שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בקרוב: 200 אנשים שמנים יעברו מהפך מול המצלמות
  קרוב ל-200 שמנים (נשים במשקל 100 קילו לפחות, וגברים עם יותר מ-130 קילו) הסתערו על האודישנים לתוכנית מציאות חדשה. הזוכים המאושרים יתבקשו לעבור סדנת הרזיה, קורסים בצלילה חופשית, שיט קייאקים ושאר פעילויות בריאות. "הבת שלי חזרה מבית-הספר בוכה, כי הילדים בכיתה צחקו שיש לה אמא פרה", מספרת יעל רז, "ולכן החלטתי להתמודד"

  "בשבוע שעבר ביקרתי בכיתה של בתי האמצעית, בת 8 וחצי. למחרת היא חזרה מבית-הספר כשהיא ממררת בבכי: 'הילדים צחקו עלי שיש לי 'אמא פרה'. הרגשתי הכי עצובה בעולם, אבל בלעתי את הרוק כדי לא להראות את העצב והפגיעה. הרגשתי כל-כך נורא, שבגללי, בגלל פשלה שלי, הילדה שלי סובלת. למחרת אמא שלי קראה בעיתון על האודישנים לתוכנית וסיפרה לי. זה היה מעין צירוף מקרים כזה.

   

  באותו רגע החלטתי שאני חייבת לעשות שינוי. אני חייבת את זה לעצמי וגם לילדים שלי, שלא יתביישו באמא שלהם". יעל רז, 39, מהיישוב עין-העמק, היא רק אחת מקרוב ל-200 אנשים במשקל כבד, שהגיעו בימים האחרונים לאודישנים לתוכנית "אנשים משנים חיים", שקיימו נציגי ערוץ "טבע הדברים".

   

  ערוץ "טבע הדברים" צפוי לעלות לשידור בסוף החודש הבא, בערוצי הכבלים והלוויין, ויתבסס על הפקות מקור בלבד. "אנשים משנים חיים", אחת מאותן תוכניות, נועדה להוכיח שלעולם לא מאוחר לשנות הרגלים וכיוונים בחיים. במסגרתה יתמודדו ארבעה גברים וארבע נשים, שהמכנה המשותף לכולם הוא משקל עודף של יותר מ-40 ק"ג, אורח חיים לא בריא, שכולל בין היתר עישון, שתייה והתנזרות מספורט. הגברים אמורים לשקול 130 ק"ג לפחות והנשים לא פחות מ-100. שמונת המאושרים יעברו תהליך מתועד בן שמונה חודשים.

   

  פיקוח ופסיכולוג

   

  מנהל הערוץ, אודי רן, מאמין בהצלחת התוכנית. "רק לאודישנים הגיעו קרוב ל-200 איש, וזה עוד אחרי סינון טלפוני של כמה מאות, שלא נשמעו לנו נחושים מספיק", הוא אומר. "שמונת האנשים שייבחרו יעברו תהליך רציני ביותר, שמחייב אותם להתמסרות מוחלטת למטרה. תותאם להם דיאטה, הם ייכנסו למשטר אימוני כושר, תוך השגחה ופיקוח צמודים ותמיכה פסיכולוגית. בסופי השבוע תאורגן להם פעילות אתגרית – החל מהליכה וטיולי שטח וכלה בכל ענפי הספורט האתגרי – צלילה, רפטינג, נהיגה ברכבי שטח, צניחה חופשית ועוד.

   

  "לא מדובר פה בפעילות חד-פעמית של ספורט אתגרי, אלא בקורסים מלאים. הם ילמדו לצלול מאל"ף עד ת"ו, לחתור בסירות רפטינג, ואפילו יעברו קורס טיס עד לרמת טיסת סולו. לאורך התוכניות יוכלו הצופים לעקוב מקרוב אחרי תהליך ההרזיה וההתמודדות של המשתתפים, ואנחנו מצפים לדברים מדהימים".

   

  - למשל?

   

  "לקראת קורס הצלילה נתפור להם חליפות צלילה מיוחדות שיותאמו למידותיהם. כשניקח אותם שוב לצלול, בתום שמונת החודשים, אנחנו מאמינים שהחליפות הסטנדרטיות כבר יתאימו להם. הצופים יראו מול עיניהם איך המתמודדים הולכים ומתכווצים".

   

  חוקי המשחק נוקשים מאוד. כדי להבטיח את רצינותם ומחויבותם של המתמודדים לתהליך, יידרש כל מתמודד להפקיד ערבות של עשרת אלפים שקלים, שתרד לטמיון במידה שיזייף בדיאטה או באימונים, או יחליט לפרוש לפני תום שמונת החודשים. "ישבתי בכל האודישנים שקיימנו, ואנשים היו מוכנים להתחייב גם לערבויות של עשרת אלפים דולר וחמישים אלף דולר, רק כדי שנבחר בהם", אומר רן.

   

  - הופתעתם מההיענות הגדולה?

   

  "לא הופתענו מההיענות העצומה. הרבה מאוד אנשים נמצאים במצב לא נוח. רע להם. חלק גדול מהם פנה אלינו אחרי שכבר ניסה הכל, כמוצא אחרון. כל-כך התרגשנו מהנכונות של האנשים במהלך האודישנים, עד שהחלטנו, מלבד שמונת הנבחרים, לבחור קבוצה נוספת של 40 מתמודדים, שגם הם יצולמו לפינה בתוכנית. אותם 40 יוכנסו אף הם למשטר של דיאטה ואימוני כושר ופעילויות קבועות בסופי שבוע, בעיקר של טיולי שטח למיניהם. הם אומנם לא יעברו את כל אותם קורסי ספורט אתגרי, אבל בהחלט יהיה מעניין לעקוב גם אחריהם".

   

  עד סוף השבוע ידונו מקבלי ההחלטות בערוץ בבחירת המתמודדים ובתחילת השבוע הבא תימסר ההודעה לנבחרים וצילומי התוכנית ייצאו לדרך. התוכנית תהיה

  בת 13 פרקים, 24 דקות כל אחד. היא תשודר אחת לשבוע, ובמהלך אותו שבוע תזכה גם לשידורים חוזרים מדי יום. גם אלו שלא ייבחרו, או כאלו שאפילו לא ניגשו לאודישנים, יוכלו לקחת חלק פעיל בתוכנית. מדי בוקר יפורסם בערוץ ובאתר האינטרנט שלו התפריט היומי של המתמודדים והדרכה לגבי הפעילות ה ספורטיבית שהם עתידים לבצע. השורדים מבין שמונת הנבחרים יזכו לא רק בחשיפה הגדולה, אלא גם במסע רפטינג בטורקיה.

   

  מחכים וזוללים

   

  עד להודעה כוססים הנבחנים ציפורניים, מעשנים בשרשרת, ומעמיסים על עצמם, באשמת המתח, כמויות לא קטנות של אוכל. "אני נחושה מאד לעשות את השינוי הזה", אומרת יעל רז. "כל חיי, עד גיל 30, הייתי מהחתיכות הרזות האלו, שמסובבים אחריהן את הראש ברחוב. עסקתי בספורט, רקדתי ריקודי עם, שחיתי 40 בריכות ביום.

   

  "אחר-כך הגיעו ההריונות. אכלתי בלי הכרה. בהריון הראשון הכפלתי את משקל גופי. הגעתי למשקל תלת-ספרתי. זה נורא קל וטעים לעלות, אבל נורא נורא קשה לרדת. בכל יום אני מתחילה את הבוקר בידיעה שהיום הדיאטה תעבוד. המקרה עם הילדים בכיתה של בתי, גרם לי לטלטלה עזה. ממש ניער אותי. יש לי עכשיו מטרה מול העיניים ואני אשיג אותה. ברגע שסימנתי משהו, אני אעבור דרך קירות בשבילו. אני בולדוזר. הילדה שלי לא תבכה בגללי. זה ממש בוער בעצמותיי, ועם התוכנית או בלעדיה, אני אעשה את זה".

   

  300 ק"ג כבר ירדו

   

  גם הילה שמי, 27, מיפו, מצפה בקוצר-רוח לתוצאות האודישן. היא שוקלת 140 ק"ג, ונמאס לה כבר לשמוע כמה שהיא יפה, ורק חבל שהיא לא עושה משהו עם הקילוגרמים העודפים. "ההשמנה מלווה אותי מגיל צעיר. אני לא מכירה את עצמי אחרת", היא אומרת. "הרעיון של תוכנית הריאליטי-הרזיה הזו, הוא מדהים בעיניי. זו קבוצת אנשים שאני מתארת לעצמי שניסו כבר הכל. לא מדובר בעשרה ק"ג עודפים. מדובר בעודפי משקל כאלו, שכשחושבים על הדיאטה הנדרשת, כבר מוותרים מראש.

   

  "אני אישית כבר ירדתי בדיאטות שעשיתי בחיים מעל 300 ק"ג. יורדת ועולה בחזרה ועוד מוסיפה למשקל. עשיתי אפילו ניתוח קיצור קיבה שעזר לתקופה מסוימת, ואז שוב עליתי במשקל. אי אפשר להבטיח שאנשים ישמרו על המשקל. הלוואי. אם יש דבר כזה, אני קונה".

   

  - אז למה בכל זאת הגעת?

   

  "הדליק אותי שינסו לשנות לנו את הרגלי החיים. אני מאמינה שהעניין הקבוצתי ייתן לאנשים תמריץ ורצון. נכון, זה עומד להיות מאוד קשה, אבל גם מאוד מהנה. נצטרך המון כוח רצון. בקבוצה יש יותר מוטיבציה לעשות את זה. אני מאמינה שגם החשיפה הטלוויזיונית תגרום לאנשים לרצות להצליח.

   

  "הקבלה לתוכנית הזאת מאוד בוערת בעצמותיי. אני ממש ממש רוצה לעשות את זה. המשקל פוגע בהמון דברים בחיים. היום אני עובדת כמטפלת בילדים, אבל בהכשרתי אני זמרת. למדתי בבית-הספר למוסיקה 'רימון' ושרתי לאורך השנים בלהקות נוער. אני מספיק פתוחה ויש לי ביטחון עצמי ושמחת חיים, אבל אני יודעת שיש דברים בחיים ששמנים נמנעים מראש מלגשת אליהם. יש אפליה נוראית לרעה של שמנים, ואנשים כבר השלימו עם זה. אולי התוכנית הזאת תביא לשינוי אצל האנשים שישתתפו בה ובחברה בכלל".

   

  "אנשים משנים חיים" היא לא הפעם הראשונה בה נערך בארץ מעקב טלוויזיוני אחרי תהליך הדיאטה של בעלי גוף. כבר ב-1994 הכריז דודו טופז על מבצע "דיאט-דודו", והזמין שמנים שמעוניינים לרזות לעשות זאת בשידור חי. פרסי ענק הובטחו כמובן למצליחנים. במשך שמונה שבועות כיכבו שבעת המופלאים של טופז על המסכים והגיעו להישגים מרשימים. "חלק מהם", מספר רן, "הגיעו אלינו לאודישנים, אחרי שהעלו במשקלם את מה שהורידו ואף הוסיפו עליו.

   

  "תאמין לי, הייתי הולך לתוכנית הזו בכיף", אומר עמוס בריגה, 50, מאור-יהודה, אחד מאותם שבעה. "כשבאתי לתחרות אצל דודו, שקלתי בערך 160 ק"ג. רזיתי המון בחודשיים האלו. אבל זה קצר מדי. נטשו אותנו אחרי התוכנית והיום אני שוקל כבר כמעט 200 ק"ג. הייתי משתתף ברצון בתוכנית לתקופה ארוכה. זה לא קל לרזות לבד. בקבוצה, תוך כדי תחרות, כשכולם מסתכלים עליך בטלוויזיה, זה אחרת לגמרי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בקרוב: 200 אנשים שמנים יעברו מהפך מול המצלמות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מיכאל קרמר
  הילה שמי, 140 ק"ג: הורדתי 300 ק"ג עד היום
  צילום: מיכאל קרמר
  צילום: רוני שיצר
  יעל רז: הילדה שלי לא תבכה בגללי
  צילום: רוני שיצר
  שלום דוקטור
  מומלצים