שתף קטע נבחר

פרס לחברי המרכז: צריך להיערך לבחירות

"הליכוד הוא בלבול אחד גדול, סופר-קניון, מוכר שלטים ושום דבר ממשי", אמר יו"ר העבודה. החברים הטיחו בו: "אבל אין סניפים וכסף". הוא השיב בזעם: "הבכי לא יעזור". המרכז אישר תוכנית מדינית הכוללת פינוי חד-צדדי של רצועת עזה, וכן אישור לדון בהארכת כהונתו של פרס כיו"ר זמני. וילנאי קרא לערוך פריימריס בהקדם: "חייבים מנהיגות, לא סופרים אותנו". מחר: ועידת הליכוד מתכנסת

מפלגת העבודה נערכת לבחירות. יו"ר המפלגה, ח"כ שמעון פרס, אמר היום (א') במרכז העבודה, שהתכנס בבית-החייל בתל-אביב: "הממשלה הזו לא תלך לשלום ולפשרות. היא תלך לדקלרציות. אם זה יהיה המצב, לא תהיה שום הבראה כלכלית". פרס מעריך כי ישנן שתי אפשרויות: "או שנחכה ארבע שנים או שלא. הקרקע הולכת ונשמטת תחת רגלי הממשלה, שאיבדה את סמכותה המוסרית ואיבדה את היכולת לשלוט. אנחנו צריכים להיות מוכנים לכל אפשרות".

 

פרס ציין שמפלגת העבודה הגיעה לאחר הבחירות האחרונות לנקודת השפל בנמוכה בתולדותיה, הן מבחינת מנדטים, הן מבחינת כסף והן מבחינת המורל בשטח. הוא התלונן על כך שמפלגות פוליטיות אינן מסוגלות לאסוף תרומות כספיות, בעוד שגופים כגון מטה הבנות ז'נווה והמפקד הלאומי יכולים.

 

יו"ר העבודה אמר כי למרות מצבה הקשה של המפלגה, הוא מאמין שביכולתה לנצח בבחירות הבאות: "התחלנו לעבוד בקרב הסטודנטים הצעירים. יש לנו עוד צורך לעבוד על העולים ואם נעבוד נכון, 400 אלף צעירים יצביעו עבודה בבחירות הבאות. זה יישמע אולי דמיוני, אבל אפשר לקחת את הבחירות, הן בזכות מאמצים שלנו והן בגלל הכישלון של הליכוד. הליכוד הוא בלבול אחד גדול. פעם צחקו עלינו שאנחנו סופרמרקט של דעות. היום הם סופר-קניון. הליכוד מוכר שלטים ושום דבר ממשי".

 

פרס פנה אל הצעירים וקרא להם בקריאה נרגשת להצטרף לחיים הפוליטיים. "אני מציע לקרוא לדור הצעיר להיכנס לפוליטיקה. אם היא מקולקלת, שהם ייכנסו ויתקנו. אין משהו יותר בוער ובלי פוליטיקה מפלגתית אין הכרעה. במקום להשתתף בהספדים, תיכנסו לפוליטיקה ותשרתו את העם. הצטרפו לסניפים, לתנועה ולמאבק".

 

מהקהל צעקו לו כמה חברי מרכז: "אבל אין סניפים ואין כסף". פרס השיב ברוגז ובכעס: "יהיו סניפים ויהיה כסף. הבכי לא יעזור. אני יושב כאן כדי לארגן וזו חובתי ותפקידי וכך אנהג. אינני כוכב נודד ולא כוכב יחיד".

 

היו"ר לשעבר עמרם מצנע, שדיבר אחרי פרס, קרא לחברי המפלגה לעמוד מאחורי המפלגה ולסייע לה. ואילו מתן וילנאי, היחיד שהכריז רשמית על מועמדותו לראשות המפלגה, אמר: "אנחנו לא רלוונטיים. אין ביטחון, אין שלום ואותנו לא סופרים. עד שלא תהיה מנהיגות נבחרת לא יקבלו אותנו. אתם לא מבינים את זה? לא יעזרו הקומבינות והטריקים. רק מנהיגות נבחרת ופריימריס יובילו אותנו להיות אלטרנטיבה" (לחצו כאן לראיון עם וילנאי).

 

ח"כ איתן כבל הצטרף לקריאתו של וילנאי בעניין הצורך בפריימריס, ואמר ל-ynet: "אם פרס רוצה להתמודד, שיתמודד. חלק מהשבר המרכזי שלנו הוא העובדה שאין לנו יו"ר קבוע , וכל החבורה של אלה שקוראים לעצמם הנהגה, במקום להשתפן - שיקומו ויתמודדו".   

 

התוכנית לפינוי עזה אושרה במרכז

 

במהלך הכינוס אישר מרכז העבודה תוכנית מדינית חדשה, הכוללת, בין היתר, יציאה חד-צדדית מרצועת עזה ללא משא ומתן. 232 חברי מרכז המפלגה הצביעו בעד ההצעה ו-149 חברים התנגדו לה ותמכו בהצעה אלטרנטיבית, ללא הפינוי החד-צדדי, שהעלו חברי-כנסת אפרים סנה ווילנאי. סנה אמר ל-ynet בתגובה: "הקולות במרכז היו לפחות שקולים. יש לי ספקות לגבי איכות הספירה, אבל גם כך, העמדה שלי ושל מתן קיבלה 40 אחוזי תמיכה".   

 

לאחר ההצבעה אמר פרס ל-ynet: "כעת יש מפלגה עם תוכנית. אנחנו צריכים להגדיל את כוחה של המפלגה, ולקבוע סדר יום. לתוכנית יש אופי פוליטי מובהק, והיא תעבור גם בוועידה ברוב גדול". בתשובה לשאלה האם הוא מאמים לשרון, אמר פרס: "ברגע שראש הממשלה אמר שזו הממשלה הנוחה לו ביותר, זו המדיניות שלו. אני מסתכל על מה שהוא אומר".   

 

המרכז גם אישר ברוב גדול את ההצעה לפיה ועידת המפלגה, שתתכנס בסוף החודש, תדון בהארכת כהונת היושב ראש הנוכחי, שמעון פרס. כמו כן אישר המרכז לוועידה לדון בביטול תפקיד המזכ"ל. פרס הגיב על כך בסיפוק: "נבחרתי לשנה, כאשר כבר עכשיו מתחילים להתמודד. כדי להבריא את המפלגה יש צורך במשך זמן סביר. אי אפשר לנהל מפלגה כאשר כל הזמן מתרוצצים יריבים".

 

היועץ המשפטי של המפלגה, עו"ד אלדד יניב, הציג את סדר היום של הוועידה הקרובה, ב-29 בחודש, וחברי המרכז הצביעו על כך. לאחר מכן נשמעו תלונות על-כך שחברי המרכז הצביעו מבלי לדעת על מה הם מצביעים, ולכן נערכה הצבעה נוספת בעניין.  

 

מחר מתכנסת בהיכל התרבות בתל-אביב ועידת הליכוד, ובמהלכה צפוי נאום מדיני של ראש הממשלה שרון.  


פורסם לראשונה 04/01/2004 18:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
בלי פוליטיקה אין הכרעה. פרס
צילום רויטרס
צילום דודו פריד
בלי מנהיגות לא סופרים אותנו. וילנאי
צילום דודו פריד
ספקות לגבי הספירה. סנה
צילום אתר הכנסת
שיפסיקו להשתפן ויתמודדו. כבל
צילום אתר הכנסת
מומלצים