדברי לנדאו, "הגדר נועדה להציל חיים של אזרחי מדינת ישראל, ומי שפוגע בה מסייע לטרור, וסולל את הדרך למחבלים מתאבדים לפגוע בתוכנו. מי שרוצה להביע את דעתו האחרת, יש דרכים לגיטימיות וחוקיות להביע את מחאתו".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שמעון פרס, אמר כי "האירוע מזעזע ומחייב בדיקה רצינית ובלתי תלויה, כדי לוודא שמקרה כזה לא ישנה". עמיתו לסיעה, ח"כ איתן כבל: "על פניו, אירוע מסוג זה נשמע הזוי, אך יחד עם זאת מחייב בדיקה מעמיקה, שכן זהו אירוע ראשון מסוגו בו חיילי צה"ל נאלצים לירות ירי מכוון אל עבר מפגינים ישראלים. התקרית מחייבת הסברים ברורים של צה"ל, מדוע נדרש ירי באש חיה על מפגינים".

 

התייצב מצבו של גיל נעמתי

 

פעיל השמאל גיל נעמתי, בן 22 מקיבוץ רעים, מאושפז במצב קשה בבית-החולים בילינסון. הבוקר דווח כי הוא נותח וחל שיפור ניכר במצבו, שמוגדר כעת "יציב". עם זאת, דווח כי דרוש שיקום ארוך לרגלו. הרמטכ"ל, רב-אלוף משה (בוגי) יעלון, ביקר אותו אמש בבית-החולים, ואמר כי "על פניו, האירוע נראה חמור ותוצאותיו קשות".

 

רב-אלוף יעלון הבטיח לגיל ולאביו אורי, ראש המועצה האזורית אשכול, שנסיבות האירוע ייבדקו. האב אמר ל-ynet כי הוא "סומך על הרמטכ"ל לחלוטין". אלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי, הורה על הקמת ועדה בראשות אלוף-משנה לבדיקת נסיבות האירוע.

 

עם זאת הדגיש קצין בכיר הבוקר כי "החיילים שפתחו באש לא ייפגעו שכן מילאו פקודה על פי הוראות הפתיחה באש המיוחדות לאזור גדר ההפרדה". הוא ציין כי את ההוראות ניסחו מפקדים בכירים באישור המערכת המשפטית של צה"ל.

 

גורמים בצה"ל אמרו הבוקר ל-ynet כי החיילים היורים לא ידעו שהמפגינים ישראלים. לדבריהם, חלק מהמפגינים היו רעולי פנים במהלך ההפגנה.

 

 

"לא הייתי נותן לגיל ללכת"

 

אורי נעמתי, אביו של גיל, אמר הבוקר ל-ynet: "גיל בסדר, על הפציעה שלו נודע לנו דרך חברים שהיו בהפגנה. לא ידענו שהוא הולך להפגנה ואם הייתי יודע לא הייתי נותן לו ללכת".

 

גיל השתחרר לפני חודש מצה"ל. לדברי אביו, "בצבא הוא שירת במחסומים והיה לו קשה מאוד, הוא סיפר לי: 'אבא, אנחנו עושים דברים נוראים'. היה לו מאוד קשה וחלק מזה הוביל אותו לפעילות בסוף השבוע".

 

לגבי עצם הפעילות, אמר האב, "זכותו של גיל לעשות מה שהוא רוצה. אבל מבחינת הסיכון שכרוך בכך, כאבא אני לא מאושר מזה. אני לא מסכים עם הקו של הפעילות. גם גיל לא ממש נגד הגדר כולה, יש בעיה ספציפית עם היישוב בו הפגינו, גיל לא נגד הגדר. אבל בחלום השחור שלי לא חלמתי שזה יסתיים כך".

 

חברו של גיל ל"קבוצת "אנרכיסטים נגד הגדר", יונתן פולק, אמר הבוקר ל-ynet: "אנחנו מתכוונים להמשיך לפעול. מדי פעם שואלים אותנו על דמוקרטיה והפרת חוק. אבל בדמוקרטיה מה שחשוב הוא איזון. הגדר גורמת להרעבת אלפי אנשים והפקעת אדמות. מה שקורה מצידנו זה ניסיון להגן על הדמוקרטיה ולא ערעור עליה.

 

הוא ציין כי "אף אחד מצה"ל לא דיבר איתנו לאחר התקרית, ואני גם לא מעוניין לדבר איתם".


פורסם לראשונה 28/12/2003 09:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באובאו
שרון. מתנגד
צילום: באובאו
צילום: סבסטיאן שיינר
השר פריצקי. "מישהו השתגע"
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: סבסטיאן שיינר
השר לנדאו. "לתת גיבוי לצה"ל"
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: צביקה  טישלר
גיל נעמתי. מצבו משתפר
צילום: צביקה טישלר
צילום: טל כהן
התקרית ליד הכפר בידיה
צילום: טל כהן
צילום: טל כהן
"אנחנו מתכוונים להמשיך לפעול". מנענעים את הגדר
צילום: טל כהן
מומלצים