שתף קטע נבחר

נתניהו תקף את שופטי האג: "אין לכם זכות לשמש מצפון"

שר האוצר משגר מירושלים את המתקפה הדיפלומטית החריפה ביותר מצד בכיר ישראלי לעבר בית המשפט בהאג. "יש לי היום מסר עבור אלה היושבים שם - אין לכם זכות לשמש כמצפון מוסרי של העם היהודי... יותר חשוב לשמור על חיינו מאשר לשמור על איכות החיים של מישהו אחר", דברי נתניהו. בינתיים, יצאו הפלסטינים ותומכיהם להפגין, בקריאות עידוד לחמאס וחיזבאללה

"אין לכם זכות לשמש כמצפון מוסרי של העם היהודי" - במילים חריפות אלו תקף שר האוצר, בנימין נתניהו, אחר הצהריים (יום ב') את שופטי בית הדין הבינלאומי בהאג, הדן בנושא גדר ההפרדה שהקימה ישראל.

 

 


הפגנה ישראלים ירושלים

 

 

בעוד בהאג מפגינים אלפי יהודים וישראלים בעד ישראל, הצטרף נתניהו לקמפיין במלוא כובד משקלו ואמר בכנס תיירות בירושלים: "ברגע זה קורה בהאג דבר מדהים: בית המשפט הבינלאומי לצדק מאשים אותנו! לא עומדים שם רוצחים ואנשים ששולחים אותם - אלא הקורבנות. לא אנחנו צריכים לעמוד שם אלא ארגוני הטרור והמשטר הפלסטיני. היום אנחנו מגינים על חיי יהודים ומונעים טרגדיה נוספת, אבל באופן פומבי שופטים נכבדים באירופה טוענים שלמדינה היהודית אין זכות להגן על עצמה מרוצחים".

 

נתניהו הדגיש: "יש לי היום מסר עבור אלה היושבים שם - אין לכם זכות לשמש כמצפון מוסרי של העם היהודי. המצפון הזה משמש אותנו במשך 4,000 שנה. מדינת ישראל מושתתת על המצפון התנ"כי הזה ועל פי המצפון הזה יותר חשוב לשמור על חיינו מאשר לשמור על איכות החיים של מישהו אחר. אני לא יודע אם בית המשפט מבין את הדבר הזה - אבל אנחנו נמשיך להגן על עצמנו ונמשיך לבנות את המחסומים שמונעים הרג של אזרחים חפים מפשע. זה יביס את הטרור".

 

שר האוצר הוסיף כי יש להפריד את האוכלוסייה הערבית מהיהודית: "בדיוק כמו שבברלין זה עבד, גם בישראל זה יעבוד... הטרוריסט שהגיע אתמול עבר בדיוק דרך הפרצה שהבנייה בה טרם הושלמה. אילו הבנייה היתה מושלמת - הרוגי הפיגוע היו בחיים היום. עכשיו אומרים לנו שאסור להקים את הגדר כי היא פוליטית - ואני אומר שהיא לא פוליטית אלא ביטחונית. ואז אומרים לנו שבנינו את החומה על אדמות ערביות, ואני אומר, אלו לא אדמות ערביות או כבושות אלא אדמות שנלקחו בעבר על ידי צבאות ערב ואנחנו החזרנו אותן. אני רק מזכיר שאם יהיה מישהו בצד השני שנוכל להגיע עימו להסכמות תמיד נוכל לפרק את הגדר".

 

"חמאס, חיזבאללה", קראו המפגינים

 

בינתיים, בהאג, יצאו אחר הצהריים הפלסטינים ותומכיהם להפגין: כשעתיים לאחר סיום ההפגנה הישראלית  יצאו אלפי פלסטינים ואירופאים ממרכז העיר לרחבת בית הדין, כשהם נושאים דגלי פלסטין וקוראים "להרוס את החומה".

 

המפגינים נשאו שלטים שבהם נראית החומה שותתת דם וקראו: "חמאס, חיזבאללה, ג'יהאד!" הם זכו ללא מעט תומכים: יאן, תושב אמסטרדם, הגיע להפגין נגד הגדר: "מה שישראל עושה זה רצח .החומה הזאת גורמת לעם הפלסטיני להתפורר. צריך לעצור את ישראל ואת שרון".

 

חבר הכנסת אחמד טיבי, שהגיע מישראל, צעד עם המפגינים, שביניהם נראו גם חרדים מנטורי קרתא. הפלסטינים משתמשים ב"תותחים כבדים" נוספים: חבר הכנסת עזמי בשארה, המשתתף בהפגנה הפרו-פלסטינית בהאג, אמר הערב: "אם ישראל חושבת שהיא חפה מפשע שתלך לבית המשפט. למה ישראל מפחדת?". לדברי בשארה, "ישראל היא מדינת כיבוש, והכיבוש הוא טרור. ישראל בונה חומה, לא גדר. זאת חומת אפרטהייד".

 

מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, תקף את ישראל במסיבת עיתונאים שבה קרא לעולם כולו להכריז על הגדר כבלתי חוקית.

 

"שאלת החומה משפיעה באופן חמור על כל הסדר עתידי. היא מאשרת את העובדה שהישראלים פועלים לספח שטחים וליצור מובלעות בתוך השטח הפלסטיני", אמר מוסא לעיתונאים בבית המשפט בהאג.


פורסם לראשונה 23/02/2004 15:02

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
נתניהו. אין זכות
צילום: אורי פורת
צילום: רויטרס
השופטים בהאג
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מוסא. "התותח" של הפלסטינים
צילום: איי פי
צילום: איי פי
צעד עם המפגינים. טיבי בהאג
צילום: איי פי
מומלצים