שתף קטע נבחר

ריבלין הדליק משואה "לכבוד החלוצים בכפר דרום"

יו"ר הכנסת בחר לציין את "החלוצים מקריית ארבע וכפר דרום" בטקס הדלקת המשואות. קודם לכן קבע היום ריבלין בטקס בגוש עציון: "נמשיך ונאחז באדמת הארץ הטובה - גם אם עייפות מכרסמת בהנהגה - אצל מי שנשאו את חזון הארץ שנים ארוכות וידיהם רפו". שרון אמר בטקס בהר הרצל: אעשה הכל לפרוץ הדרך לשלום

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, אמר אמש בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל: "אני מתכבד להשיא משואה זו, של יום העצמאות ה-56 למדינת ישראל, לכבוד הכנסת, בית המחוקקים של המדינה, משכן הדמוקרטיה, ולכבוד החלוצים ההולכים לפני המחנה, מחניתה ועד כפר דרום מנגבה ועד קריית ארבע".

 

כבר שלשום נחשף כי ריבלין, המתנגד לתוכנית הנסיגה החד צדדית, יקדיש את המשואה שידליק למתיישבי גוש קטיף. כוונתו זו עוררה ביקורת בשמאל וגם בקואליציה

 

בטקס הממלכתי בגוש עציון שנערך אתמול, עקץ יו"ר הכנסת, שוב את ראש הממשלה, כשקבע: "נמשיך ונאחז באדמת הארץ הטובה הזאת גם אם מבצבצת עייפות מקצה המחנה ואפילו אם היא מכרסמת בהנהגה אצל מי שנשאו את חזון הארץ שנים ארוכות וידיהם רפו".

 

ח"כ אילן ליבוביץ' (שינוי) אמר בתגובה לדברי ריבלין בטקס הדלקת המשואות, כי "צר לי שיו"ר הכנסת בחר לשנות את הנוסח הנהוג והחליט להדליק את המשואה בדרך שונה ולא ממלכתית".

 

עוד אמר ליבוביץ' כי "ריבלין ביזה את כבוד הכנסת ואת כבוד מעמדו כאישיות ממלכתית, זאת בשל מאבקים פנים מפלגתיים".

 

שרון: אעשה הכל לפרוץ הדרך לשלום

 

"היום כשאנו עומדים בפתחה של תקופה חדשה, אני נושא עמי את זכר הנופלים ומבטיח לעשות כל אשר לאל ידי כדי שישראל שלנו תיזום ולא תיגרר, תוביל ולא תובל, כדי לפרוץ את הדרך לשלום המיוחל", כך אמר אתמול ראש הממשלה, אריאל שרון, בטקס יום הזיכרון בהר הרצל.

 

בנאומו, תיאר שרון את הישגי המדינה - "שנעשו, בשעה שנאלצנו לאחוז בחרב המגן בידינו האחת".

 

רה"מ אמר: "את ההולכים לא נוכל להשיב אך יכול נוכל להוקיר את מעלת קורבנם במחשבה ובמעש. לחנך לאורם את ילדינו, לאהוב בכל מאודנו את המדינה הקטנה והטובה שלנו, ארץ מולדתנו וחרותנו שנקנתה בדמם של חללי מערכות ישראל. להגן עליה מכל אויב וצר, להתגאות בה, לפעול ללא הרף לקדמה וחרף התנגדות אויבינו לכל מהלך של שלום, לעשות צעד שעשוי לפתוח פתח לשלום בה".

 

בטקס לנפגעי פעולות האיבה, אמר שרון: "את מבקשי נפשנו נרדוף עד חורמה, אך כל החפץ באמת ובתמים בשלום ובשכנות טובה איתנו ימצא את ידנו מושטת ויגלה את נכונתנו הכנה ללכת לקראתו, גם תוך ויתורים כואבים". עם זאת ציין: "ישראל תרדוף עד חורמה את אלה שרוצים לפגוע בה ותמצה את הדין עם אלה שפגעו בה". 

 

מ"מ ראש הממשלה, השר אהוד אולמרט, נשא דברים בטקס האזכרה הממלכתי לחללי חיל האוויר בהר הטייסים. אולמרט התייחס למחיר שתידרש המדינה לשלם למען שלום עם אוייביה. לדבריו, "בסופו של דבר ניאלץ לוותר על נופים שאהבנו ובתים שבנינו שהם שייכים לנו ותמיד יישארו חקוקים בליבנו".

 

מפקד החיל, אלוף אליעזר שקדי, הבטיח למשפחות השכולות שכאבן ואובדנן לא יהיה לשווא ואמר כי "במותם ציוו הבנים את המולדת, העצמאות והחיים. הוא הבטיח כי החייל דרוך ומוכן לכל משימה שיידרש".

 

 

 

 


יום הזיכרון צפירה זיכרון עומדים דום מכוניות ירושלים
עומדים בצפירה. צילום: רויטרס

 

הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון כתב אתמול (יום ב') בפקודת יום לחיילי צה"ל כי גם בשנה הקרובה יידרש צה"ל להגן על ולהיאבק על עצמאות מדינת ישראל. 

 

בפקודת יום שפירסם הרמטכ"ל, כתב רב אלוף יעלון: "צה"ל מרכין את ראשו לזכר הנופלים במערכות ישראל במאבק על עצמאותנו שנמשך כבר 56 שנה. גם בשנה האחרונה צה"ל איבד חיילים ולוחמים במלחמה נגד הטרור, באימונים ולצערי גם בתאונות. אנחנו משתתפים בכאבן ויגונן של המשפחות השכולות, מחבקים אותן, מחזקים את רוחן, מחזקים גם את פצועי צה"ל ומשפחותיהם, שנושאים את צלקות המלחמה לאורך שנים, וזוכרים ביום הזה גם את חיילנו הנעדרים שאנחנו מחוייבים להשיבם הביתה". 

 

עוד כותב יעלון: "המאבק על עצמאות מדינת ישראל, הוא מאבק שהחל עוד טרם קום המדינה, מתנהל כבר כ-120 שנה מאז שחר הציונות, ומאז שמדינתנו עצמאית, צה"ל נדרש להגן על עצמאות זו, להיאבק עליה, כך עשינו וכך נעשה גם בשנת העצמאות הבאה".

 

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, אמר אתמול בטקס הזיכרון לחללי המשטרה בהר הרצל בירושלים: "הטרור והשכול ללא ינצחו אותנו גם היום כמו לפני 56 שנים". לדבריו, "אנחנו עומדים יום-יום במבחן. כל יום הוא מלחמת השחרור שלנו, מלחמה על זכותנו לחיות בשלום ובביטחון". 

 

הנשיא משה קצב אמר בפתיחת אירועי יום הזיכרון: "מדינת ישראל קמה בדמם של 21,781 בנים ובנות, אשר נפלו במלחמות ובמערכות שבין המלחמות. איננו ששים אלי קרב, תמיד ניצחנו, רק ביקשנו לחיות בביטחון ושלום. רוחנו מעולם לא נפלה ולעולם לא תיפול, אנו נמשיך להילחם על קיומנו נגד המבקשים את נפשנו ובה בעת נמשיך להושיט יד לשלום ולהאמין בו".

  

אירועי יום הזיכרון

 יום הזיכרון בית קברות הר הזיתים
צילום: איי.אף.פי

 

אתמול התקיימו טקסי זיכרון ברחבי הארץ. בשעה 9:30 נערך הטקס בהר-הרצל לזכר חללי משטרת ישראל. ב-11:00 נשמעה ברחבי הארץ צפירה בת 2 דקות, ואז נפתח טקס הזיכרון המרכזי בהר-הרצל במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, השרים, חברי-הכנסת ומשפחות שכולות. במקביל, התקיימו טקסים ממלכתיים ב-43 בתי-עלמין צבאיים, וליד האנדרטה לחלל הבדואי בצומת "המוביל".  

 

בשעה 13:00 נערך בהר-הרצל טקס ממלכתי לזכר פעולות האיבה, כאשר בשנים האחרונות מצוין גם זכרם ביום זה. בשלוש וחצי שנות האינתיפאדה הנוכחית נהרגו 960 אזרחים וחיילים. בשעה 20:00 נפתחו אירועי יום העצמאות ה-56 בטקס הדלקת המשואות המסורתי, ליד קברו של חוזה המדינה. 

פורסם לראשונה 26/04/2004 08:13

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס, חנן גרינברג, אטילה שומפלבי, גיא רונן ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
ריבלין. "נאחז באדמת הארץ הטובה"
צילום: דן בלילטי
צילום: ערוץ 2
רה"מ בטקס בהר הרצל
צילום: ערוץ 2
צילום: איי פי
אולמרט. "נוותר על נופים"
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
עומדים בירושלים
צילום: איי אף פי
מומלצים