שתף קטע נבחר

עיתונים בעולם: הפיגוע - "גול עצמי" לפלסטינים

למשרד החוץ הגיעו דיווחים ממדינות העולם, שסיפרו כי הפיגוע זכה לסיקור בולט וגבר על "הפרובוקציות הפלסטיניות בהאג". באירלנד נכתב: הפיגוע - גול עצמי פלסטיני; בספרד החליפו את הביטוי "חומת הבושה" במונח "חומת הביטחון"

במשרד החוץ נשמו לרווחה לאחר חודשים של הכנות ליום פתיחת הדיונים. הסמיכות בין הפיגוע בירושלים ופתיחת הדיונים בבית הדין בהאג, יצרה זיקה בין שני האירועים, והדבר ניכר גם בסיקור התקשורתי הבינלאומי. 

 

בעוד שבהאג האזינו השופטים לנציגים הפלסטינים שפרשו את משנתם אודות גדר ההפרדה, במשרד החוץ החלו להתקבל התגובות והדיווחים ממדינות העולם השונות בכל הנוגע לדיונים ולפיגוע.

 

לדברי גורמים במשרד, בשונה מפעמים אחרות, הפעם הניצחון ההסברתי היה דווקא מנת חלקה של ישראל. בהאג נערכה ישראל למאבק הסברתי קשה אולם הפיגוע הסב לדעת רבים נזק קשה ל"קייס" הפלסטיני, וגרם להבנה טובה יותר של עמדות ישראל באשר לנחיצותה הביטחונית של הגדר.

 

 

באירלנד למשל, שם זוכה לרוב ישראל ליחס עוין, דיווח העיתון "אייריש אינדיפנדנט" כי בפיגוע בירושלים פגעו הפלסטינים בעצמם. "גול פלסטיני עצמי – מחבל רצח שמונה", נכתב בכותרת הידיעה על הפיגוע. למשרד החוץ דווח שהסיקור של הפיגוע בעיתון היה ויזואלי מאוד, ושהתמונות השולטות היו תמונות של פינוי הפצועים.

 

בשטוקהולם נכתב בעיתון "סוונסקה דגבלדט": "אולי זה יישמע ציני, אך הפיגוע הגיע בזמן הכי גרוע מבחינת הפלסטינים".

 

בעיתון המרכזי בדרום אפריקה "אינדיפנדנט" נטען: "הפיגוע בירושלים יכול לשחק לידיה של ישראל". בהמשך הכתבה הוצגה רשימת 14 הפיגועים המרכזיים בישראל מאז 2001.

 

דובר שגרירות ישראל במדריד דיווח לארץ כי עד עכשיו נהגה הטלוויזיה הממלכתית TVE1 להשתמש במונח "חומת הבושה" כדי לתאר את גדר ההפרדה. ב-24 השעות האחרונות, טוען השגריר, עברו הספרדים למונח "חומת הביטחון".

 

גורמים במשרד החוץ אמרו ל-ynet: "בדרך כלל הם מביסים אותנו בנוק-אאוט, הפעם הם בקושי ניצחו בנקודות. דוברים ישראלים ובעיקר תמונות הפיגוע זכו לחשיפה גדולה ביחס לפרובוקציות הפלסטיניות המתוכננות. מה שהשפיע על תמונת המצב התקשורתית היה הפיגוע, האיפוק בצד הישראלי והבלבול בצד הפלסטיני".

 

עוד אמרו הגורמים: "מזה זמן הפלסטינים היו בוכים ואנחנו הסברנו. הפעם התמונה השתנתה; לשמחתנו, כנראה שמשרד ראש הממשלה הפגין הבנה של הסיטואציה המדינית", אמרו בהתייחסם להשהיית תגובת ישראל לפיגוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
השגריר הפלסטיני בבית הדין בהאג. "גול עצמי"
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
פינוי פצועי הפיגוע. סיקור בולט
צילום: איי פי
מומלצים