שתף קטע נבחר

השרים יוצאים לשטח, שרון מסתגר ליד הטלפון

הקרב על סדר היום ועל ליבותיהם של מתפקדי הליכוד לא נעצר גם בימי הזיכרון והעצמאות הממלכתיים - וכעת הוא מתעצם. בלשכת שרון חישבו ומצאו שדרושים יותר מ-50 אחוזי הצבעה כדי "לנצח את הגרעין הקשה". מחנה המתנגדים גייס את ראש עיריית שדרות, שמזהיר מממטרים של קסאמים

ארבעה ימים למשאל המכריע בליכוד, והמתח במערכת הפוליטית מטפס לשיאים חדשים. כעת, כשיום העצמאות מאחורינו, כל העיניים נשואות ליום ראשון הקרוב: הכרעת המתפקדים על תוכנית ההתנתקות.   

 

 

מי שקיווה להפוגה בקרב ההסברה, לרגל יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות, התבדה. הלחץ הגדול בו מצויים הפוליטיקאים משני הצדדים עשה את שלו, והקרין גם על האירועים הממלכתיים בהם השתתפו.

 

פוליטיקאים משני הצדדים לא היססו הפעם לנצל את הבמה שניתנה להם, ובניגוד לכללי הטקס, נשאו נאומים בעלי גוון פוליטי מובהק. כך נהג יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, כשדיבר ביום הזיכרון על "ההנהגה שהתעייפה" והדליק משואה "לכבוד החלוצים מכפר דרום".

 

כך נהג השר אולמרט, כשדיבר בטקס ממלכתי בהר הטייסים על "נופים וחבלי ארץ שהם שלנו, וניאלץ לוותר עליהם". כך נהג גם ראש הממשלה, שהבטיח מעל כל במה "לקחת את גורלנו בידינו" וחזר בהרחבה על יתרונות ההתנתקות בתוכניות החג בהן השתתף.    

 

המטרה של שרון: 50% הצבעה 

 

בימים המעטים שעוד נותרו עד למשאל, צפויים התומכים והמתנגדים להשקיע מאמץ מירבי לשכנוע המתלבטים, אשר על-פי הסקרים האחרונים - מספרם רק הולך וגובר. הימים הקרובים יתאפיינו באינספור הצהרות, הבטחות, איומים ו"ספינים" למיניהם.

 

היום (ד') בצהריים ייצא השר אולמרט באוטובוס המיוחד שהושכר לקראת המשאל, "אוטובוס ההתנתקות", לסיור שיחל בחדרה וינוע לכיוון צפון, דרך הקריות ועד נהריה - שם ייערך כנס פעילים מסכם. בהמשך צפוי לאולמרט עימות טלוויזיוני עם בני בגין, המתנגד להתנתקות בתוקף. 

 

מחר יגיע אולמרט דרומה, לאשקלון, קריית-גת, קריית-מלאכי ובאר-שבע. סיור נוסף, שתוכנן להתקיים בגוש קטיף, בוטל לבקשת המתנחלים, שהודיעו ביום שני לאנשיו של השר כי הדבר "יפגע בהם תקשורתית". 

 

ראש הממשלה מצידו ימשיך להעניק ראיונות לכלי-התקשורת, בהם יאמר שוב ושוב ש"ההתנתקות טובה לישראל". את הבוקר הוא יקדיש לשיחות טלפון עם פעילים וראשי סניפים, בניסיון לרתום אותם למאמץ ההסברתי. בסביבתו אמרו ל-ynet כי למרות הפרסומים השונים, האסטרטגיה היא לא להשתמש ב"נשק יום-הדין" - איום ללכת לנשיא ולהתפטר, במקרה שהמשאל לא יצלח.  

 

המאמץ העיקרי בשני המחנות מתמקד כעת בהוצאת המתפקדים אל הקלפיות. "אנחנו מקווים שיהיה בסדר, ושאנשים לא יבחרו להשאר בבית ביום הגורלי הזה", הסבירו אנשי אולמרט.

 

לדברי מקורבי שרון, חישובים מתמטיים שערכו מראים כי כדי לנצח במשאל, צריכים להגיע למצב בו יותר ממחצית המתפקדים מגיעה לקלפיות. "אם יגיעו יותר מ-50 אחוז", הסביר אחד מאנשי ראש הממשלה, "הסיכוי שננצח הוא גדול. גרעין המתנגדים לתוכנית הוא כזה, שרק כך נוכל לצמצם את השפעתו בצורה מכרעת".

 

בסביבתו של שרון ממתינים בכיליון עיניים לסקרי סוף-השבוע בעיתונים, וכן לתוצאות הסקרים המבוצעים עבורם על-ידי גוף חיצוני.קיימת גם דריכות לקראת פרסום משאל גולשי ynet, שנערך בשבוע האחרון.

 

שחקן החיזוק: ראש עיריית שדרות

 

גם המתנגדים, אנשי מועצת יש"ע ומטה "הליכוד שלנו" בראשות השר עוזי לנדאו, לא נחים על זרי הדפנה.

 

היום יירד לנדאו לשדרות, שם ייפגש עם ראש העיר, אלי מויאל, שיהפוך בימים הקרובים לקול הבולט והחריף ביותר נגד ההתנתקות. אם תצביעו בעד, יאיים, תמטירו במו ידיכם קסאמים על שדרות ועל התושבים שחיים בה.

 

כדי לוודא שהמסר מחלחל, יתקשר מענה טלפוני מיוחד לכ-110 אלף בתי-אב, כדי להשמיע להם הקלטה בקולו של מויאל. כן צפויה "פשיטה" אחרונה על בתיהם של המתפקדים, בניסיון נוסף לדבר על ליבם.  

 

מחנה המתנגדים, ששאב עידוד רב מן הסקרים האחרונים, רשם אתמול הישג אדיר - עם עצרת חסרת תקדים בהיקפה בגוש קטיף. בקרב התומכים עוקבים אחר האירועים בדאגה, וצפויים לעשות הרבה בניסיון להכתיב שוב את סדר היום הלאומי.  

 

ובינתיים, גם בשמאל הצטרפו לחגיגה סביב ההתנתקות: הבוקר ידון בג"ץ ב-4 עתירות נגד המשאל ובהן זו שהגיש ראש מועצת גלבוע, דני עטר, איש העבודה, בטענה שהמשאל אינו חוקי. עטר דורש לבטל את משאל המתפקדים, שלדבריו, מהווה מהלך בלתי דמוקרטי. 


פורסם לראשונה 27/04/2004 23:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
מפגן כוח בגוש קטיף
צילום: טל כהן
צילום: רויטרס
דרושים 50 אחוז. שרון
צילום: רויטרס
צילום: צפריר אביוב
ממטרים של קסאמים. מויאל
צילום: צפריר אביוב
צילום: איי פי
אוטובוס ההתנתקות. אולמרט
צילום: איי פי
דודו פריד
משנס מתניים. לנדאו
דודו פריד
מומלצים