שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פריצת דיסק: בניתוח חדשני מוחלף הדיסק הפגום במלאכותי

  פריצת דיסק בעמוד השדרה הצווארי היא מקור לכאבים קשים. בניתוח חדשני, המבוצע בשיבא ובנהריה, מחליפים את הדיסק הטבעי הפגום בדיסק מלאכותי העשוי טיטניום

  רק אחרי חודשים ארוכים, שבהם סבלה רינה כהן (42) מכאבים קשים ביד ימין, בכתף ובצוואר, נמצא לה מזור. ניתוח חדשני להחלפת הדיסק הטבעי בדיסק מלאכותי שיפר מאוד את מצבה.

   

  לפני כשנה, באופן פתאומי, החלה כהן לסבול מכאבים ביד ימין. "זה התחיל בבת אחת. הכאבים היו עזים, והעוצמה שלהם רק הלכה וגברה", היא משחזרת. "הכאב החד התפשט מהכתף למרפק, וזמן קצר אחר כך החל לכאוב לי גם הצוואר בעוצמה כזאת, שהתקשיתי להזיז את הראש". משככי הכאב הרבים שנטלה סייעו לה רק לפרקי זמן קצרים, וכשגברה עוצמת הכאב, פנתה למרפאת הקופה המטפלת בה.

   

  "הרופאה התייחסה לכאבים שלי בביטול ורשמה לי אקמול", היא מתארת, "אבל מצבי החמיר. היה לי נימול ביד, הכאב השתלט לי על החיים, ונאלצתי להפסיק את העבודה שלי בגן הילדים, היא מתארת. בחודשים שלאחר מכן הוגבלתי בתנועה, ולילות ארוכים לא הצלחתי למצוא תנוחה נוחה כדי לישון. החיים שלי הפכו לגיהנום". גם כשאושפזה בבית החולים זיו בצפת וקיבלה טיפול בחומר המוזרק ישירות לשריר, לא פג הכאב. "הגעתי למצב שאמרתי לרופא: תן לי משהו מרגיע לפחות ל-10 דקות, שאוכל להבין ולהתרכז במה שאתה אומר לי ולא להיות מרוכזת בכאב שלי".

   

  מצילומים ומסקירות שעברה איבחנו הרופאים שמקור הכאב הוא בפריצת דיסק בעמוד השדרה הצווארי."מצוידת בכל הניירת רצתי בין רופאים אורתופדים שונים, שכולם, ללא יוצא מן הכלל, הזהירו אותי מפני ניתוח שעלול לגרום לי לשיתוק". מבוהלת, כאובה וחסרת אונים שמעה שבמרכז הרפואי שיבא החלו מנתחים בשיטה חדשה ומיהרה להגיע לשם.

   

  "כמוצא אחרון פניתי לד”ר נחשון קנולר - נוירוכירורג בכיר, מנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה וסגן מנהל המחלקה הנוירוכירורגית. נוסף על הכל באתי אליו עם זיכרון קשה מימי נעוריי. אמא שלי חלתה בניוון שרירים, ומאז שאני נערה טיפלתי בה - עד למותה. את הסבל, חוסר האונים והקשיים שעברתי על בשרי רציתי למנוע מהילדים שלי, ולכן הייתי מבוהלת ופתוחה לכל הצעה". לאחר שהתבונן בצילומים, הרגיע אותה הרופא ונסך בה, לדבריה, ביטחון. "הוא סיפר לי על הניתוח החדש ואמר שהוא, כלומר נוירוכירורג ולא אורתופד, מבצע אותו".

   

  לאחר שהביעה את הסכמתה, והקופה המבטחת אותה אישרה לה לעבור את הניתוח, הגיעה למרכז הרפואי שיבא. "מיד אחרי שהתעוררתי מהניתוח, שנערך תחת הרדמה כללית, כלומר כבר באותו לילה, לא היו לי כאבים", היא מתארת בהקלה. "למחרת קמתי מהמיטה, והסירו ממני את מכשיר הקיבוע שהניחו על ראשי למניעת תנועה מיותרת. נשארתי רק עם תחבושת שהוסרה בהמשך, ושלושה ימים אחר כך שוחררתי לביתי".

   

  בהוראות השחרור נאסר עליה להרים משאות כבדים ולבצע תנועות פתאומיות וחדות. "כתוצאה מהניתוח נוצרה לי בעיה קוסמטית, כי הצוואר שלי נראה כאילו מישהו שחט אותי. אז בהתחלה התעטפתי בצעיפי משי, אבל עם הזמן התרגלתי לעצמי וויתרתי עליהם".

   

  על הניתוח החדשני להחלפת דיסק בצוואר מרחיב ד”ר קנולר: "ניתוח מסוג זה נעשה בארץ רק שנה, שבמהלכה נותחו חמישה חולים. לאחד מהם החלפנו שני דיסקים בצוואר. עד שהגענו לטכניקה הניתוחית החדשה, נהוג היה במקרים של פריצת דיסק בין חולייתי בצוואר להוציא אותו בניתוח ובכך לשחרר את הלחץ. הקיבוע נעשה באמצעות חיבור שתי חוליות זו לזו - דבר שגורם לביטול התנועתיות הבין-חולייתיות. כלומר, למנותח נגרמה כתוצאה מכך הגבלה בתנועה ועומס על הרווחים הסמוכים למקום הקיבוע".

   

  לדברי ד”ר קנולר, הניתוח החדש להחלפת דיסק מתאים למי שסובל מלחץ בשל דיסק שנפגם מניוון, מחבלה או מקרע. "השימוש בטכניקה החדשה, שבה מחליפים את הדיסק הטבעי במלאכותי, מאפשר לחולה שמירה על התנועתיות. במהלך הניתוח החדש מוציאים את הדיסק הטבעי, הפגום, משחררים את הלחץ מהחוליות ובמקומו מניחים דיסק מלאכותי, וזאת באמצעות מכשור מתקדם וייחודי", מסביר ד”ר קנולר.

   

  הדיסק המלאכותי עשוי מטיטניום, מתכת ידידותית לגוף ולצרכי הדמיה, ומחומר פלסטי קשיח, אך המאפשר תנועתיות. הניתוח הזה נוסה בצרפת, בבלגיה, בגרמניה, בשבדיה ובאיטליה, ומ-2001, לאחר שנאספו הנתונים - הוא אושר כהליך ניתוחי מוכר. מחיר הדיסק המלאכותי: כ-2,000 דולר. הניתוח ממומן על ידי קופות החולים; הדיסק - לא. ניתוח דומה בוצע באחרונה גם בבית-החולים הממשלתי בנהריה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אפי שריר
  "האורתופדים הזהירו אותי מפני ניתוח שעלול לגרום לי לשיתוק". רינה כהן
  צילום: אפי שריר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים