שתף קטע נבחר

פעיל השמאל שנפצע בהפגנה נחקר באזהרה

שמר על זכות השתיקה ממיטת חוליו. סגן שר הביטחון קרא להעמידו לדין על "פרובוקציה בשטח צבאי סגור". וילן דורש לחשוף את זהות "הקצין הבכיר שהורה לפתוח באש". הרמטכ"ל: "מדובר באירוע חמור. מצ"ח וועדת חקירה בראשות אל"מ חוקרות את האירוע הקשה

פעיל השמאל גיל נעמתי, שנפצע בסוף-השבוע מאש חיילי צה"ל במהלך הפגנה נגד גדר ההפרדה, נחקר היום (א') באזהרה. החקירה התנהלה על-ידי שוטרים ממשטרת מחוז ש"י בבית החולים "בלינסון" בו הוא מאושפז. נעמתי נחקר באזהרה בחשד לעבירות של הפרת סדר וגימת נזק לגדר ההפרדה. הוא שמר על זכות השתיקה.

 

בעקבות התקרית הקשה, נשמעו קריאות בימין לחקור את נעמתי. מנגד, בשמאל זעמו על פעילות חיילי צה"ל, שפתחו באש חיה לעבר מפגינים שלא סיכנו חיי אדם. הסוגייה עלתה הבוקר על שולחן הממשלה. במוצאי-שבת נערכה הפגנה סוערת מול "הקרייה" בתל-אביב, במחאה על התקרית.   

 

במצבו של נעמתי, בו 22 מקיבוץ רעים, חל היום שיפור נוסף, לאחר שנותח ברגלו, אך מצפה לו עדיין תהליך ארוך של שיקום. בתקרית נפצעה גם תיירת אמריקנית באורח קל, ומספר פלסטינים נפגעו מירי גז מדמיע.  

 

הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף מנחם פינקלשטיין, הורה הערב על פתיחת חקירה במשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) בעקבות התקרית הקשה. ממצאי החקירה יועברו לפרקליטות הצבאית הראשית, לשם החלטה בדבר הטיפול המשפטי בנושא. חקירת מצ"ח תתבצע במקביל לפעולתה של ועדת החקירה בראשות אלוף-משנה, שעל הקמתה הורה אלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי.

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף משה (בוגי) יעלון, ביקר אמש בבית-החולים "בלינסון" את נעמתי. הוא הבטיח לו ולאביו אורי, ראש המועצה האזורית אשכול, כי נסיבות האירוע ייבדקו. "על פניו, האירוע נראה חמור ותוצאותיו קשות", אמר הרמטכ"ל.    

 

"לגבות את צה"ל"

 

בצה"ל טוענים כי מאות מפגינים התפרעו במקום, ניסו לחתוך את הגדר ונתלו עליה במטרה לחבל בה. החיילים ירו יריות אזהרה, ולאחר מכן ירו ברגלי מי שהיה בראש המתפרעים. במערכת הפוליטית הרוחות סוערות.  

 

סגן שר הביטחון, זאב בוים, קרא להעמיד לדין את נעמתי ואת האזרחית האמריקנית, שנפצעו בתקרית. לדבריו, "קבוצת המפגינים פעלה בתוך שטח צבאי סגור ובניגוד לצו אלוף מתוך רצון לעורר פרובוקציה ולגרום נזק לגדר. משלא שעו לקריאת החיילים, לא הותירו להם אלא לבצע נוהל מעצר חשוד". סגן השר ציין כי "לגדר יש קונצנזוס רחב בציבור, ואם ישנה ביקורת, היא לא על נחיצותה, אלא על קצב בנייתה".  

 

השר עוזי לנדאו (ליכוד) קרא "לתת גיבוי מלא לכוחות צה"ל, שכן בפעילותם הנחרצת נגד משתפי הפעולה עם הטרור, הם מגנים על אזחי ישראל". לדברי לנדאו, "הגדר נועדה להציל חיים של אזרחי מדינת ישראל, ומי שפוגע בה מסייע לטרור, וסולל את הדרך למחבלים מתאבדים לפגוע בתוכנו. מי שרוצה להביע את דעתו האחרת, יש דרכים לגיטימיות וחוקיות להביע את מחאתו".

 

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, ח"כ יורי שטרן, קרא "לחזק את ידי צה"ל, להעמיד לדין את הברברים ופורעי החוק ולתבוע את הנזקים שנגרמו לקופת המדינה". 

 

"החיילים היו חייבים לסרב פקודה"

 

בשמאל, מנגד, זועמים על צה"ל בעקבות התקרית. ח"כ מתן וילנאי (עבודה): "ירי חיילים נגד מפגינים ישראלים מהווה תמרור אזהרה לדמוקרטיה הישראלית, וצה"ל חייב להפיק לקחים ולרענן את הוראות הפתיחה באש. השר לנדאו, הרואה במפגינים הפוגעים בגדר משתפי פעולה עם הטרור, מתיר את דמה של האופוזיציה ומקרב אותנו לרצח הפוליטי הבא".  

 

ח"כ אבשלום (אבו) וילן ממרצ טוען כי הוא יודע בוודאות שקצין בכיר הורה לירות לעבר המפגינים, ו"להתייחס אליהם כמו אל מתפרעים פלסטינים". וילן דרש מהרמטכ"ל לחשוף את זהות הקצין שנתן את ההוראה החמורה.

 

יו"ר שח"ר, השר לשעבר יוסי ביילין, סבור שעל החייל היורה היה לסרב פקודה. "מה שנחשף בפרשה מחייב את החברה הישראלית לבלום הידרדרות מסוכנת, שמהווה איום אמיתי על ביטחון המדינה. שום ועדת חקירה חיצונית או פנימית לא תוכל למנוע את המסקנה הפשוטה, שעל החייל אשר ירה באנשים חסרי נשק היה לסרב פקודה, כשהפקודה שניתנה לו הייתה היסטרית, ושהאצבע על ההדק בצה"ל הפכה לעתים קלה באופן מופקר".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שמעון פרס, אומר כי "האירוע מזעזע ומחייב בדיקה רצינית ובלתי תלויה, כדי לוודא שמקרה כזה לא ישנה". עמיתו לסיעה, ח"כ איתן כבל: "על פניו, אירוע מסוג זה נשמע הזוי, אך יחד עם זאת מחייב בדיקה מעמיקה, שכן זהו אירוע ראשון מסוגו בו חיילי צה"ל נאלצים לירות ירי מכוון אל עבר מפגינים ישראלים. התקרית מחייבת הסברים ברורים של צה"ל, מדוע נדרש ירי באש חיה על מפגינים".

 

ח"כ יוסי שריד (מרצ) מצפה לקבל כבר ביום שלישי את ממצאי התחקיר שעורך צה"ל בעקבות התקרית. לדבריו, "צה"ל פורץ עכשיו כל גדר כאשר הוא יורה לא רק במפגעים, אלא גם במפגינים". חברו לסיעה, רן כהן: "עולה השאלה האם צה"ל עדיין שייך לעם, או שהוא כפוף אך ורק לשירות המתנחלים. במשך שנים מכים המתנחלים את חיילי צה"ל והשוטרים ומעולם לא הופעלו נגדם כדורי גומי. הם עושים בשטחים כבתוך שלהם, אך ההכרזה על 'שטח צבאי סגור' מופעלת אך ורק נגד אנשי 'שלום עכשיו' והשמאל".


פורסם לראשונה 27/12/2003 17:48

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו, אפרת וייס ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה  טישלר
גיל נעמתי. נחקר באזהרה
צילום: צביקה טישלר
צילום: יואב גוטרמן, דובר צה"ל
אירוע חמור. הרמטכ"ל מבקר את נעמתי בבית-החולים
צילום: יואב גוטרמן, דובר צה"ל
צילום: ערוץ 2
סומך על הרמטכ"ל. אורי נעמתי, אביו של גיל
צילום: ערוץ 2
צילום: טל כהן
ההפגנה בה נורה נעמתי
צילום: טל כהן
צילום גלי תיבון
להעמיד לדין את הפצוע. בוים
צילום גלי תיבון
צילום: אתר הכנסת
לחשוף את זהות הקצין הבכיר. וילן
צילום: אתר הכנסת
מומלצים