שתף קטע נבחר

"יוסי היה איש של שלום שנלחם בטרור"

בכיר השב"כ לשעבר, יוסי גנוסר, נפטר הלילה בביתו ממחלה קשה. הרמטכ"ל לשעבר ליפקין-שחק: "יוסי היה איש חזק שידע להתמודד עם הפרשות השונות ועם מחלתו בגבורה ובעוצמות שמעט מאוד ניחנו בהם". ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי: "הלך איש אמיץ שחלק ממוסדות המדינה היו כפויי טובה כלפיו"

"יוסי היה איש של שלום שהאמין שיש דרכים לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני ובמקביל היה גם איש ביטחון שלא היו אצלו שום פשרות בנושא הטרור", כך הספיד הבוקר (יום ג') הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין-שחק את חברו יוסי גנוסר. הלילה נפטר גנוסר בביתו ממחלה קשה. (לראיון האחרון של גנוסר מסוף השבוע - לחצו כאן)

 

ליפקין-שחק סיפר הבוקר ל-ynet: "את רוב שנותיו הבוגרות תרם יוסי לשרות הביטחון הכללי. גם כשעזב את השב"כ לאחר התפוצצות פרשת קו 300, כשלאירוע עצמו הצטרף רק לבקשת ראש השב"כ דאז, אברהם שלום, נשאר קשור לאנשים ולנושאים בהם עוסק השרות.

 

"בהמשך שימש כמתווך בין ראשי הממשלות בישראל לבין ראשי הרשות הפלסטינית בנושאים שהיו קשורים למגעים אז ובעיקר לנושא הביטחון. גם כאן, מה שהינחה אותו היה הרצון לסייע לפתרון הסכסוך ולפתרונן של בעיות ביטחוניות שהתעוררו במשך הזמן.

 

"ליוסי היו המון חברים בארץ ובעולם והוא היה איש חברה, איש עם המון הומור, איש חכם שתמיד היה מעניין לשמוע אותו ולהתווכח איתו".

 

לדברי ליפקין-שחק, "גם כשיוסי איבד את בנו שחר בפעילות מבצעית ברצועת עזה בשנת 1991, הוא ידע לשמור את הכאב לעצמו ולא לעשות בו שימוש באף אחת מהפעילויות בהן עסק.

 

"יוסי היה איש חזק שידע להתמודד עם הפרשות השונות במשך השנים ועם מחלתו והוא עשה זאת בגבורה ובעוצמות שמעט מאד אנשים ניחנו בהן. עד יומו האחרון יוסי היה צלול, התעניין בכל מה שקורה סביבו והיתה לו דיעה ברורה בנושאים המרכזיים של מדינת ישראל".

 

ראש הממשלה לשעבר, ח"כ שמעון פרס, התארח בקהילת האקטואליה של ynet, וסיפר אף הוא על גנוסר: "היתה לו תרומה יחודית למדינת ישראל. הוא הבין יותר טוב מאחרים את הבעיה הפלסטינית וידע יותר מאחרים על ההנהגה הפלסטינית".

 

פרס הוסיף: "יש לו והיה לו תפקיד מכריע בקירוב הפלסטינים לישראל ולשלום. הוא פעל ממניעים פטריוטיים ולא ביקש תמורה. הוא נשא בגאווה את אשמות השווא שהטיחו כלפיו. צר לי שהוא מת בטרם עת, הוא היה ברוך כשרונות".

 

ראש השב"כ לשעבר, יעקב פרי, ליווה את גנוסר במאבקו העיקש במחלה, והיה לצידו בשעות האחרונות. הבוקר הוא אמר ל-ynet: "הלך איש אמיץ, חבר, לוחם ללא חת שחלק ממוסדות המדינה היו כפויי טובה כלפיו, כלפי תרומתו ודרכו".  

 

ח"כ אהוד יתום (ליכוד), שהכיר את גנוסר במהלך שירותם המשותף בשב"כ, סיפר עליו: "הוא היה אדם כריזמתי, בעל יכולת ניתוח מבריקה. חד כתער במחשבתו ובעל תפיסת עולם רחבה". 

 

יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, הביע את צערו על מותו של יוסי גנוסר. בהודעה שפרסמה לשכתו, הביע ערפאת את תנחומיו למשפחה ואמר כי גנוסר היה איש שלום ועשה רבות למען השלום בין שני העמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
גנוסר. "תיווך עם הפלסטינים"
צילום: שאול גולן
שחק. "איש של שלום"
צילום: מיכאל קרמר
אפי שריר
פרי. "הממסד היה כפוי טובה"
אפי שריר
מומלצים