שתף קטע נבחר

שרון בכנסת: הצהרת בוש - חלק מתוכנית ההתנתקות

ראש הממשלה קרא למתפקדים: "לכו להצביע". הזהיר: "מי שמתנגד מוותר על כל ההישגים חסרי התקדים שהשגנו". לדבריו, משאל המתפקדים אינו בעל תוקף חוקי: "הממשלה והכנסת יכריעו". עם זאת, מקורביו מבהירים: "אם המשאל לא עובר, התוכנית מתה". פרס: "נצביע בעד בלי תנאים. מוטב לבצע את התוכנית בהרכב הממשלה הנוכחי"

"התמיכה לה זכינו מארה"ב היא הישג חסר תקדים בתולדות מדינת ישראל. הפלסטינים רואים בה את המכה הקשה ביותר מאז מלחמת העצמאות". כך הצהיר הבוקר (יום ה') ראש הממשלה, אריאל שרון, מעל בימת הכנסת.

 

הכנסת דנה במספר הצעות דחופות לסדר היום, שהוגשו על-ידי ח"כים מן האופוזיציה - רובן בנושאים המדיניים. לראשונה מאז כניסתו לתפקיד, החליט ראש הממשלה להשיב באופן אישי להצעות לסדר.  

 

שבוע וחצי למשאל המתפקדים בליכוד, ולאחר שהוחלט לבטל את העימותים הפומביים בין ראש הממשלה לשר עוזי לנדאו, ביקש שרון לנצל את בימת הכנסת כדי לעמוד על הייתרונות שהוא מזהה בתוכניתו המדינית, לצד התמורה האמריקנית כפי שנמסרה ב"הצהרת בוש". אמש שיבח הנשיא האמריקני בנאום נוסף את ראש הממשלה, ואמר כי "על כל העולם לומר לו תודה".

 

"ההצהרה האמריקנית היא חלק בלתי נפרד מתוכנית ההתנתקות שאומצה בחום על-ידי הנשיא האמריקני", אמר שרון, שנאומו הופרע בקריאות ביניים ספורות הן מספסלי הקואליציה והן מצד האופוזיציה. לדבריו, "מי שרוצה למנוע חזרת פליטים, מי שרוצה שישראל תיזום ולא תיגרר, תוביל ולא תובל, חייב לתמוך בתוכנית. מי שמתנגד להסכם, חוותר על כל ההישגים האלה שהשגנו".  

 

"מכתב הנשיא", הדגיש ראש הממשלה, "כולל הכרה אמריקנית חד-משמעית לגבולות ברי הגנה, לצד הכרה בזכותה של ישראל להגן על עצמה בעוצמה מכל מקום, ולשמור את כוח ההרתעה שלה נגד כל איום".

 

שרון הוסיף: "וושינגטון מתחייבת שלא לאמץ כל תכנית מדינית אחרת, שאינה מפת הדרכים. יש במכתב הנשיא הצבת תנאים ברורים להקמתה של מדינה פלסטינית, ובראשם ביצוע המחויבויות שלהם לפי מפת הדרכים: הפסקת האלימות, הטרור וההסתה, פירוק ארגוני הטרור וביצוע רפורמות מקיפות ברשות". 

 

 

"למשאל אין תוקף חוקי"

 

ראש הממשלה הסביר מדוע החליט לפנות למתפקדי הליכוד, כאשר לדבריו, המשאל הוא בעל חשיבות "מוסרית", גם אם אין לו תוקף חוקי. "הממשלה והכנסת הן שיכריעו", הבהיר, אך שב והזכיר את מחויבותו ומחויבות חבריו לפעול בהתאם לתוצאת המשאל. שרון אמר כי יש להעריך את העובדה שהמפלגה עורכת משאל בין חבריה, והפציר במתפקדים לצאת בהמוניהם לקלפיות, שכן לדבריו, "מדובר בהכרעה בעלת חשיבות היסטורית".  

 

אמירה זו של ראש הממשלה התפרשה בקרב כמה מחברי-הכנסת כניסיון לעקוף את המשאל, וליצור לעצמו דרך מילוט - למקרה שהמשאל לא יעבור. ואולם, מקורביו אמרו ל-ynet כי "אם המשאל לא עובר, התוכנית מתה".  

 

אחרי שרון נאם יו"ר האופוזיציה, ח"כ שמעון פרס, שהבהיר כי מפלגתו תצביע בלא תנאים בעד הנסיגה מעזה. "אני מסכים עם ראש הממשלה שמוטב לבצע את התוכנית בהרכב הממשלה הנוכחי", אמר פרס, ששמו הוזכר לאחרונה כמי שמנהל מגעים עם שרון לקראת חבירה עתידית.

 

ח"כ פרס תקף את המתנגדים בימין: "אילו הימין היה שומר לעצמו מחצית סיני, הסכסוך עם מצרים היה נמשך עד עצם היום הזה. כך זה היום עם עוגת עזה. מי שירצה לבלוע את העוגה הזו ימלא את כרסו בשנאה, בעוני, באלימות ובחוסר היגיון".

 

בסקרים: הפער נסגר

 

בלשכת ראש הממשלה עוכבים אחר הסקרים האחרונים, המעידים על פער הולך ומצטמצם בין התומכים למתנגדים בקרב מתפקדי הליכוד. לפי סקר חברת "דיאלוג" שמתפרסם הבוקר בעיתון "הארץ", הפער הצטמצם לכדי 4 אחוזים בלבד - וזאת דווקא בשבוע בו שרי הליכוד הבכירים התייצבו בזה אחר זה מאחורי שרון. 

 

בסביבת ראש הממשלה, שם חששו בעיקר משאננות התומכים ומשיעורי הצבעה נמוכים, מקווים שהסקרים ידרבנו את תומכי התוכנית להגיע לקלפיות. אייל ארד, יועץ אסטרטגי לראש הממשלה, אמר ל-ynet: "מי שבמאבק אלקטורלי לא מודאג, יש לו בעיה. אנו מאמינים שבסופו של דבר, השכל הישר והתמיכה בראש הממשלה יגברו על הכספים והארגון האדירים של פייגלין ומועצת יש"ע".

 

ואילו השר אביגדור ליברמן מן האיחוד הלאומי, שיכול לשאוב מעט עידוד מן הסקרים, שיגר למתפקדי הליכוד מכתב ובו קרא להם להתנגד לתוכנית ההתנתקות: "מי שאומר גוש קטיף תחילה", כתב, "משמעותו תל-אביב בסוף". 


פורסם לראשונה 22/04/2004 09:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 33
הפער נסגר? שרון בכנסת
צילום: ערוץ 33
צילום: ערוץ 33
תמיכה בלא תנאים. פרס
צילום: ערוץ 33
צילום: שאול גולן
מכתב לליכודניקים. ליברמן
צילום: שאול גולן
צילום: אורי פורת
המטרה: מצביעי הליכוד
צילום: אורי פורת
מומלצים