שתף קטע נבחר

שרון לשרי הימין: "מי שלא נוח לו יכול לקום וללכת"

השרים איתם ואלון תקפו את שרון על הצגת תוכניתו בעולם לפני הצגתה לשרים ועל כך שתוואי הגדר שאושר בממשלה אינו מחייב את רה"מ. שרון מתח ביקורת על התקפות שרי הימין עליו בחו"ל וציין: "מי שלא נוח לו יכול לקום וללכת". רה"מ אמר כי אינו מתנגד לשוב ולדון בממשלה בתוואי הגדר, אך הכחיש כי העניין יידון עם ארה"ב. בעניין חוק החמץ, אמר שרון: "ישראל מדינה יהודית וראשי הרשויות צריכים לאכוף את החוק

עימות פרץ הבוקר (יום א') בישיבת הממשלה בין ראש הממשלה לשרי הימין בנוגע לתוכנית ההתנתקות. במהלך הדיון, אמר השר איתם לראש הממשלה: "נמשיך להישאר בממשלה כל עוד נוכל לסכל את תוכנית ההתנתקות". ראש הממשלה אמר לשרים איתם ואלון בדיון: "מי שלא נוח לו יכול לקום וללכת".

 

העימות התפתח לאחר שיו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, שאל בישיבה מדוע תוואי הגדר שאושר בממשלה איננו מחייב את ראש הממשלה. שרון אמר לאיתם: "אני מבין שהחלטת לבנות את הגדר על הקו הירוק".

 

רה"מ קטע את דברי איתם, ואמר: "זאת עובדה לא נכונה, ורק אחת מהעובדות הלא נכונות שאתה מפזר". השר איתם בתגובה: "הביקורת עלי אינה במקום".

 

השר אהוד אולמרט התערב: "גם הביקורת שלך על רה"מ השבוע לא היתה במקום". שרון "הרגיע" את השר אולמרט ואמר לו: "תן לו לדבר, הוא ממילא עושה זאת בכל מקום בארץ ובעולם".

 

השר איתם לא ויתר והשיב להם: "מותר לי. התוכנית הזאת עוד לא עברה בממשלה".

 

רה"מ בתגובה: "למי שיש בעיה - אין חובה לשבת סביב שולחן הממשלה. זה כל כך פשוט לא להיות בממשלה". והשר איתם בתגובה: "אנחנו רוצים לשבת סביב שולחן הממשלה".

 

רה"מ הזכיר לו: "אז יש גם גם אחריות". השר אולמרט חזר ואמר: "אתה לא יכול לצאת לחו"ל לעמוד מול כל במה ולנהל מאבק נגד ראש הממשלה". השר איתם אמר לאולמרט: "גם אתה יוצא לחו"ל, ומדבר בעד התוכנית. אני לא מבין על מה הביקורת שלך. אף אחד לא יודע עוד מה התוכנית, אז מותר להעביר ביקורת".

 

"רוצים לסתום לנו את הפה"

 

השר בני אלון סייע לאיתם ואמר לשרון ולאולמרט: "אני מציע שתביאו את זה מיד לממשלה. אם היא תאשר את זה, אני עוזב מייד". אלון הוסיף: "רוצים לסתום לנו את הפה. יש לנו חופש ביטוי ואנו יכולים להילחם בתוכנית הזאת".

 

רה"מ אמר בתגובה: "תקימו מטות, תנהלו מאבקים אבל מה שאתם תובעים לא היה מעולם בשום תהליך מדיני. במלחמת העצמאות עוד הייתי קצין צעיר ורק התעניינתי באיזה גבעה כובשים, מאז אני שותף לכל הליך מדיני שהיה פה ממבצע קדש. כשהכל יהיה מסוכם - הנושא יובא לממשלה. אי אפשר להביא את זה בזמן משא ומתן כל כך מורכב, כי הכל מייד יוצא החוצה".

 

לשר איתם, אמר ראש הממשלה: "רק לפני שבוע שוחחנו ושטחתי בפניך באופן מלא את כל התוכנית, אתה הרי יודע בדיוק מה התוכנית אז למה להיתמם?".

 

גם השרה לבנת ביקרה את איתם: "זה לגיטמי לעשות פעילות בארץ, אבל לתקוף את רה"מ בחו"ל זה לא ראוי ולא לגיטמי". שר המשפטים לפיד קבע: "לא יכול להיות שיצאו ביילין וחבר מרעיו עם יוזמת ז'נווה ותקפו אותם על כך שהם מסתובבים בחו"ל עם התוכנית וכאן יש שרים שאומרים בחו"ל דברים חמורים ולא נעיר להם על כך". 

 

לפיד ביקש להביא את תווואי הגדר לדיון נוסף בממשלה, לאור השינויים הצפויים בו: "הגדר עוברת כל מיני שינויים מאז אושרה בממשלה, אני הצעתי מפה אחרת, ולפני שהנושא יסוכם עם האמריקנים אני מבקש דיון מחדש בממשלה בקביעת התוואי".

 

 

רה"מ השיב לו: "לא דנים עם האמריקנים בעניין התוואי, אך אני מוכן להחזיר את הנושא להצגה בממשלה".

 

שר האוצר נתניהו אמר בהתייחסו לדרישת השר איתם להשלים את גידור ההתנחלויות ולהקים אזורי בטחון מיוחדים סביב ישובים שממזרח לגדר ביש"ע, כי משרדו יקצה את כל הכסף הדרוש לשם כך בסך 300 מליון שקל.  גם שר הביטחון תמך בתביעה.

 

שרון: לאכוף את חוק החמץ

 

השר אפי איתם תבע להורות לשר הפנים פורז לאכוף את חוק החמץ. השרה לימור לבנת אמרה בנושא: "זאת מדינה יהודית וצריך לשמור עליה ולאכוף את החוק". פורז השיב לה: "את אוכפת את חוק הדגל והסמל שמחיב שבכל מוסד חינוך יהיה דגל ישראל? האם את אוכפת את חוק הליבה במערכת החינוך המחייב תוכנית לימודים בסיסית של מתמטיקה ומדעית בכל מוסד חינוך? אני מוכן להסמיך את הפקחים שלך".

 

ראש הממשלה, אמר בדיון: "מדינת ישראל היא מדינה יהודית וראשי הרשויות צריכים לדעת שצריך לאכוף את החוק הזה".


פורסם לראשונה 04/04/2004 10:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ראש הממשלה. "מי שלא נוח לו יכול לקום וללכת"
צילום: איי אף פי
צילום: חן מיקא
השר איתם. מתקפה
צילום: חן מיקא
צילום: רויטרס
אלון. "סותמים לנו את הפה"
צילום: רויטרס
מומלצים