שתף קטע נבחר

אישום: תושבי עראבה תיווכו בין חיזבאללה לטרור בג'נין

מוחמד כנאענה, מזכ"ל תנועת "בני הכפר", ואחיו הפסיכולוג מאג'ד חוסאם נעצרו לפני כחודש בחשד שהעבירו לפעילי פתח מג'נין מכשירי חשמל בהם הוסתרו כרטיסי מחשב עם סרטונים, תמונות והנחיות להרכבת מטעני חבלה. מקור החומר בארגון חיזבאללה. תנועת "בני הכפר": החשודים עונו בחקירה

שני תושבי הכפר עראבה שבגליל הואשמו היום (ה') בבית המשפט המחוזי בחיפה בחברות בפתח ובסיוע לפעילי טרור.

 

השניים, מוחמד כנאענה, מזכ"ל תנועת בני הכפר, ואחיו מא'גד חוסאם כנענה, נעצרו לפני כחודש על ידי המשטרה ושירות הביטחון הכללי.

 

מכתבי האישום נגדם עולה כי הם גוייסו לארגון הפתח בירדן והעבירו לפעילי טרור מג'נין סרטי ההדרכה, תמונות וקבצי מחשב הכוללים הנחיות להכנת אמצעי לחימה. בכתבי האישום נטען כי הסרטים שהעבירו לפעילי הטרור בג'נין מקורם מארגון חיזבאללה שבלבנון.

  

מחקירת הפרשה עולה כי את השניים הפעיל אדם בשם איברהים עג'ווה, שפעל בשירות החיזבאללה. בין היתר הם קיבלו כספים וחומר הדרכה רב להכנת אמצעי לחימה, כגון מטענים מורכבים ורקטות. חומרי ההדרכה הועברו לבסוף לתשתית הטרור בג'נין, אשר ממומנת ומופעלת על ידי החיזבאללה.

 

בפרשה מעורבים שני חשודים נוספים: תושב סכנין שנחקר בחשד כי נסע לירדן ונפגש שם עם אברהים עג'ווה והעביר ממנו כסף למוחמד כנאענה. וכן תושבת חיפה בשם סחר עבדו, שעל גופה נתפסו סכומי כסף גדולים כאשר עברה במעבר הגבול מירדן. היא שוחררה בתנאים מגבילים.

 

סרטוני ההדרכה הוסתרו בתוך מכשירי החשמל

 

מוחמד כנאענה (39) הוא בעל עבר בטחוני. אחיו מאג'ד חוסאם (33), גם הוא תושב עראבה, הוא פסיכולוג במקצועו ופעיל בכיר בתנועת "בני הכפר".

 

בחקירתו הודה מאג'ד כי בחודשים האחרונים ביקש ממנו איברהים עג'ווה בשתי הזדמנויות להעביר מכשירי חשמל ביתיים לג'נין. מאג'ד נעתר לבקשה והעביר שני מכשירים לאנס עא-עזיז, פעיל ארגון החזית העממית בג'נין שעצור כיום בישראל.

 

מאג'ד היה אמור להעביר שני מכשירים נוספים אולם מעצרו מנע זאת. חקירתו איפשרה לאתר את המכשירים המיועדים למסירה ובבדיקה התגלה כי בתוכם הוסתרו רכיבי זכרון מחשב בהם היו הסרטונים, התמונות וקבצי המחשב האמורים, אשר הוכנו על ידי החיזבאללה.

 

עא-עזיז, פעיל החזית העממית שמסר לכנאענה את המכשירים, נחקר גם הוא. מחקירתו עלה כי המכשירים החשמליים עם המידע המוסתר נשלחו מפעילי חיזבאללה והיו מיועדים לפעיל פת"ח צבאי מג'נין שעצור גם הוא בישראל. האיש, מונתצר אבו ע'ליון, היה אחראי לתכנון והוצאה לפועל של עשרות פיגועי ירי באזור ג'נין מטעם ארגון "חללי אל אקצה".

 

עוד הודה מאג'ד כנאענה בחקירתו כי נעתר לבקשתו של איברהים עג'ווה ורכש עבורו 24 מפות מפורטות של מדינת ישראל. בנוסף הוא הודה שהעביר בהזדמנויות שונות סכומי כסף מעג'ווה לאחיו מוחמד, כסף שנועד ככל הנראה למימון פעילות התשתית בג'נין.

 

חיזבאללה וערביי ישראל

 

זה המקרה השני של התארגנות טרור בכפר עראבה שבגליל המערבי. בחודש ספטמבר 2002 נעצרו שתי אחיות מהכפר בחשד שסייעו לארגוני הטרור בהכנת צירי תנועה עבור ארגוני הטרור.

 

לפני כשבועיים הואשמו שני אחים תושבי הכפר ריינה שליד נצרת, פעילים בתנועת בל"ד, בבניית תשתית טרור בהנחיית חיזבאללה לשם ביצוע פיגועים בישראל.

 

לאחרונה אמר ראש השב"כ אבי דיכטר כי חיזבאללה מגביר את פעילותו בקרב ערביי ישראל. בוועדת חוץ וביטחון הדגיש דיכטר כי הדבר נעשה בעיקר על רקע כספי, ולא אידיאולוגי.

 

תנועת "בני הכפר" הוקמה בשנות ה-70 בידי קבוצת משכילים ערבים, במטרה להקים ישות דמוקרטית חילונית ואנטי ציונית על כל שטחי פלסטין. התנועה מזוהה עם "החזית העממית".

 

דובר התנועה יואב בר אמר בתגובה כי האשמות כלפי מזכ"ל התנועה ואחיו מפוברקות. "האשמות הועלו לאחר ששניהם שהו במשך שבועות ארוכים תחת עינויים במרתפי השב"כ, ואף נמנעה מהם פגישה עם עורך דין". "זו רדיפה פוליטית שנועדה להשתיק אותם ולמנוע מהם פעילות פוליטית חוקית". הוסיף בר.

 

גם ארגון "עדאלה" טוען כי השב"כ והמשטרה פגעו בזכויותיהם של החשודים "ונקט נגדם שיטות חקירה פסולות שנועדו לשבור את רוחם ואת כבוד האדם שלהם". כמו כן טוען הארגון שהחשודים לא יודעו ואף הוטעו בדבר זכויותם החוקית שלא להפליל את עצמם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוברות הדרכה מחיזבאללה
החומר הוברח בתוך מכשירי חשמל
צילום: ארגון עדאללה
חיפוש במשרדי החשודים
צילום: ארגון עדאללה
צילום: דובר צה"ל
מחנה הפליטים ג'נין. תשתית הטרור נתמכת על ידי חיזבאללה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים