שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הפחתת מיסים למשתכרים 10,000-4,000 שקל בחודש
  שר האוצר הודיע על שורת צעדים שיביאו לדבריו להאצת הצמיחה. בראשם - הפחתת מס הכנסה לבעלי שכר בינוני ונמוך. בנוסף - מס החברות יופחת באחוז אחד כל שנה ומהלילה יבוטל גם מס הקנייה על חומרי בנייה - כלים סניטריים, ברזל ופלדה ואריחים ומוצרי ריצוף; הפחתות מס-ההכנסה יכנסו לתוקף בחודש יולי - לאחר אישור הכנסת

  שר האוצר, בנימין נתניהו, הודיע זה עתה על הפחתת מיסים גדולה נוספת, המיועדת להקל בעיקר על השכבות החלשות ועל שכבות הביניים. נתניהו מסר על על כך  במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בלשכתו בירושלים.

   

  "הגענו לשלב האצת הצמיחה", אמר נתניהו. "המהלך של היום מורכב משלוש דחיפות - לעודד ביקושים, השקעות ואת העבודה, והתוצאה תהיה שניצור עוד מקומות עבודה, להעלות את רמת החיים, את הכסף שנכנס לכיסם של האזרחים בעלי הכנסות ממוצעות ונמוכות".

   

  אלה מרכיבי התוכנית:

   

  1. הפחתת מיסים לבעלי הכנסות נמוכות ובינוניות.

  2. הפחתה רב שנתית של מס החברות.

   3. עידוד ענף הבנייה.

  4. תיקון החוק לעידוד השקעות הון.

   

  הפחתת מס הכנסה לשכירים ועצמאיים

   

  "אנחנו מתמרצים את העבודה תוך צמצום פערים". הולכים לאנשים שעובדים ונותנים להם יתרון על פני אלה שאינם עובדים. שיא ההפחתה הוא בשכר הממוצע במשק - 7,000 שקל - יקבלו כל חודש 180 שקל תוספת נטו לכיס, או 2,160 שקל בשנה. ברמה של 4,000 שקל התוספת נטו תהיה 708 שקל בשנה, או 59 שקל נטו בחודש. מעבר ל-7,000 התוספת הולכת ויורדת עד לרמת שכר  של 10,000 שקל. ברמה הזו תתקבל תוספת נטו של 70 שקל בחודש או 840 שקל לשנה. מי שמשתכר מעל 10,000 שקל בחודש לא ייהנה מהפחתות המיסים עליהם הוכרז היום. שר האוצר הכריז כי כ-70% ממשלמי המיסים בארץ ייהנו מהפחתות המס.

   
  הפחתות מס ההכנסה

  הפחתות מס ההכנסה
  הכנסה ברוטו (שקלים לחודש) תוספת לנטו (ש"ח לחודש) תוספת נטו שנתית (בש"ח)
  4,000 59 708
  5,500 120 1,440
  7,000 180 2,160
  8,500 141 1,692
  10,000 70 840
  12,500 0 0

   

  בישיבת הממשלה הקרובה תובא תוכנית האוצר לאישור השרים ואחר כך לאישור הכנסת. "בכוונתנו להפעיל את הפחתות המיסים לא יאוחר מחודש יולי השנה", אמר השר נתניהו.

   

  הפחתת מס חברות

   

  "מס החברות בישראל הוא גבוה ביחס למתחרים שלנו בעולם וזה מצמצם את ההשקעות והתעסוקה בישראל". ישראל כיום במס של 36% ואילו מדינות מפותחות אחרות נמצאות ברמה של 30% מס חברות והן ממשיכות להוריד את המס.

   

  "מס החברות יירד מ-36% ל-30% בארבע שנים. נחיל את ההפחתה של אחוז אחד ל-35% עוד השנה בחקיקה מהירה וזה יחול על כל השנה. ב-2005 יירד עוד אחוז ובשנים 2006 ו-2007 עוד 2% וכך נגיע ל-30%. אם נוכל נוריד את המיסים גם בהמשך. תקבולי מיסים עודפים ימשיכו ללכת להחזר הכספים לציבור משלמי המס".

   

  עידוד ענף הבנייה

   

  מבטלים מיסי קנייה על חומרי גלם לבנייה. לאחר שביצענו הפחתה של מוצרי חשמל ביתיים, נוצר מצב שמיסי הקנייה על חומרי גלם לבנייה הפכו גבוהים יותר מאשר המיסים על שאר המוצרים. ההפחתה תחול על כל מוצרי הברזל האריחים המוצרים הסניטריים. כך שהמס על ברזל ופלדה יירד מ-7% ל-0%. המס על כלים סניטריים יירד לאפס, והמס על אריחים יירד מ-18% ל-0%. למעשה זהו ביטול מוחלט של מס הקנייה על מוצרים לבנייה.


  הפחתת מיסים בענף הבנייה

  הפחתת מיסים בענף הבנייה
  המוצר שיעור מס קנייה (%) מס אפקטיבי ביבוא (%) המס מהיום (%)
  אריחים, אבני ריצוף, פסיפס 10% 18% 0
  אסלות, כיורים, אמבטיות 10% 16-18% 0
  מוטות ברזל ופלדה 5% 7% 0
  תיל ברזל או פלדה 5% 5.75 0
  רשתות ברזל, גדרות 5% 7% 0

   

  הפחתת מיסי הקנייה תיכנס לתוקף הלילה בחצות והמחירים יירדו באופן מיידי.

   

  חוק עידוד השקעות הון

   

  הרפורמה בחוק לעידוד השקעות הון תובא היום לאישור הקבינט. עיקר החוק  - יצירת "מסלול ירוק" למשקיעים ובכך עוקפים את הבירוקרטיה של מרכז ההשקעות. בנוסף מציעים לחברות בינלאומיות גדולות שישקיעו במפעלים בצפון הארץ ובדרום אפס מס חברות ואפס מס על דיבידנדים.

   

  אפשר לצפות שנמשיך בהפחתות המיסים

   

  "בשנת 2003 הפחתת שיעורי המס הביאה להגדלת ההכנסות ממיסים", אמר נתניהו. "הגידול הצפוי בהכנסות ממיסים השנה הוא כ-2 מיליארד שקל מעבר להפחתות

  שכבר ביצענו. אנחנו מחזירים את הכסף לאזרחים ומבטיחים שההתאוששות הנוכחית של המשק אינה רגעית ויש לה מבערים חזקים שדוחפים אותה קדימה.

   

  "אנחנו ממשיכים להפחית מיסים - נטל המס בישראל גבוה מדי. מנוע הצמיחה החזק ביותר הוא הפחתת מיסים. זה מנוע סילון. זה בדיוק מה שאנחנו עושים. אם יש לנו עודף הכנסות ממיסים, הנובע מהתאוששות המשק, אנחנו מפחיתים את המיסים ושמים עוד דלק במנוע כדי לדחוף את המטוס קדימה יותר חזק".

   

  על תופעת אלפי הנזקקים שמשוועים למזון ערב החג במרכזי חלוקה מיוחדים אמר שר האוצר: "אנחנו מודעים לכיסי המצוקה שקיימים. אנחנו מטפלים בזה על ידי האצת הצמיחה, ודבר שני על ידי הקמת יחידת אכיפה משטרתית שתנפה את מקבלי הקיצבאות והנזקקים המדומים כדי שיווצרו לנו מקורות לתת יותר לאלה שהם נזקקים אמיתיים".

   

  שר האוצר החליט על הפחתת המיסים הנוספת לאחר שקיבל את נתוני גביית המיסים לחודש מארס, המצביעים על עודף גדול בגביית המיסים מתחילת השנה. בחודש מארס גדלה גביית המיסים בשיעור ריאלי של 11% ומתחילת השנה נרשם גידול ריאלי של 12% בגביית המיסים.

   

  בניגוד מפורש לעמדת הנגיד

   

  לפני שבועיים הכריז שר האוצר כי בקרוב צפויה הפחתת מיסים נוספת. "בקרוב צפויה הורדת מסים נוספת, כאשר הפעם הכוונה לעשות הורדת מסים לבעלי המשכורות הנמוכות במדינה, מה שיכניס מוטיבציה לצאת לעבודה ומהצד השני, יגביר את הביקושים בשוק".

   

  הצעד של הפחתת מיסים עליו עומד להודיע שר האוצר היום, עומד בניגוד מפורש להמלצת נגיד בנק ישראל, דוד קליין, רק מן השבוע שעבר. קליין אמר כי "משום שנטל המיסוי הכולל בישראל לא חורג מן המקובל במדינות מפותחות רבות, ראוי להימנע בעתיד הקרוב מהורדות של שיעורי המס".

   

  קליין אמר כי על הממשלה להשתמש בהכנסות העודפות ממיסים על מנת להקטין את הגירעון בתקציב, ולא כדי להפחית עוד את שיעורי המס.

   

  השר נתניהו אמר כי יש ויכוח לגיטימי וזו שאלה של הערכה - מה לעשות עם תקבולי המס - האם להאיץ את הצמיחה או לצמצם את הגירעון. "לאחר ששקלתי את הדברים והתייעצתי עם לא מעט כלכלנים בארץ ובעולם, אני מעריך שהאצת הצמיחה הוא צעד חשוב יותר, שמביא בסופו של דבר גם את התוצאה של הקטנת יחס החוב לתוצר, אותו מבקש להשיג הנגיד".

   

  הפחתה רביעית בשלושה חודשים

   

  הפחתת המסים של היום היא הרביעית במספר שמבצע האוצר מתחילת השנה. בראשית השנה נכנס לתוקף שלב נוסף ברפורמה במס הכנסה, במסגרתה הופחתו מדרגות המס לכלל העובדים במשק.  ב-11 בינואר הכריז שר האוצר על הפחתת מס הכנסה מיוחדת לשכבות החלשות והבינוניות, בהיקף כולל של 650 מיליון שקל. חודש אחר כך, ב-11 בפברואר הכריז האוצר על הפחתת מע"מ באחוז אחד (ל-17%) ועל הפחתות נוספות במיסי קנייה למכשירי חשמל ביתיים.

   

  תגובות

   

  אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אמר בעקבות הצגת התוכנית, כי "התכנית להפחתות מסים שהציג שר האוצר היא בעיתוי הנכון, בכיוון הנכון והיא תביא לעידוד השקעות וצריכה ותאיץ את קצב הצמיחה במשק. גם הפחתת המס על היחיד ברמות השכר הנמוכות והבינוניות היא חיובית. הפחתה זו תסייע להקטין את הפערים, ואף תגדיל את כוח הקניה של השכבות החלשות ושכבות הביניים". 

   

  לדברי גד סואן, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, "החלטת שר האוצר, בנימין נתניהו, להוריד את מס החברות בהדרגה מ-36% ל-30% הוא צעד בכיוון הנכון ועומד בהלימה עם מגמות המיסוי בעולם המערבי". לדבריו, ניצול הגידול בתקבולי המס להורדת מס החברות הוא צעד נכון, שכן רק הסקטור העסקי יכול לחלץ את המשק מהמיתון הארוך ביותר בתולדותיו, הנמשך למעשה מאז שנת 1996, למעט שנת 2000 שהייתה שנה חריגה.

   

  פורום האירגונים החברתיים הודיע בתגובה להפחתת המיסים של נתניהו כי "הפחתות המיסים הן לעג לרש אל מול מאות אלפי אזרחים המצטופפים בתורים לחלוקת מזון בבתי תמחוי ובעמותות. עם הכנסות גדולות כל כך ממיסים, עדיף היה ששר האוצר יחזיר חלק מהתקציבים המקוצצים לשכבות המוחלשות וידאג לשלם את השכר לעובדי הרשויות המקומיות שלא קיבלו שכר מזה חודשים רבים".

   

   

   

  ראה פרשנות על עיתוי הודעת נתניהו.

   


  פורסם לראשונה 04/04/2004 11:23

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  שר האוצר, נתניהו. כובש את כותרות החג
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים