שתף קטע נבחר

"חוק ערוץ 7" עבר בכנסת; בשמאל מאיימים לעתור לבג"ץ

את ההצעה יזם השר אולמרט, ולפיה הממשלה תוכל להכריז על הקמת רדיו ייעודי כדי לתת מענה למגזרים שונים. ח"כ כבל מהעבודה: "המכרז תפור לערוץ 7. המדינה נותנת למעשה פרס לעבריינים". בליכוד אומרים: אולמרט מנסה לרצות את חברי המרכז

ערוץ 7 בדרך לקאמבק? הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק הממשלתית, שנודעה בשם "חוק ערוץ 7". על פי ההצעה, יוקמו שלושה ערוצי רדיו ייעודיים ארציים.

 

47 חברי כנסת תמכו בהצעה, ו-17 התנגדו. בעבודה ובשמאל, שם התנגדו, טוענים כי הצעת החוק נועדה אך ורק להכשיר את תחנת הרדיו של המתנחלים, שנסגרה בעקבות החלטת בית המשפט להרשיע את ראשיו.

 

שר התקשורת אהוד אולמרט, שהעלה את ההצעה, אמר: "ההנחה מראש, שהחוק נועד ספציפית עבור קבוצה מסויימת אינה מתקבלת על הדעת. החוק גובש על-ידי הדרגים המקצועיים". את ההצעה יזם אולמרט, בתיאום עם ראש הממשלה, אריאל שרון. ההצעה שגובשה בחודשים האחרונים, על בסיס הצעת חוק שנולדה ב-2001 בהקשר של ערוצי הרדיו של ש"ס, עברה התאמות ועיבודים שיאפשרו להכשיר את ערוץ 7.

 

על פי התוכנית, הממשלה תוכל להכריז על הקמת ערוץ רדיו ייעודי על מנת לתת מענה למגזרים יעודיים שונים (דתיים, רוסים, וכו''). הפרסום יתבצע באמצעות מכרז ממשלתי שערוץ 7 יוכל להתמודד בו.

 

בדברי ההסבר לחוק נאמר כי בראש ועדת המכרזים לבחירת הגוף המשדר יעמדו מועצת הרשות השנייה, "ויחד עמה שלושה נציגי ציבור שימונו בידי הממשלה... נציגי הציבור יהיו מגופים העוסקים בתחום שלו מיועדים שידורי הרדיו".

 

בנוסף קובע החוק כי לנציגי הציבור תהיה זכות וטו על בחירת הגוף המשדר. "בחירת הזוכה תהיה טעונה רוב של 11 מחברי ועדת המכרזים וביניהם נציג ציבור אחד לפחות", קובע החוק.

 

סעיף נוסף בחוק שמעורר מחלוקת קובע כי רשאים להשתתף במכרז "מי שקיים או הפעיל במשך חמש שנים רצופות תחנת שידור לשידורי רדיו המיועדים בעיקרם לציבור בישראל".

 

ח"כ איתן כבל (עבודה), שהיה בין מובילי המאבק שהוביל לסגירת ערוץ 7, טוען ש"המכרז תפור". לדבריו, יש פגם בהליך החקיקה כפי שהדבר בא לידי ביטוי בדברי ההסבר לחוק.

 

כבל אומר: "מדינת ישראל נותנת למעשה פרס לעבריינים שבית המשפט קבע כי מקומם מאחורי סורג ובריח. לא ייתכן כי המכרז יעניק זכות וטו - נתנו לחתול לשמור על השמנת". ח"כ כבל מזהיר כי בכוונתו לעתור לבג"ץ בעניין.

 

בליכוד טוענים כי מדובר במהלך של אולמרט ש"שובר ימינה כדי לרצות את חברי המרכז, שלוחצים מאחורי הקלעים להפעלה מחודשת של ערוץ 7".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
(ארכיון)
צילום: אלכס קולומויסקי
אולמרט. יזם, בתיאום עם שרון
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום אתר הכנסת
כבל. נלך לבג"ץ
צילום אתר הכנסת
מומלצים