שתף קטע נבחר

האי היווני: פרקליטת המדינה תמליץ על כתב אישום נגד שרון

צוות בראשות פרקליטת המדינה סיים באחרונה לעבור על תיק שרון בפרשת האי היווני. מסקנתו: יש להעמיד לדין את שרון באשמת קבלת שוחד מדוד אפל. התיק בעניינו של אולמרט ייסגר. משרד המשפטים: "מסרבים להתייחס". פרקליטו של שרון, עו"ד קלגסבלד: "מדובר במניפולציה תקשורתית נוספת של הפרקליטות. המדינה מנהלת מערכת הדלפות בלתי הוגנת נגד רה"מ, בניסיון להפעיל לחץ על דעת הקהל ועל דעת היועמ"ש, שהוא בעל הסמכות הבלעדית להחליט על הגשת כתבי אישום"

פרקליטות המדינה תמליץ להעמיד לדין את ראש הממשלה, אריאל שרון, בפרשת האי היווני.

 

צוות בראשות פרקליטת המדינה סיים באחרונה לעבור על תיק שרון בפרשת האי היווני. מסקנתו: יש להעמיד לדין את שרון באשמה שקיבל שוחד מהקבלן דוד אפל. בעניין מעורבותו בפרשה של ממלא מקום ראש הממשלה, השר אהוד אולמרט, קובע צוות הפרקליטות שיש לסגור את התיק בגלל חוסר ראיות מספיקות.

 

על פי הדיווח אמש (שבת) בערוץ 2, כבר הוכנה טיוטת כתב אישום נגד שרון על ידי הצוות. לפי הטיוטה מואשם ראש הממשלה בקבלת שוחד מהקבלן דוד אפל, ובכך שבמשך שנים פעל לקדם את ענייניו הפרטיים של הקבלן - בין אם במיזם התיירות ביוון, ובין אם בהפשרת קרקעות של אפל.

 

עוד עולה מטיוטת כתב האישום, כי שרון קיבל בתמורה שוחד מאפל, שסייע לו בפריימריז ובעיקר העסיק את בנו גלעד בחוזה, שהזרים מיליוני שקלים לכיסיהם הפרטיים של בני משפחת שרון. 

 

טיוטת כתב האישום והדו"ח יועברו לעיון היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מני מזוז, שיצטרך לקבל בעצמו את ההחלטה האם להגיש כתב אישום בפרשה. על ההמלצה של ארבל יחתמו גם המשנה לפרקליטה לעניינים פליליים, עורכת הדין נאווה בן אור, וכן ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב משה מזרחי.

 

מזוז הבהיר בעבר, שאינו מרגיש מחויב להמלצת פרקליטת המדינה, וכי הוא מתכוון לצרף לדיון מומחים נוספים למשפט פלילי. ההחלטה הסופית בעניין צפוייה להתקבל בעוד כחודש ימים. אם יחליט מזוז שלא לאמץ את ההחלטה ולא להגיש כתב אישום, לא צפוי להתפרסם דו"ח ציבורי בנושא, שכן מזוז מתנגד לדו"חות בנוגע לאישי ציבור שהוחלט לא להעמידם לדין.

 

פרקליטו של ראש הממשלה שרון, עו"ד אביגדור קלגסבלד, אמר בתגובה: "מדובר במניפולציה תקשורתית נוספת של פרקליטות המדינה. המדינה מנהלת מערכת הדלפות בלתי הוגנת נגד ראש הממשלה, בניסיון להפעיל לחץ על דעת הקהל ועל דעת היועץ המשפטי לממשלה, שהוא בעל הסמכות הבלעדית להחליט על הגשת כתבי אישום". 

  

החלטה לא מפתיעה

 

פרקליטת המדינה כבר רמזה על עמדתה בעבר: בהופעה בטקס מצטיינים של בית-הספר למשפטים במרכז הבינתחומי בהרצליה לפני כחודשיים, אמרה ארבל כי כתב אישום לעובד ציבור מחייב אותו להשעות את עצמו, גם אם "חוק יסוד: הממשלה" אינו מציין זאת במפורש.

 

הפרקליטה הזכירה פסיקה של בית-המשפט העליון בעניין השר לשעבר אבנר שאקי מהמפד"ל ובעניינם של אישי ציבור אחרים, ואמרה כי "ברגע שמדובר בשחיתות ויש לכאורה ראיות לכך, המשמעות והתוצאה צריכות להיות כתב אישום".

 

הפרקליטה ציטטה את השופט בך, שאמר כי "כאשר מדובר בעבירות של שחיתות שילטונית בכלל והפרת אמונים בפרט, כמעט שאין מנוס מלהעמיד לדין". לדבריה אז, "בית-המשפט מדבר על זה במונחים של חזקה, ממש כמו נוסחה: שחיתות שלטונית שווה כתב אישום".

 

פרקליטת המדינה לא הזכירה במפורש איש ציבור כלשהו, אולם דבריה התפרשו אז כרמז לעמדתה בעניין פרשות שרון. על הפרשות אמרה כי "חייבים לשמור על איפוק, כי הנושאים תלויים ועומדים בחלקם בבית-המשפט".

 

במשרד המשפטים סירבו להתייחס לפרסום הדברים.

 

רזניק: "לא זוכר מקרה כזה בכל שנותיי"

 

עו"ד יהושע רזניק, ששימש משך שנים רבות כמשנה לפרקליטת המדינה לעניינים פליליים והיה מעורב גם בהחלטות לגבי ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, תקף את התנהלותה של ארבל,  אם אכן בכוונתה להגיש המלצה כזו.

 

רזניק אמר ל-ynet: "אני לא זוכר מהלך כזה בכל שנותי בפרקליטות. לא ייתכן שהפרקליטה מודיעה מהן המלצותיה בתיק כזה, שצריך להיות מוכרע על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

 

"ארבל התרגלה להיות חלק בלתי נפרד ממשרד היועץ המשפטי לממשלה בשבע השנים האחרונות, בתקופת רובינשטיין. עכשיו היא כנראה רוצה להגיד: 'לי יש עמדה עצמאית ואני רוצה שכולם ידעו מזה'.

 

"אילו אני הייתי היועץ המשפטי לממשלה, ההתנהגות שלה לא היתה מקובלת עלי. לא ייתכן שהפרקליטות תקבל החלטה בשלבים. זה לא תיק שהפרקליטה מכריעה בו אלא היועץ.

 

"זה לא מהלך נכון, זה יוצר מחנות במשרד המשפטים. אבל כנראה שבתקופת ארבל זה מותר, כמו שמותר לפרסם התכתבויות פנימיות בפרקליטות ולפרסם המלצות אפילו לפני שעברו ליועץ.

 

"עם זאת, אני בטוח שהם בדקו את חומר הראיות ואם היא ממליצה כנראה שהיא בטוחה שהראיות הללו הן מעבר לאפשרות סבירה להרשעה", דברי רזניק.

 

רזניק מייצג בימים אלה את הפרקליטה ליאורה גלאט ברקוביץ, העומדת לדין באשמה שהדליפה את פרשת סיריל קרן לעיתונות.


פורסם לראשונה 27/03/2004 20:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון. יוגש כתב אישום
צילום: איי אף פי
צילום: גלי תיבון
ארבל. רמזה על עמדתה
צילום: גלי תיבון
צילום: סבסטיאן שיינר
מזוז. ההחלטה בידיו
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: ג'רמי פלדמן
אפל. שרון ידע מה מניעו
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: איי פי
אולמרט. התיק ייסגר
צילום: איי פי
מומלצים