שתף קטע נבחר

"ההחלטה להחזיר את הבנים - החלטה יהודית"

כך אמר ראש הממשלה בטקס ממלכתי לקבלת החללים בני אברהם, עדי אביטן ועומר סואעד משבי החיזבאללה. היום הם יובאו למנוחות עולמים. הרמטכ"ל יעלון הבטיח למשפחות ארד, באומל, פלדמן, כץ וחבר: "אני מתחייב שאנו נביא גם את בניכם הביתה". מוקדם יותר ירד אלחנן טננבוים מהמטוס הצבאי. הוא נלקח לבדיקות ומשם יועבר לחקירה

מדינת ישראל קיבלה את בניה: ארונות שלושת חיילי צה"ל, בני אברהם, עומר סואעד ועדי אביטן, וכן השבוי הישראלי אל"מ (מיל') אלחנן טננבוים, הגיעו אמש (יום ה') לארץ.

 

היום יובאו החיילים החטופים למנוחות:

סמ"ר בני אברהם ייטמן בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי בקריית שאול.

סמ"ר עדי אביטן יובא למנוחות ב-11:00 בחלקה הצבאית בבית-העלמין בטבריה.

סמ"ר עומר סואעד יובא למנוחות ב-13:00 בבית העלמין בכפר סלאמה שבגליל.

 

בביירות נחת אמש המטוס ובו האסירים הלבנונים. בכך, הושלמה עסקת השבויים עם ארגון חיזבאללה, לאחר שישראל שילמה מחיר כבד של מאות אסירים וגופות מחבלים.

 

  


משפחת טננבאום

 

אלחנן טננבוים ירד ראשון מהמטוס, בצעד איטי אך יציב, ונלקח למקום צדדי עם משפחתו. רק לאחר מכן הורדו שלושת הארונות והתקיים טקס צבאי קצר בהשתתפות הרמטכ"ל.

 

טננבוים נלקח לבדיקות רפואיות בבית החולים הצבאי צריפין, לשם הגיעו גם חוקרי משטרה. לאחר שייבדק, יועבר טננבוים לחקירה במתקן נעורים בשרון, שאודות פרטיה לא ניתן יהיה לפרסם דבר בהתאם לצו שהוצא בנושא. בני משפחתו לא נוכחים בטקס הממלכתי והם מכנסים מסיבת עיתונאים בביתם ברמת אביב.

 

בין המשתתפים בטקס: שלושה קצינים שהודחו בעקבות אירוע החטיפה - המג"ד של גדוד ההנדסה סא"ל יוסי רפאלוב, שמכהן כיום בתפקיד ממלכתי, המח"ט, אל"מ יואלי אור, ומפקד האוגדה, תא"ל צביקה גנדלמן (שני האחרונים עדיין בשירות צבאי). המג"ד רפאלוב שהודח אמר ל-ynet: "אני לא מרגיש שעשו לי עוול. אני מרגיש מצוין".

 

בטקס נכח גם המתווך הגרמני ארנסט אורלאו, שהגיע לישראל כדי להשתתף בטקס. 

 

משפחות החיילים החטופים התייחדו בחדרים סגורים עם ארונות יקיריהן. הרב הצבאי הראשי, תא"ל ישראל וייס, עדכן את המשפחות בכל פרטי הזיהוי.

 

בתום הטקס אמר אבי, אחיו הבכור של עדי אביטן: "שלוש שנים וארבעה חודשים לא הפסקנו להאמין, אבל עכשיו כשרואים את הארון ועליו השם, עדי אביטן, מרגישים כאילו נפל לך פטיש על הראש ופתאום אתה מתחיל לעכל". (לתגובות בני משפחות החללים הערב)

 

ראש אגף המבצעים, האלוף ישראל זיו, אמר כי המבצע כולו התקדם על פי התכנון המוקדם. לגבי אלחנן טננבוים, אמר האלוף זיו: "כרגע לא ידוע איזה מידע, אם בכלל, מסר טננבוים לחוטפיו".

 

האלוף זיו התייחס למצבו הבריאותי של טננבוים, ואמר כי מצבו אינו כפי שהוא נשקף ממסך הטלוויזיה. לדבריו, על טננבוים עדיין לעבור מספר בדיקות רפואיות.

 

הטקס: "תם ולא נשלם" 


ארון חטופים שבויים

 

סמוך ל-21:00 החל הטקס הממלכתי בבסיס חיל האוויר בלוד, בהשתתפות נשיא המדינה, ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל, בכירי מדינת ישראל ומשפחות השבויים.

 

ראש אכ"א, האלוף גיל רגב, פתח את הטקס, תיאר את פרטי החטיפה ואת טיפול זרועות הביטחון בפרשה, וחתם את דבריו: "משפחות יקרות שלנו, לא יום בשורה לנו היום הזה. למדנו מכם מהי גדלות הרוח ותעצומות הנפש ויש בפינו נחמה אחת כי אל מלא רחמים יימצא להם מנוחה נכונה לעולמים".

 

בתום דבריו של האלוף קרא הרב הצבאי הראשי פרק תהילים ויעקב אביטן וחיים אברהם אמרו "קדיש" על יקיריהם. לאחר מכן הוספד סמ"ר עומר סואעד בפסוקי "אל-פאתיחה" מהקוראן על ידי בני משפחתו.

 

הנשיא, משה קצב, אמר למשפחות: "כל בית ישראל עקב בדאגה, נשא תפילה וליווה אתכן, המשפחות, בכל צעד, בציפייה ובתקווה. הערב כולנו, אזרחי ישראל ובני העם היהודי, מחבקים אתכן". 

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר: "אין לי מילה אחרת להגדיר את ההחלטה להחזיר את הבנים לאדמת מולדת כאל החלטה יהודית שמעוגנת במורשת ישראל וחלה על כל מי שניתן להציל את חייו ולהביאו לקבר ישראל. זו מחויבות יסודית כלפי כל אדם בישראל, עם יהודי ועם מי שקשר חייו בחיינו.

 

"מדינת ישראל לא תניח לשום אויב ולשום ארגון טרור להפוך את החטיפה והכופר לשיטה. יש אמצעים שטרם נקטנו, אך אם יחילה ישתנו הנסיבות, לא נירתע מלהשתמש בהם ולא כדאי להעמיד אותנו במבחן".

 

שר הביטחון, שאול מופז, אמר לבני המשפחות: "צילו הקודר של השכול ילווה את חייכם לעולם. תם אך לא נשלם כי רון ארד אינו פה היום. ההבטחה לרון ולמשפחתו איתנה כתמיד עד להשבתו הביתה".

 

הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, הבטיח "למשפחות ארד, באומל, פלדמן, כץ וחבר כי אני מתחייב שאנו נביא גם את בניכם הביתה. לא נירתע ולא נאמר נואש. אנו נקיים חובתנו לבניכם. אנו נביא גם את בניכם הביתה. מי ייתן ויהיה זה בקרוב".

 

לאחר הטקס נפגשו ראש הממשלה שרון ושר הביטחון מופז, כדי להכריע בדבר התגובה הישראלית לפיגוע הקשה בירושלים.

  

החיילים זוהו, צה"ל יידע את המשפחות

 

עם זיהויים בגרמניה הבוקר של שלושת החיילים בידי הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף ישראל וייס, וראש המכון לרפואה משפטית, פרופ' יהודה היס, ניתן "אור ירוק" לביצוע עסקת השבויים.

 

בשעה 11:30 הגיע האלוף אודי שני, ראש אגף התקשוב, לבית משפחת אביטן בטבריה, כדי לבשר להם שבנם עדי זוהה. לבית משפחת סואעד בכפר סלאמה שבגליל הגיע האלוף יפתח רון-טל, מפקד הזרוע לבניין הכוח ביבשה, כדי לעדכנם על זיהוי גופת בנם עומר. הוא העריך שהחיילים נהרגו סמוך מאוד לשעת החטיפה, או במהלכה. אביו של עומר אמר כי למשפחה "חשבון ארוך עם נסראללה".

 

ראש אכ"א, האלוף גיל רגב, הגיע לבית משפחת אברהם בתל-אביב, וסיפר להם כי בנם בני זוהה באופן סופי. לדבריו, הגופות היו במצב שלם, ונראה שהחיילים לא סבלו לפני מותם. האלוף סיפר כי חשש לחיי הבנים כבר כשראה את התמונות מתקרית הגבול. לדבריו, גופות החיילים נשמרו במקפיא, ונראה כי שוביהם ניסו לחבוש את פצעיהם.

 

האלוף רגב התבודד באחד מחדרי הבית עם אבי המשפחה, חיים. בני-המשפחה סיפרו על שיחה קשה, במהלכה הזיל האלוף רגב דמעות.


פורסם לראשונה 29/01/2004 18:52

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקבלים את אבא. מפגש משפחת טננבוים
צילום: לע"מ
אלחנן טננבוים יורד מהמטוס. צילום: לע"מ
צילום: לע"מ
צילום: לע"מ
הרמטכ"ל מצדיע
צילום: לע"מ
צילום: ערוץ 2
כבוד אחרון
צילום: ערוץ 2
צילום: רפרודוקציה
סמ"ר בני אברהם
צילום: רפרודוקציה
צילום רפרודוקציה חגי אהרון
סמ"ר עדי אביטן
צילום רפרודוקציה חגי אהרון
צילום רפרודוקציה: גיל נחושתן
סמ"ר עומר סואעד
צילום רפרודוקציה: גיל נחושתן
מומלצים