שתף קטע נבחר

המתנחלים יוצאים לקרב על הבית

בזמן הקצר שנותר עד למשאל בקרב מתפקדי הליכוד, מתכננים המתנחלים "לפשוט" על בתיהם, ובאמצעות מגע אישי ופנייה לרגש הלאומי (והאנטי שמאלני-חילוני) - לשכנעם להתנגד לתוכניתו של ראש הממשלה. בקרב על המאחזים מתכוונים ביש"ע, שם הוקם הערב המטה המרכזי, לשמור דווקא על פרופיל נמוך - מחשש שהעימות עם החיילים יפגע בתדמיתם. ובצד השני: השר מופז במאמץ לרתום ח"כים לקמפיין התומך התוכנית

מאבק המתנחלים נגד תוכנית ההתנתקות נערך ל"פיינל פור" משלו: אמש (ג') הכריזו ביש"ע על הקמת מטה מרכזי, שמטרתו: להילחם על לבם של מתפקדי הליכוד, שיצביעו ב-2 במאי על גורל תוכניתו המדינית של ראש הממשלה. המתנחלים נערכים לקרב של ממש על הבית.

 

שר הביטחון, שאול מופז, כינס בלשכתו בתל-אביב כמה חברי כנסת בליכוד, התומכים בתוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה. מדובר בשר גדעון עזרא, בסגן השר יעקב אדרי ובחברי הכנסת מרינה סולודקין, מגלי והאבה, עומרי שרון וענבל גבריאלי. מדובר בחברי כנסת התומכים בתוכנית, ולכן ניתן להגדיר את הפגישה ככנס "שכנוע המשוכנעים".

 

מופז סקר בפגישה, שארכה כשעה, את יתרונותיה הביטחוניים של התוכנית, ואמר: "אנחנו צריכים להוביל את המהלכים". בסוף הפגישה הסכימו כל הנוכחים כי יש להמתין לשובו של שרון מוושינגטון. אחד הנוכחים בפגישה אמר ל-ynet עם צאתו: "הכל תלוי במה יביא ראש הממשלה מהנשיא בוש, ועל זה יקום וייפול כל העסק".

 

בפגישה הועלתה נקודה המטרידה כנראה את התומכים: כיצד להביא לקלפי את מתפקיד הליכוד התומכים במהלך ההתנתקות. "יהיה לנו קשה להוציא את האנשים, אלא אם ראש הממשלה יביא הישגים מרשימים באמת", אמר אחד הנוכחים ל-ynet. "באותו הזמן, בצד השני יעשו הכל כדי להביא כל איש וכל אישה, משום שיש להם אינטרסים מובנים".

 

כפי שזה נראה כעת, שרון צפוי לכנס, כבר ביום שישי, מיד לאחר שובו, את חברי הכנסת התומכים בתוכנית ההתנתקות, כדי לעדכן אותם בהתפתחויות ובהשגים שהושגו בארה"ב.

 

במקביל, בקרב המתנגדים נערכים לקמפיינים, אך גם שם מודים כי "עד לשובו של שרון, אין מה לדבר". בכנס של מטה "הליכוד שלנו" בתל אביב יחולקו חומרי הסברה, אולם בכיר במטה אמר כי "הקמפיין עדיין לא מתחיל. אנחנו מחכים למוצא פיו של שרון. בינתיים קשה לומר שדברים זזים".

 

במטה הביעו גם חוסר שביעות רצון מהמועד בו נקבע לבסוף המשאל, ואמרו: "זה יוצא ביום ראשון, וזה יקשה עלינו להתארגן יום קודם לכן. גם ככה אין לנו הרבה זמן, אז נתנו לנו עוד מכה אחת שהיא לא פשוטה".

 

"אחים לא מתנתקים"

 

תחת הכותרת "אחים לא מתנתקים", מתכוונים המתנחלים לפשוט על בתיהם של רבים ממתפקדי הליכוד, שמספרם עומד על כ-200 אלף, ולשכנע אותם אישית להתנגד לתוכנית לפינוי 17 התנחלויות ברצועת עזה וארבע נוספות בגדה. על המאבק, שעלותו כשני מיליון דולר, ינצח מטה מרכזי שבראשו יעמוד ראש מועצת דרום הר חברון, צביקי בר-חי, ותחתיו יעמדו מטה יש"ע ומטה ירוק.

 

למרות הכרזת המלחמה, גורם במועצת יש"ע הבהיר: "לא ניאבק על כל מאחז, אם יפונה בשבועיים הקרובים. במאחזים עקרוניים נקיים מאבק פאסיבי ולא אקטיבי". הגורם הסביר כי לפני ההצבעה בליכוד, המתנחלים חוששים שתמונות בהן הם נראים נאבקים עם חיילים, ייזקפו לחובתם. מאחז שבו צפוי מאבק פאסיבי הוא גבעת הרואה, אבל באחרים, כמו גינות אריה וטל בנימין, ההערכה היא שלא יהיה מאבק כלל. 

 

אמש התקיים בירושלים כינוס הפתיחה של המאבק, בו השתתפו המטות המבצעיים של המועצות ביש"ע. המשימה תתבצע בכמה שלבים: כל מועצה תשלח קבוצות של מתנדבים אל מתפקדי ליכוד מתלבטים. לאחר כל ביקור כזה, ימלאו המתנדבים טופס משוב, שיישלח למטה המרכזי.

 

בהמשך יקבלו המתנדבים שמות של מתפקדים מתנגדים מהמטה המרכזי, וינסו לשכנעם עד ההצבעה. ביום המשאל יגוייסו מתנדבים עם מאות כלי-רכב להסיע מצביעים להצבעה.

 

לדבר תמיד בחיוך

 

בתדרוך הערב הדגישו ראש מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, ויו"ר המטה המרכזי, צביקי בר-חי: "אנחנו לא פוליטיקאים. אנו צריכים לפנות אל אותם מתפקדים בצורה מושכלת ולא מתלהמת. אנחנו צריכים לדבר על הצד החיובי, על ההתיישבות. צריך לדבר תמיד בחיוך, ולזכור שאנחנו הולכים לאנשים היותר לאומיים במדינה".

 

לצורך כך, הוכן דף מסרים ראשוני, שבו נכתב: "הפנייה צריכה להתבצע במישור הרגשי. 'אתה, חבר הליכוד, קיבלת את הזכות להחליט על גורלו של הבית שלי, והחיים של משפחתי. תן לי חמש דקות לדבר איתך, לפני שאתה מחליט. מדובר בהתיישבות ותיקה, למעלה מ-30 שנה, גדל בה דור של נכדים ואפילו נינים, ביישובים שהוקמו כחוק על-ידי כל ממשלות ישראל'".

 

עוד מצוין בדף כי הנושא האמיתי העולה למשאל הוא איזו ממשלה תהיה ביום שאחריו – המשך הממשלה הלאומית, או ממשלה חילונית, עם שינוי והשמאל. "'עובדה: הצבעת כן, קיבלת את פרס'", נכתב בדף.

 

עוד נכתב: "כולם יודעים: כל תוכנית היא בסיס לשינויים. מי שיקבע את העובדות בשטח זו הממשלה – עם פרס והשמאל במוקדי ההחלטה. עובדה: בלי שרי הימין בממשלה, לא היינו יוצאים למבצע חומת מגן. עובדה: עם השמאל בממשלה לא היינו פוגעים ביאסין. עובדה: עם השמאל בממשלה הטרור יחזור להשתולל. עם השמאל בממשלה לא תהיה תקווה. הליכוד קובע: נגד נסיגה בלי שלום. הליכוד קובע: נגד כניעה לחמאס. הליכוד קובע: נגד חזרה לממשלה עם השמאל. ההתנתקות תחזיר את השמאל לשלטון".

 

המתנחלים ידגישו עוד כי בצה"ל קבעו כבר כי "עקירת יהודים היא ניצחון לטרור" וכי התמורות שצפוי להביא ראש הממשלה מביקורו בוושינגטון, לא מחדשות דבר ולא משמעותיות.


פורסם לראשונה 13/04/2004 19:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"הזכות להחליט על גורל הבית שלי" (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
מאבק פאסיבי בלבד במאחזים
צילום: גיל יוחנן
צילום: סבסטיאן שיינר
"אוהבים אותך, אבל". לנדאו
צילום: סבסטיאן שיינר
כינס ח"כים. מופז
צילום: עמית שאבי
צילום: באובאו
ממשלה עם השמאל? שרון
צילום: באובאו
מומלצים