שתף קטע נבחר

י-ם: 11 הרוגים בפיגוע בקו 19

הבוקר החריד פיצוץ עז את שכונת רחביה בבירה, לא הרחק מבית ראש הממשלה. מחבל מתאבד, איש פתח שהועסק במשטרה הפלסטינית, עלה לאוטובוס קו 19 והתפוצץ בחלקו האחורי. אחד עשר בני-אדם נהרגו ולמעלה מ-40 נפצעו. ברשות מיהרו לגנות. ראש הממשלה ושר הביטחון דנו הלילה בתגובת ישראל

האם תהיה תגובה צבאית לפיגוע בירושלים? ראש הממשלה, אריאל שרון, נועד אמש (יום ה') עם שר הביטחון, שאול מופז, ודן עמו במדיניות התגובה של ישראל. השניים נועדו מיד לאחר טקס חילופי השבויים, שנערך בלוד.

 

גורמים מדיניים העריכו, כי "ישראל תגיב לפיגוע באופן שהולם את חומרתו אך לא תשבור את כללי המשחק ולא תשנה את מצבה האסטרטגי מול הפלסטינים".

  

עד כה הותרו לפרסום שמות ההרוגים הבאים:

 

  • אלי צפירה, בן 47, מירושלים
  • חנה אניה בונדר, בת 38, מירושלים
  • ברוך חונדיאשוילי, בן 38 מירושלים
  • דנה איטח, בת 24, מירושלים
  • יחזקאל גולדברג, בן 42, מביתר עילית
  • אברהם בלחסן, בן 29, מירושלים
  • רוז בונה, בת 39, מירושלים
  • ויורל אוקטביאן פלורסקו, בן 41, מירושלים
  • נטליה גמריל, בת 50, מירושלים

 

הבוקר סמוך לרבע לתשע החריד פיצוץ עז את שכונת רחביה בירושלים. שבע נשים וארבעה גברים נרצחו ולמעלה מ-40 נפצעו, 10 מהם במצב קשה. 

 

הפיגוע התרחש ברחוב עזה פינת ארלוזרוב, לא הרחק מבית ראש הממשלה, שהיה באותה עת בחוות השקמים. מחבל מתאבד, איש פתח שהועסק כשוטר במשטרה הפלסטינית, עלה על אוטובוס אגד, קו מספר 19, והתפוצץ בחלקו האחורי.  

 

 

נהג האוטובוס, שלום זקן, נפצע בפיגוע והובהל לבית-החולים הדסה עין כרם, כשהוא סובל מחבלות בראשו ובפניו. "אני לא זוכר בדיוק את המקרה", סיפר. "נסעתי ברחוב עזה, העליתי נוסעים בתחנה הראשונה ובתחנה השנייה. לא ראיתי אף חשוד. יצאתי מהתחנה, נסעתי עוד 20 מטר, ואז אירע הפיצוץ. האוטובוס נעמד".

 

באוטובוס, שנהרס לחלוטין בפיגוע, נראו גופות ההרוגים. עדי ראייה מתארים מחזות זוועה. עובד תברואה בעירייה סיפר שחלקי גופות התעופפו למרחק של עשרות מטרים. "זה האירוע הכי קשה בו נתקלתי בחיים".

 

עופר בצלאל, עובד רשות הדואר, סיפר כי מעוצמת ההדף, התנפצה הזגוגית בחלון מכוניתו וזגוגית המספרה ליד. הפצועים שכבו במקום. "מי שיכל לדבר זעק למוות מכאבים". חיים, עובד זק"א, סיפר: "הגג עף, מי שישב מאחור נפגע הכי קשה. אי אפשר להתרגל למראות האלה".   

 

דרור שוסטר, פראמדיק של מד"א, הגיע ראשון לשטח: "הייתי במשרד שנמצא ברחוב הילל בעיר, ואז התקבלה קריאה על הפיצוץ. הגעתי לזירה עם ניידת משטרה. היה שם שקט מוחלט, הלם של האנשים, שאפילו לא בכו. הם פשוט היו המומים. ראיתי פצועים מחוץ לאוטובוס, בעיקר בצד ימין שלו, חלקם אנושות. התחלנו בפעולות החייאה ראשונות. דקות אחר-כך, החלה ההמולה".

 

"נקמה על הטבח בעזה"

 

המחבל המתאבד שפוצץ עצמו באוטובוס הוא עלי ג'עארה, בן 24 מבית לחם, איש גדודי חללי אל אקצה - הזרוע הצבאית של הפתח. ג'עארה, שהועסק כשוטר במשטרה הפלסטינית, התגורר במקור במחנה הפליטים אל-ערוב בנפת בית לחם ואחיינו של אחד המגורשים בפרשת כנסיית המולד, ג'יהאד ג'עארה.

 

במכתב שהשאיר המחבל, הוא אומר כי ביצע את הפיגוע "למען האל, ובתגובה למעשה הטבח שהיה אתמול בשכונת זייתון בעזה". במכתב מציין ג'עארה כי הפיגוע הוא רק תגובה ראשונה בסדרת תגובות נקמה שעוד יבואו, ומבטיח כי הפיגועים הבאים שיעשו עמיתיו יהיו קשים הרבה יותר. 

 

ברשות הפלסטינית הזדרזו הפעם לגנות את הפיגוע. "אנו מגנים כל פגיעה באזרחים, ישראלים ופלסטינים כאחד", כך אמר בכיר הרשות, סאיב עריקאת, שקרא לשים קץ לכיבוש להגביר את מאמצי השלום. ואילו ראש הממשלה הפלסטיני, אבו-עלא, הביע הסכמה להיפגש עם עמיתו הישראלי, אריאל שרון, ללא תנאים מוקדמים.   

 

גורמים מדיניים אמרו ל-ynet כי הפיגוע לא ישפיע על השלמת עסקת השבויים, כולל שחרור האסירים הפלסטינים. לדברי הגורמים, הפיגוע אינו קשור לעסקה או לפעולה כלשהי בה נקטה ישראל. לקראת הדיון על הגדר בבית-הדין בהאג, אומרים הגורמים: "צריך לשלוח את התמונות הקשות מרחביה לכל אחד מהשופטים שם".   

 

שר הביטחון, שאול מופז, קיבל את הידיעה על הפיגוע במהלך דיון על מתן הקלות נוספות לפלסטינים שקיים עם השליחים האמריקנים, דיוויד סאתרפילד וג'ון וולף. בשעות הצהריים כינס מופז הערכת מצב עם ראשי מערכת הביטחון. בישיבה הוחלט שלא לחדש לפי שעה את הסגר על השטחים.

 

הכוננות הביטחונית בישראל הייתה גבוהה ממילא, והועלתה עוד יותר לקראת עסקת השבויים. עם זאת, לא היו התרעות נקודתיות על פיגוע בשכונת רחביה. מפכ"ל המשטרה אהרונישקי אמר עם הגיעו לזירת הפיגוע, כי השוטרים היו ערוכים בפריסה רחבה, לאור האירועים החדשותיים והמוטיבציה המוגברת של ארגוני הטרור. "זו תהיה כנראה שגרת ימינו בזמן הקרוב", הוסיף.     

 

מוקדים טלפוניים לברור זהות הפצועים ומצבם: 

הדסה עין כרם: 1255122 

הדסה הר הצופים: 1255123

שערי צדק: 1255125

מספר לעולים חדשים: 1255081010 

מוקד עיריית ירושלים: 1255023106

מספר מיוחד לליקויי שמיעה: 02-6430255


פורסם לראשונה 29/01/2004 08:58

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ודיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
האוטובוס המרוסק
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
עשרות נפצעו
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
הנהג: "לא ראיתי אף חשוד".
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
המחבל המתאבד. עלי ג'עארה
צילום: רויטרס
זירת הפיגוע ברחוב עזה
מומלצים