שתף קטע נבחר

צה"ל מציג: הקוד האתי החדש ללחימה בטרור

פרסום ראשון: פורום בכיר של קצינים, משפטנים והפרופ' אסא כשר, מי שניסח את "הקוד האתי" של צה"ל לפני כמה שנים, החל בניסוח "קוד אתי ללחימה בטרור". המטרה: לענות על שאלות מוסריות ואתיות שעלו במהלך הלחימה באינתיפאדה, כגון החיסולים הממוקדים מהאוויר והפעילות במחסומים מול אוכלוסיה פלסטינית. הסרבנים: פרופ' כשר משמש כעלה התאנה על ערוות הכיבוש

קוד אתי חדש העוסק בחיסולים ומחסומים: "כך צריך לנהוג במלחמה בטרור" - כך ייקרא המסמך שאותו יפרסם צה"ל בשבועות הקרובים, שמטרתו להאיר היבטים אתיים ומוסריים בשלל סוגיות שעמם נאלצת מערכת הביטחון להתמודד - ובראשן הסיכול הממוקד והפעילות במחסומים בשטחים.

 

המסמך יכלול הנחיות בסיסיות ועקרוניות לחיילים לגבי דרכי הפעולה וההתנהגות בשטחים, וכן בלחימה בטרור - מהאוויר וביבשה. הן יעסקו בין היתר בנושאים כגון טוהר הנשק וכבוד האדם. הנייר מהווה בגדר המלצה והרמטכ"ל יידרש להחלטה האם לאמץ אותו.

 

ל-ynet נודע כי בראש הפורום המגבש את המסמך עומד האלוף עמוס ידלין, מפקד המכללות בצה"ל, ושותפים בו מספר משפטנים וכן היועץ האקדמי של המכללה לביטחון לאומי, פרופ' אסא כשר, מי שניסח את "הקוד האתי" הראשון של צה"ל, לפני מספר שנים.

 

 

גורמים במערכת הביטחון מסבירים כי בצה"ל מתמודדים זמן רב עם הדילמות המוסריות והאתיות במסגרת הלחימה בטרור. האם מותר לפגוע באזרחים במהלך התנקשות מהאוויר במחבלים? האם הסבל הפלסטיני במחסומים מוצדק בשל הכורח למנוע חדירת מחבלים מתאבדים?

 

השאלות האלו, המהדהדות מבחינה תקשורתית וציבורית ואף הצמיחו שוב ושוב תופעות של סרבנות, הביאו את ראשי המערכת למסקנה שישנו צורך במסמך חדש בנושא, בנוסף ל"קוד האתי" הקיים של חיילי צה"ל.

 

אותן דילמות, שעולות פעם אחר פעם לאחר כל פעולה של צה"ל, בין אם מהאוויר או מהיבשה, ירוכזו בקרוב במסמך שעליו עובדים כבר חודשים ארוכים אנשי צבא ומשפטנים. נייר העבודה, שיראה אור בתוך שבועות ספורים, אינו דו"ח עב כרס, אלא מסתכם במספר עמודים בודדים ואמור לתת את התשובות המוסריות לאינתיפאדה החדשה וכלליה.

 

"מדובר בנייר עמדה עקרוני", מסביר פרופ' כשר, "שיציג מהם הנורמות והכללים הנכונים בפעילות מסוג זה בזמן הזה. המפקדים שנמצאים בשטח מביאים עימם את הניסיון וההתמצאות בפעולות המבצעיות עצמם - ואילו יתר חברי הפורום בונים סביב זה את המרקם של מה ראוי לעשות - ומה לא".

 

פרופ' כשר מדגיש כי אין מדובר בפורום שמראיין טייסים או לוחמים לאחר פעולה כזאת או אחרת, ואינו מתער בשיקולים מבצעים, אלא רואה את התמונה בכללותה. "הדין הבינלאומי", הוא מציין, "נותן תשובות למלחמה של צבא בצבא. כאן הרי לא מדובר במצב שכזה, ועלינו לתת את הדעת לנושא".

 

להערכתו, לאחר שהמסמך יוצג לראשי מערכת הביטחון ייתכנו שינויים כאלה ואחרים בפעולות בשטח, אולם לאו דווקא מדובר בשינויים ניכרים שנראים לעין, אלא כאלה שיגזרו מן הנורמות שיופיעו במסמך.

 

בתנועת "אומץ לסרב" אמרו הערב בתגובה לפרסום ב- ynet: "הכוונה לנסח מחדש את הקוד האתי ללחימה בטרור הוא מהלך טיפשי וחסר תועלת. אין דבר כזה חיסול נאור והפעילות שמבצע צה"ל בשטחים, בין היתר במחסומים, הינה בלתי מוסרית בעליל. הקוד האתי היחיד, לפיו אמורים חיילי צה"ל, בכל הנוגע לשירות בשטחים, הוא סירוב. פרופ' אסא כשר, כשקנה את תהילתו בניסוח הקוד של צה"ל, משמש בשכר מלא, כעלה תאנה של מדינת ישראל, על ערוות הכיבוש. חיילי המילואים לא פראיירים וימשיכו לסרב עד שצה"ל ייצא מהשטחים".


פורסם לראשונה 09/02/2004 15:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
פרופ' כשר. חבר בצוות המנסחים
צילום: זום 77
צילום: איי פי
התנקשות בעזה (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: דובר צה"ל
האלוף ידלין. בראש הפורום
צילום: דובר צה"ל
צילום: איי אף פי
מחסום בשטחים (ארכיון)
צילום: איי אף פי
מומלצים